![]() |
Ennél „jobb" eredményt csak Szlovénia produkált, 58 százalékot. A tendencia ugyanakkor nálunk is az eurótámogatók táborának fogyatkozása, ennek mértéke egy év alatt 7 százalékot tett ki. Magyarországon az ellenzők aránya 37 százalék.
A kutatásból arra is fény derül, mennyien vannak azok, akik érdeklődnek az euró bevezetése iránt. Nos, ez a réteg hazánkban 64 százalék, amivel a harmadikak vagyunk a sorban Ciprus (73) és Szlovénia (66) mögött. A tízek átlaga 49 százalék.
A többnyire 50 százalék alatti eredményeket magyarázhatja, hogy a tíz államban viszonylag kevesen vannak azok, akik szerint az új pénznemnek pozitív hatása lenne országukra (38 százalék) és saját életükre (36 százalék). Ezek a számok 6, illetve 4 százalékos visszaesést takarnak az egy esztendővel korábbi adatokhoz viszonyítva. A magyarok közül 51 százalék gondolja azt, hogy az euró jót tenne az országnak (2004-ben: 54), és 46 százalék, hogy jobb lenne tőle ki-ki személyes élete (tavaly: 51).
Ezek után nem meglepő, hogy nálunk 30 százalék olyan hamar bevezetné az eurót, amilyen hamar csak lehet. Ennél magasabb arányt, 32 százalékot csak a szlovének produkáltak. Összehasonlításképpen: ezt a véleményt Lettországban és Litvániában mindössze 12 százaléknyian képviselik. Nálunk a lakosság egyötöde 2007–2008-ra várja a valutaváltás időpontját – ami egyébként már nem következhet be –, 58 százalék 2009–2010-re teszi az időpontot, 11 százalék 2011–2012-re, 5 százalék későbbre. Magyarország Szlovéniával és Litvániával együtt azon országok közé tartozik, ahol gyakorlatilag senki nem gondolja azt, hogy az eurót soha nem vezetik be.
Jótékony közelség
A tíz új EU-tag polgárainak 79 százaléka látott már életében eurót és 53 százaléka már fizetett is vele, 6, illetve 4 százalékkal többen, mint 2004 szeptemberében. Magyarországon – nyilván az eurózóna határának közelsége miatt – ennél magasabbak az arányok, ha nem is sokkal: 83 és 55 százalék. A növekedés 4, illetve 2 százalékos volt. A csúcstartó Szlovénia, ahol a lakosság 95 százaléka látott már eurót, és 86 százaléka használta.
hirdetés
hirdetés
hirdetés
A címoldal témái

Csendrendelettől hangos a város - lázadnak és petíciót írnak a szegedi vendéglátósok
Megoldást nem hoz, ellenben a magánszemélyek érdekeit is sérti az a zajrendelet-tervezet a Jobbik szerint, amit pénteken fogadhat el a közgyűlés. A KDNP-frakció módosító indítványt is benyújtott, szerintük jogellenes az előterjesztés, és akár a politikai nyomásgyakorlás eszközéül is szolgálhat.