2017. 07. 22. szombat - Magdolna 20°C | 34°C Még több cikk.

Olaszország negyedszer világbajnok

Tizenegyesrúgásokkal szerezte meg Olaszország a világbajnoki címet, miután a rendes játékidőben és a hosszabbítás után is 1-1-re végzett Franciaországgal szemben. A franciák különösen a második félidőben parazul fociztak, ám a szervezett olasz védekezéssel szemben nem tudtak győzni.
Olaszország - Franciaország 1-1 (1-1, 1-1), tizenegyesekkel 5-3

Labdarúgó-világbajnokság döntő, Berlin, Olimpiai stadion, 72 ezer néző. Vezette: Horacio Elizondo (argentin).

Thierry Henry és Fabio Cannavaro - a világbajnoki döntő két legjobbja (Fotó: FIFAworldcup.com)
Olaszország
: Buffon – Zambrotta, Cannavaro, Materazzi, Grosso – Camoranesi (Del Piero, 86.), Pirlo, Gattuso, Perrotta (Iaquinta, 61.) – Totti (De Rossi, 61.) – Toni. Szövetségi kapitány: Marcello Lippi.

Franciaország: Barthez – Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal – Vieira (Diarra, 56.), Makelele – Ribery (Trezeguet, 100.), Zidane, Malouda – Henry (Wiltord, 107.). Szövetségi kapitány: Raymond Domenech.
Gólszerzők: Materazzi (19.), ill. Zidane (7., 11-esből).
Kiállítva: Zidane (110.).

Teli torokból ordító, kontrasztként pedig becsukott szemmel koncentráló játékosok tűntek fel a himnuszok alatt. Igazi vérpezsdítő dallamok – erre aztán fel lehetett pörögni. Cannavaro talán túlságosan is így tett, a 34. másodpercben felöklelte Henry-t. Megvolt az alaphang, Henry három perc után visszatérhetett. Zambrotta sem fékezett, amikor Vieira elvette tőle a labdát: egyszerűen elütötte a franciát.

Pimasz büntető

Csattanós válasz az olaszok keménykedésekre: a 16-oson belül Maloudát elütötte(?) Materazzi, a bíró 11-est ítélt! Zidane szemtelenül "alányesett" a labdának, amely a bal felső saroknál a kapufáról a gólvonal mögé pattant, 0–1. A 19. percben Materazzi egy szöglet után az égből bólintott a hálóba, 1–1. Toni kétszer is gólt szerezhetett volna, ám előbb lövésébe belecsúsztak, majd a szöglet után a felső lécre fejelte a labdát. A szünetig a góltermés abbamaradt, a hatalmas hajtás azonban nem.

Aktívabb franciák

Henry megkavarta az olasz védőket, ám erőtlenül kapura lőtt – a pihenő után a franciák gyorsan jelezték, a szünetben jól átbeszélték a dolgokat. Itt is, ott is kialakult helyzet, a célzás pontatlan volt. A vb-n ezúttal pörögtek legjobban a franciák, jöttek is a helyzetek, eredménytelenül. Felpattant az olasz tábor: Toni gól szerzett, igaz lesről. Aztán Henry tüzelt, Buffon vetődve hárított. A félidő középső részének átmeneti passzivitása után – persze, ez is messze volt a magyar passzivitástól – a hajrához érve ismét a franciák voltak kezdeményezőbbek. Mégsem született döntés a rendes játékidőben.

A ráadás első tizenöt percében Raymond Domenech meghúzta, amit már régóta vártak tőle: támadó középpályás (Ribery) helyett ízig-vérig csatárt hozott be Trezeguet személyében. Ekkor már szinte csak egy csapat focizott, ez pedig a francia volt. A 104. percben Sagnol beadása után Zidane fejelt a 11-es pontról, Buffon a léc alá, de középre tartó labdát bravúrral fölétolta.

Út a döntőig

Göröngyös úton jutott el mindkét gárda ehhez a várva várt meccshez. Emlékezzünk a franciák csoporton belüli szenvedésére, vagy a spanyolok elleni első félidejükre. Azután feltámadtak: Zidane megtáltosodott, magával húzta a többieket is, és meg sem álltak a döntőig. Az olaszok Ghána ellen jól kezdtek, majd jött az USA, és az egyetlen találat, amit a taljánok kaptak. Azt is olasz szerezte: az öngólos Zaccardo azóta nem is lépett pályára... Az utolsó percek specialistái lettek a kieséses szakaszban Tottiék: előbb a karmester 11-esével a 93. percben verték meg Ausztráliát (nyolcaddöntő), majd az ukránok sima kiverése (negyeddöntő) után az elődöntőben Németország ellen a hosszabbításban, a 119. és a 121. percben szereztek gólt. Az olaszok egyszer túlóráztak, de nem büntetőpárbajban jutottak tovább, a franciák viszont mindháromszor eldöntötték a saját sorukat kilencven(egy-két- három) perc alatt.
Jó-e valakinek a 11-es párbaj? – ez a kérdés válaszra várt, és tizenöt perc volt a megválaszolására. Zidane nem arra használta a fejét, amire kellene – szegycsonton bólintotta Materazzit. A tettlegesség jutalma piros lap volt. Csúnya befejezése egy kiváló labdarúgó nagyszerű pályafutásának.

A vb-k történetében másodszor büntetők döntöttek az elsőségről. Pirlo kezdte, belőtte, 1:0. Wiltord követte példáját, 1:1. Materazzi is magabiztos volt, 2:1. Trezeguet a felső lécre bombázott, De Rossi viszont pontosabban célzott, 3:1. Abidal nyugodt volt, 3:2, Del Piero is, 4:2. Sagnol gólt bikázott, 4:3. Grosso újra hős lett, 5:3. Olaszország negyedszer világbajnok!