2018. 05. 25. péntek - Orbán 17°C | 27°C Még több cikk.

Zidane szárnyalt, a franciák felülmúlták Brazíliát

Franciaország remek játékkal megérdemelten győzte le a világbajnok Brazíliát, és ezzel Portugália ellenfeleként a döntőbe jutásért játszhat. Zinédine Zidane, a franciák irányítója pazar játékot produkált.
Brazília-Franciaország 0-1 (0-0)
Frankfurt, 48 ezer néző, vezette: Luis Medina Cantalejo (spanyol)

A francia sikerkovácsok: Zidane és Henry
Brazília:
Dida - Cafú (Cicinho, 76.), Lucio, Juan, Roberto Carlos - Gilberto Silva, Zé Roberto, Kaká (Robinho, 79.), Juninho Pernambucano (Adriano, 63.)- Ronaldinho, Ronaldo
Franciaország: Fabien Barthez - Willy Sagnol, Lilian Thuram, William Gallas, Eric Abidal - Patrick Vieira, Claude Makelele - Franck Ribery (Sidney Govou, 77.) , Zinédine Zidane, Florent Malouda (Sylvain Wiltord, 81.)- Thierry Henry (Louis Saha, 86.)
gólszerző: Henry (57.)
sárga lap: Cafú (25.), Juan (45.), Ronaldo (45+2.), Lucio (75.), illetve Sagnol (74.), Saha (87.), Thuram (89.)

11. perc: Ronaldinho ívelt be jobbról szabadrúgást, az öt és feles bal sarkához érkező Ronaldo a kapu fölé csúsztatott.
38. perc: Zidane balról belőtt szabadrúgása után Malouda fejelt 12 m-ről, a labda a kapu fölé szállt.
44-45+2. perc: Zidane két remek csel után kiugratta Vieirát, aki egyedül iramodhatott meg a brazil térfél közepén, de a visszaérkező Juan buktatta. A szabadrúgást Henry a sorfalba bombázta, a labda egy brazil kezet is érintett, így a 16-os vonaláról, középről következhetett az újabb pontrúgás. Ezúttal Zidane állt a labda mögé, de ő sem tudta elcsavarni azt a sorfal mellett.
46. perc: Zidane jobbról beívelt szabadrúgása után Vieira fejelt 7 m-ről, a labda alig kerülte el a jobb kapufát.
57. perc: Zidane bal oldali szabadrúgása az öt és feles jobb oldalán teljesen egyedül találta Henry-t, aki 3 m-ről, jobbal a léc alá helyezte a labdát (0-1).
70. perc: a jobb oldalról Henry tálalt az egyedül érkező Ribery elé, aki elől azonban a kapujából időben kimozduló Dida tisztázni tudott a 16-os vonalánál.
89. perc: Ronaldinho 20 m-es szabadrúgása néhány centiméterrel a kapu fölé szállt.

A mérkőzés első öt perce után már érezni lehetett: a francia válogatott nemcsak annyira képes, hogy megakadályozza a brazilok szamba-fociját, hanem maga fog olyan játékot produkálni, amely mellett a brazilok nem találják majd helyüket a pályán. A francia-brazil foci szemet gyönyörködtető volt, mindkét csapat a saját játékát igyekezett játszani, nem volt taktikai csatának álcázott alibifoci, nem voltak alattomos megmozdulások. A játék mindkét részről negy területeket fogott át, annyi különbséggel, hogy a franciáknak - Zinédine Zidane-nak köszönhetően - szinte minden sikerült a középpályán. Ez egyre inkább megfogta a brazilok játékát, hiszen nem tudtak egyszerre a játéképítésre figyelni, és a lendületből támadást szövő franciákra figyelni. Az első félidőben a brazilok védelme kitűnően teljesített, hiszen Thierry Henryt minden indulásnál lesre állították, a szélen vezetett akciókat pedig a 16-os környékén sikerült megállítaniuk.

A második félidőben a brazilok láthatóan azzal jöttek ki a pályára, hogy győzni csak nagyobb lendülettel lehet, játékuk gyorsabb lett, de a franciák játékszervezése semmit nem vesztett ötletességéből. Zidane-ra egyetlen ellenszer lett volna ezen a meccsen, az, ha a brazilok szakítanak játékstílusukkal, és emberfogással követik. Ennél azonban jobban bíztak saját játékszervezőikben, akik közül Ronaldinót (akinek szerepköre sokkal szabadabb volt, mint a korábbi meccseken) kikapcsolta Vieira és Makelele, a franciák kitűnő védekező középpályás párosa, Kaká pedig meglehetősen szürkén játszott.

Az 57. percben góllá érett a franciák szervezett játéka: Zidane tekert egy szabadrúgást a hosszú oldalon érkező Henryhoz, az egyetlen csatárhoz, aki mélységből érkezett a szabadrúgáshoz. A francia csatárról mindenki megfeledkezett, ő pedig ballal, hanyag mozdulattal a léc alá belsőzte a labdát.

A gól után tovább hajtottak a brazilok, de csak a mezőnyjátékukon látszott az igyekezet. A 16-oshoz érve a remekül összpontosító francia védelem megszűrte támadásaikat. Ronaldo szinte nem vehetett úgy át labdát, hogy azonnal ki ne szorították volna a tizenhatos térségéből. Ahogy telt az idő, a brazilok egyre többször ívelték előre a labdát, az utolsó 10 percre némileg be is szorították a francia csapatot, de kapura egyszer, egy Ronaldo-lövés alkalmával voltak veszélyesek (a lövést Barthez hárította). Végső soron a Brazilok úgy játszották végig a mérkőzést, hogy nem volt igazi gólhelyzetük a francia kapu előtt.