Gyűjtse össze az érdekes cikekket a címek mellett lévő később elolvasom ikonokkal!

Szeged - delmagyar.hu

2014. 11. 21. péntek - Olivér

Még több

Keresés a témakörben: (a hozzászólások szövegében)

2008.02.12. - 229 hozzászólás Ingyenes v fizetős felsőoktatás? RSS Később elolvasom

#229. Szerző: x 2012-12-16 - 15:36 ó.
#228. Szerző: x | Előzmény: (#227) PTG-s
2012-12-14 - 00:41 ó.
PTG-s:Miért, lesz még egyetem?
Munkanélküli értelmiségi tömegeket előállító felsőoktatási állami általános iskola nem lesz.

... az államtitkár a köznevelési és felsőoktatási rendszer megújításáról tartott előadást, amelynek kezdetére a Kölcsey Kör tagjain kívül közel kétszáz főiskolás hallgató táblákkal és transzparensekkel megtöltötte a termet.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a felsőoktatásban több mint kétszáz képzési helyen nyolcezer féle szakos képzés folyik. Az elmúlt évtizedben megnégyszereződött a hallgatók száma, egy hallgató átlagosan 7-8 évig jár főiskolára vagy egyetemre, a mostani diákvezetők 7-12 éve főiskolások vagy egyetemisták, és ez a rendszer nem tartható tovább.

Idézte az alaptörvényt, amely szerint a felsőoktatáshoz való jog nem alanyi jog, hanem képesség és tudás alapján lehet felsőoktatási intézménybe bejutni. A tandíj és az önköltséges képzés közötti különbségről azt mondta: az előbbi azonnali terhet jelent a családoknak, a diákhitel igénybevételével azonban az is elkezdheti a tanulmányait, aki nem tud egyszerre nagyobb összeget áldozni. Emlékeztetett rá: miután az egyetemet végzett munkába áll, elkezdheti a törlesztést, amely fizetésének 4-5 százalékát teszi ki. Ezzel szemben a Gyurcsány-kormány 105 ezer forintra tervezett tandíjával a szegényebb sorsú családok gyermekeinek esélyük sem lett volna egyetemre, főiskolára kerülni - mondta.

A diákhitel központ 2 százalékos hitellel nyújtja a pénzt, melyet például az állami szférában lehelyezkedőknek az állam átvállal, de a magánszférával is hasonló megállapodásra törekszenek - fűzte hozzá. Megjegyezte: az intézkedések azt is szolgálják, hogy a diákok nagyobb felelőséggel viseltessenek saját sorsuk iránt - fogalmazott az oktatási államtitkár.

#227. Szerző: PTG-s | Előzmény: (#223) tothgy
2012-12-13 - 11:52 ó.
tothgy:
Tami:Azt szeretném kérdezni, tudja-e valaki? Aki eddig levelezőn tanult és időközben szült egy babát, annak nem kellett fizetnie tandijat. Most tudja-e valaki, hogy mire számíthatunk?

Én úgy emlékszem a tájékoztatóban tavaly az állt, kell fizetni a kismamáknak is, csökkentett összeggel (-30%?) a költségtérítést.
De az érintett tanulmányi osztály biztos megmondja, vagy a Hallgatói Iroda.
És intézményfüggő, hány fő (hány %) kismamát támogatnak. Vagy másfajta szolgáltatási hozzájárulást szednek be helyette.

Miért, lesz még egyetem?

#226. Szerző: x | Előzmény: (#2) grizly5
2012-12-13 - 02:17 ó.
grizly5:[2008-02-12] mégis mennyi olyan fejlett ország van, ahol nincs tandij?
[2006-06-62] (Bizalmasan kezelendő) utóljára mentette: Horváth Ágnes
www.edupress.hu/dokumentumok/163_pont_cselekvesi_terv.doc
(...)
-- Az oktatási rendszerünk rendkívüli szelektivitása miatt a szegénységben élő gyermekek társadalmi mobilitásán nem javít, hanem ront az iskola: a szegénység generációról generációra továbböröklődik.
-- Magyarországon sok helyen hétköznapi gyakorlat az iskolán belüli és az iskolák közötti szegregáció.
-- Az Európai Unióban utolsók vagyunk az idegen nyelv tudása terén.
-- A közoktatás infrastruktúrája elmaradott, sok helyen alapos felújításra szorul.
-- Az elmúlt évtizedekben több reform indult, de egyiket sem sikerült befejezni.
(...)
A pedagógusképzés reformjával a bolognai képzés részeként 2011-től a kibocsátott friss diplomások száma körülbelül 40 százalékra csökken.
(...)
FELSŐOKTATÁS
(...)
-- A hallgatók létszáma 15 év alatt négyszeresére nőtt, miközben az infrastrukturális adottságok mindössze 30 százalékkal bővültek.
-- A meglévő infrastruktúra végletesen leromlott.
-- A korábbi elitképzés struktúráját és tartalmát fenntartva a tömegképzés csak rosszul működhetett.
-- A kiadott diplomák száma és jellege eltávolodott a munkaerőpiaci igényektől.
(...)
-- Igazságossá tesszük a hallgatói hozzájárulás mai rendszerét. Bevezetjük a tanulmányi költségekhez való utólagos képzési hozzájárulás igazságosságot figyelembe vevő rendszerét az államilag támogatott képzésben (egyéni képzési számla). Az utólagos képzési hozzájárulás mértéke, ha a kötelezett adóalapja eléri a legkisebb kötelező munkabér negyvenszeresét az éves összevont adóalap három százaléka, hatvanszorosát az összevont adóalap hat százaléka.
-- Elvégezzük a költségtérítéses képzés rendszerének felülvizsgálatát, a költségtérítéses képzés díja nem lehet kevesebb a képzési és a fenntartási normatíva együttes összegénél.
-- Az államilag finanszírozott részképzést (esti, levelező és távoktatást) áttereljük a felnőttképzés keretei közé, szükség szerint igénybe véve Munkaerőpiaci Alap forrásait.
-- Lehetővé tesszük a Diákhitel törlesztésének munkaadói átvállalását.
(...)

#225. Szerző: tothgy 2008-03-21 - 12:55 ó.
Folyt.Végülis modell lehet az is, ha feleannyi gyerek születik, akkor nyolcszor többet ki kell belőlük jól képezni – hogy megfelelő hasznot termeljenek később életük során, és el tudják tartani majd a sok előttük járót.
Lehet, hogy mindenkiben van tehetség is – tételezzük fel, hogy igen. De hogy mindenkinek nem a felsőoktatásban való részvételre, és majd az erre alapozandó munkavégzésre, az majdnem biztos. Akkor pedig nemhogy jól járna az ország összességében, hanem éppenhogy még rosszabbul.
Bár a képzés során egyfajta felszínt érintve felébresztik a vásárlói igényeket – mert ha a megcsináláshoz nem is fog érteni a legtöbb ember, de az árutömeget használni mégis többen tudják és ez vásárlásra ösztönöz – ez is lehet koncepció. Legalább az igényeket felkelteni – ez már a marketingstratégia eszköze.
De lehet átgondolatlan – mert nincs gazdasági alapja a vásárlásra ösztönzésnek, és miért is a sok és egyre több hitelfelvétel? Már a lehetőségek határán? A jövő generációknak már nem lesz mire hitelt felvenniük sem, hogy megnövelt igényeiket ki tudják elégíteni, mert az előző, mostani középgeneráció már minden terhelhető dolgát megterhelte.

Alternatíva:
A turizmus fejlesztésével pedig valóban szükség lesz majd a sok kommunikációs szakemberre is. Lehet, hogy ők virágoztatják fel a nemzetet? Végre kiaknázva geológiai adottságainkat is. Lehet, hogy megéri mégis a pénzt befektetni, ha csak egy kevéske hozzáadott érték keletkezik is a fejekben – az már felkelti a turisták érdeklődését – ez egy intelligens nemzet.
Biztos???
Túl sok a kérdőjel. Nagy a kockázatvállalás. Kockázatot vállalni pedig akkor érdemes, ha vannak mellette jelentős biztos faktorok is.
Ma pedig az országkockázatot meglehetősen jelentősre értékelik független szakértők.

#224. Szerző: tothgy | Előzmény: (#221) anna
2008-03-21 - 12:26 ó.
anna:No, folytatódhat a ceruzabajnok képzés! Ingyért van, ne is várjanak tőle sokat. Geológus, geográfus, geodéta egyre megy! A papír türelmes, kár összefirkálni, de olcsóért kapható. A KGST modell marad, szart, szarért. IGEN, IGEN, IGEN

A KGST virágkorában sem volt távolról sem ennyi ingyenes hallgató a felsőoktatásban.
Sőt, a mai létszámhoz képest majdnem semennyi - és ez nemcsak szóvirág.
Kétszerannyi gyerekből régen százezer összes hallgató, ma meg feleannyi gyerekből négyszázezer - ingyen. Milyen rendszerben élünk? Mondja már meg valaki!!

Az előbbi modellnél maradva: a tehénlepényből sose lesz ehető túróslepény - hiába költenek rá bármennyit is. De lesz belőlük jó érett trágya - ki a földbe. És ki mondta, ha trágyát veszünk, az összes kaja árát is meg kell fizetnünk érte, amiből az lett? (Mégegyszer, és sokszor, nekünk vevőknek, hogy a gazdának megmaradjon a jószág tiszta haszna.) Az aranytojást tojó tyúk ugye - mondhatjuk. De hol az arany? Hol termeli a sok aranyat a már kiontott sok lepényke?
Azaz költjük a sok pénzt rájuk, feleslegesen. Néhányan, akik ehetőek voltak, azok minőségét lehetett javítani, ők sokan külföldön hajtják az aranyat. De van egyfajta minőségi küszöb, ami alatt kár pénzt pocsékolni még a minőségvizsgálatba is, nemhogy a javításba, azazhogy majd oktatással sokkal jobbak lesznek.
Jobbak igen, a saját, megfelelő szellemi kvalitású szinten eljsajátítható képzéseken - ott tud mindenki kiemelkedőt alakítani, ami nem neki való, ott meg csak pocsékat.
Miféle gazdaságpolitikát játszunk ma?? Brrrrrr!
Minden fiatal olyan okos, és nagyrabecsült, mert ért a számítógépekhez, akkor hogyan fordulhat elő, hogy Szentesre nem találnak számítógépvezérléssel CNC esztergályost? Érthetelen. Vagy a nagy profizmus csak a számítógépes játékokra vonatkozik? Komolyabban kellene vennie magát mindenkinek. De ezek a játékok még a felelősségvállalásra sem tanítanak.

#223. Szerző: tothgy | Előzmény: (#220) Tami
2008-03-21 - 11:57 ó.
Tami:Azt szeretném kérdezni, tudja-e valaki? Aki eddig levelezőn tanult és időközben szült egy babát, annak nem kellett fizetnie tandijat. Most tudja-e valaki, hogy mire számíthatunk?

Én úgy emlékszem a tájékoztatóban tavaly az állt, kell fizetni a kismamáknak is, csökkentett összeggel (-30%?) a költségtérítést.
De az érintett tanulmányi osztály biztos megmondja, vagy a Hallgatói Iroda.
És intézményfüggő, hány fő (hány %) kismamát támogatnak. Vagy másfajta szolgáltatási hozzájárulást szednek be helyette.

#222. Szerző: terezanyu | Előzmény: (#220) Tami
2008-03-21 - 09:42 ó.
Ha költségtérítésesre mész vissza, akkor azt kell fizetni.Ha baba mellett nappalin is tudsz tanulni, akkor nem kell fizetned.

#221. Szerző: anna 2008-03-21 - 09:12 ó.
No, folytatódhat a ceruzabajnok képzés! Ingyért van, ne is várjanak tőle sokat. Geológus, geográfus, geodéta egyre megy! A papír türelmes, kár összefirkálni, de olcsóért kapható. A KGST modell marad, szart, szarért. IGEN, IGEN, IGEN

#220. Szerző: Tami 2008-03-19 - 18:48 ó.
Azt szeretném kérdezni, tudja-e valaki? Aki eddig levelezőn tanult és időközben szült egy babát, annak nem kellett fizetnie tandijat. Most tudja-e valaki, hogy mire számíthatunk?

#219. Szerző: tothgy | Előzmény: (#194) gézi
2008-03-19 - 18:39 ó.
gézi:középszintű érettségi szakmunkásvizsga? egy nulla mindkettő.
Valaki írja már le kicsi országunkba minek ontjuk a rengeteg diplomást? ma már egy sima raktárosnak is diplomást keresnek!!! Ismerösöm nappalira jár 3.évfolyamos egyetemista 41 évesen minek rá költenoi a pénzt? Friss diplomával pályakezdőként 45 évesen!!!!! Persze iszonyatos arcal igen szavazóóóó!!!!
Igaza is van fizetjük mi adófizetők. (majd a segélyét is) miért kell nekem a diplomásokért orvosokért könnyeznem? A szakmunkásokért miért nem sír senki? nekem is kell a mühelybe gépet vennem. Nekem is kell könyvelő adminisztrátor! Én csak a piacrol tudok munkát szerezni vállalni. Ja ez az én gondom. Na oldják meg a dokik diplomások a maguk baját.

Ismerek én is ilyen 40 éves nappalis hallgatót. Abban igaza van, hogy ha anno 18 évesen nem volt rá lehetősége, akkor a maiaknak mitől lenne több joguk az ingyenes oktatásra?
És dolgozott ő, hajtott már éppen eleget az államnak több, mint 20 éven át már.

Vagyunk jónéhányan, akik nem vártuk meg, hogy eljöjjön az ingyenes oktatás Kánaánja, és nagyon megfizettünk ezért - én magam 7 azaz hét egész évi nettó fizetésem csak a saját taníttatásomra költöttem. És ehhez még a kiegészítő költségek ugye...Csak azért, mert 24 évesen nem volt már képem a hátam mögött öt év munkával (és tanulással) nappali képzésre beülni, pedig megvolt minden szükséges pontom a legjobb képzéshez is. Persze annak idején még őneki sem volt képe hozzá, és az érettségije se volt meg, akkor még a munka volt a természetes, nem az, hogy tömegével csak tanulgatunk huszon-harmincéves korunkig, a munkától is irtózva sokan.

10 évvel ifjabb társaim jobban állnak emiatt anyagilag, akiknek már ingyen volt az oktatásuk. Velünk ki a franc törődik vagy törődött? Hogy ne adóssággal kezdjük az életet - de azzal folytathattuk, és folyamatosan, amit a sok fiatal már mind félre tehet hosszú távú terveihez, mi azt mind a felsőoktatásba tettük.
Elég sokan vagyunk mi is, akik fizettünk- de nem közülünk kerültek ki nyilván a politika nagy arcai, mert mi megtanultunk rendes munkával keresni a kenyerünket azért, hogy ki tudjuk fizetni a tandíjainkat. És nem nagyképűen hagytuk el a főiskolát, egyetemet, hogy mi vagyunk a mindenhatók, és majd mi megmondjuk mindenkinek mi az ábra.

De büszkén emlegethetem a sok munkatapasztalatot, és folyamatos fejlődést, és még előttem van ennél is több, nem úgy azok, akik 30-40 évesen pályakezdők, és 20 év munka után már mehetnek is nyugdíjba. Akkor, amikor még mások ennyi tapasztalattal kezdenek beérni - ők máris vonulnak majd ki.
Ez nagyon megéri mindenkinek ugye? Akkor majd tényleg hoppon fognak maradni, hogy csak ennyi az élete?
Ha sima raktáros lesz diplomával - megérdemli. Lehetni lehet, de ha az is marad, akkor csak maradjon - de miért nem lett volna elég az ilyen embereknek a középfokú képzettség? Ha logisztikusnak nevezi magát, akkor is, a gazdaságos elosztásról beszélünk. A topic címe alatt is.

#218. Szerző: egoist | Előzmény: (#215) spiler
2008-03-19 - 18:35 ó.
spiler:A VIDÉKI TANULÓK PLUSZ KÖLTSÉGÉT /UTAZÁS,KOLLÉGIUM,ALBÉRLET/MIKOR KOMPENZÁLJÁK? A VIDÉKINEK AZ EGYETEM UTÁN SOKKAL NEHEZEBB ELHELYEZKEDNI.AZON SZAKOKAT MINT PL. TTK.GEOGRÁFUS............AMINEK AZ ELVÉGÉSE UTÁN MÉG A KIVÁLLÓ DIPLOMÁT IS ELLEHET DOBNI,TALÁN 5-6 ÉVRE MEG KELLENE SZÜNTETNI AZ OKTATÁST.
egy olyan apa akinek a Fia még nemtudott munkát találni

Ingyen sör nemkéne? Köcsög! Jó,hogy nem csinálsz utzárat a ladáddal a főuton,mert a fiad nem tud elhelyezkedni. Ja, ez olyan mint bölcsésznek menni; már 10 éve nyilvánvaló,hogy nem lehet könyvtárszakkal elhelyezkedni mégis a legtöbben oda jelentkeznek. Aztán lehet nyavíkolni,hogy a szemét állam nem ad munkát. A geodéta szakiság már régebb óta telített , mint a bölcsész nem? Nem egy szakma oktatását kell megszüntetni,hanem gondolkodni kellene

#217. Szerző: tothgy | Előzmény: (#215) spiler
2008-03-19 - 17:51 ó.
spiler:A VIDÉKI TANULÓK PLUSZ KÖLTSÉGÉT /UTAZÁS,KOLLÉGIUM,ALBÉRLET/MIKOR KOMPENZÁLJÁK? A VIDÉKINEK AZ EGYETEM UTÁN SOKKAL NEHEZEBB ELHELYEZKEDNI.AZON SZAKOKAT MINT PL. TTK.GEOGRÁFUS............AMINEK AZ ELVÉGÉSE UTÁN MÉG A KIVÁLLÓ DIPLOMÁT IS ELLEHET DOBNI,TALÁN 5-6 ÉVRE MEG KELLENE SZÜNTETNI AZ OKTATÁST.

Aktuális álláslehetőség a fenti képzettséggel, vidékieknek elsősorban:
www.darfu.hu oldalon. Jelentkezési határidő: március 31!

Továbbá geográfusok pályázatírónak szoktak menni - pl. tanácsadó irodákba - vidéken is. Széles körű tapasztalatokra tehet szert. Hogy nem azt tanulta volna? Dehogynem. Biztos volt jónéhány olyan tantárgya, ami hasznosítható, valamiféle szakmai gyakorlatra is szert kellett, hogy tegyen.

#216. Szerző: Lutetia | Előzmény: (#215) spiler
2008-03-19 - 13:10 ó.

Hát igen... nehéz ügy. Tény, hogy az egyetem soha nem garantálja, hogy a képzéssel, amire felveszi a diákot, majd könnyen el is lehet helyezkedni. Célszerű az elhelyezkedési lehetőségeket is előre mérlegelni, amikor egy adott szakot választ az ember. Persze az is igaz, hogy az államnak is ésszerűbb keretek között kellene finanszíroznia azokat a képzéseket, amelyek utána korlátozott elhelyezkedési lehetőségekkel kecsegtetnek. Ez az észszerűsítés zajlik most országos szinten, több-kevesebb véráldozattal.

#215. Szerző: spiler 2008-03-19 - 12:51 ó.
A VIDÉKI TANULÓK PLUSZ KÖLTSÉGÉT /UTAZÁS,KOLLÉGIUM,ALBÉRLET/MIKOR KOMPENZÁLJÁK? A VIDÉKINEK AZ EGYETEM UTÁN SOKKAL NEHEZEBB ELHELYEZKEDNI.AZON SZAKOKAT MINT PL. TTK.GEOGRÁFUS............AMINEK AZ ELVÉGÉSE UTÁN MÉG A KIVÁLLÓ DIPLOMÁT IS ELLEHET DOBNI,TALÁN 5-6 ÉVRE MEG KELLENE SZÜNTETNI AZ OKTATÁST.

#214. Szerző: Lutetia 2008-03-19 - 10:21 ó.
Azt, hogy milyen tanulmányi átlag alapján (egyszerű vagy súlyozott, esetleg kreditindexált) és hol húzzák meg a tanulmányi ösztöndíjra való jogosultság határát, a mindenkori Hallgatói Önkormányzat dönti el, lásd az egyetemi Tanumányi és Vizsgaszabályzatot.

#213. Szerző: tothgy | Előzmény: (#211) tomjank1
2008-03-18 - 16:09 ó.
tomjank1:
Lutetia:
tomjank1:
Lutetia:Még valami tomjanknak: a kurzusokhoz fix kreditérték tartozik, amit nem befolyásol, hogy a diák 2-esre vagy 5-ösre teljesítette a kurzust, bármely 1-estől különböző eredmény adott kurzusnál ugyanazt a kreditet éri. Vogyo gyerekével tehát csakis az fordulhatott elő, hogy nem vett fel elég kurzust.

..és az is előfordulhatott - mint arra utaltam, - hogy nem teljesítette a kurzust, magyarul megbukott, így a kredit sincs meg és az átlaga sincs valószeg 4 felett. Súlyozott átlag Szegeden ( úgy gondolom, hogy a hozzászóló szegedi ) többnyire a TTK -n van. Ott pedig már 3,5 felett is fizetnek ( súlyozott 3,5 felett).
Az egyik Fiamnak egy félévben nem volt meg a kreditje, és havi 19 ezer körül kellett fizetnem a második félévben(progmat.)
Nagyon úgy érzem, hogy a témát felvetőt kissé megvezetik.....

A BTK-n is súlyozott átlag van. Szerintem már mindenhol az van, ahol kreditrendszer van.

Nem. A jogon biztosan nincs, illetve tavaly még nem volt.

Én már 1999-ben súlyozott átlaggal teljesítettem a kreditjeimet, igaz Budapesten, a Corvinus egyik tagintézményének elődjénél.
Ez eléggé egyértelmű, ha egy tárgy bizonyos kreditet ér, akkor nem használhatunk egyszerű számtani átlagot az összes teljesítmény értékelésénél.
Sőt, az átlagszámítást görgetve végeték, úgy, hogy félévről félévre adódott hozzá az előző félévek teljesítménye is, így kaptuk meg az aktuálisan álló összteljesítményt.

És persze az is igaz, hogy az egyes intézményeknél teljesített ugyanazon teljesítményértékek nem vethetők összeg egymással, legfeljebb az intézmények közötti további szorzó meghatározásával. Mert egy villamosmérnök 2,5-ös eredménye, láttam ilyet, ahol egy elitebb kurzus felvételének ez volt a küszöbértéke - nem mérhető össze egy könnyed főiskolán elért 2,5-tel, ez evidens, de valamiféle viszonyszámmal azért lehetne számolni mindenképpen annak megállapítására,hogy hol húznak határokat - a tandíjfizetéshez lehetett volna legalábbis. Az ösztöndíjfizetést pedig minden intézmény maga határozza meg. De ennek sávjai is valamiféle iránymutatást adnak már az összemérhetőségre vonatkozóan.

#212. Szerző: tothgy | Előzmény: (#206) dudo00
2008-03-18 - 15:57 ó.
dudo00:
kovacstamas23:quote="anna"]N

A 105e Ft nem hav, hanem féléves tandíj lett volna és akárhogy számolom ez havonta kb 27e-re jön ki. Ezt a jobb tanulók ( ha jól olvastam ) megkapták volna össtöndíjban a többiek meg menjenek........ EL DOLGOZNI!!!
Kedves Anna!!!

A felsőoktatás nem szolgáltás. NEM 1 kép a falon és tudomásom szerint nem is kerül ugyanannyiba.
Kérlek ne általánosíts!!!Nem minden egyetemista jár kocsmába órák helyett (TEAM5 remélem most figyeltél!!) ahogy azt te elképzeled.Akik meg oda járnak nagyon tudom sajnálni, az Ő bajuk lesz nem az enyém, nem a Tied és nem Team5-é, nyugodj meg nem fogják semmire vinni.
És azért is nyugodj meg( lehet hogy LY ,de majd TEAM 5től megkérdezem)mert nem a Te adóforintjaidból tanulnak és nem is az enyémből.Szépen fizetik a költségtérítést, ez is legyen az ő bajuk.
De nagyon sok(több tízezer) olyan egyetemista van aki tanulni szeretne,de ebben a tandíj( bocsánat a baloldali propaganda szerint, hozzájárulási díj) megakadályozza.Sajnos nem mindenki teheti meg hogy a minimálbérből finanszírozza a 105 000 forintos tandíjat.
Különben is, 2006-ban nem azt ígérték hogy nem lesz tandíj??????????
Az ígéret szép szó ha betartják úgy jó!
Válaszodat előre is köszönöm!

Nagyon sok (több tízezer) olyan egyetemista, főiskolás volt a FIDESZ kormányzása idején is, akik tanulni szetettek volna, de néhány évvel idősebbek voltak és dolgoztak már, hogy az ingyenes nappalis tömegképzésre jelentkezzenek, és fizettek sok 8 (+6 ) féléven át 105.000 Ft-ot, minimálbérből, és akkor, amikor még egy félév tandíja 3 havi minimálbérnek felelt meg! Nem árt tudni. A 105 ezret meg csak összvissz 2 alkalommal kellett volna leperkálni, nem 8x vagy 14x!
Most ezek a régi érettségizettek elvégezték felsőfokú iskoláikat, sok pénzt áldozva érte. Vajon ki és honnan venné a pénzt a jelenlegi nagy számú hallgatóság ingyenes képzésére? Ilyet még a FIDESZ sem ígérhet, és nem is teljesített akkor sem, amikor teljesíthette volna - a minden arra érdemesnek - és érdemtelennek is - az ingyenes képzést! Ők sokkal kevesebb emberen sokkal többet beszedtek - hogy mondhassák, ingyenes a képzés kis becses hazánkban - és így is marad. Csakhogy nem maradhat így, mert véges volt a fizetősök viszonylag nagyobb száma.
Azoké a fizetősöké, akik távolról sem vethetők össze a ma nappalis költségtérítésesekkel, akik valóban fényévekre lehetnek képességeik és motiváltságuk szintjén velünk. És sajnos sok náluk jobb képességű és ingyen nappalis is hasonlóan. Ilyen nagy mértékű, terjedelmű ingyenesség még a szocializmusban sem volt - végképp.
A szorgalmas szegény gyerek meg, ha nem dolgozik, akkor is van esélye az ingyenességre, ez máris sokkal több esély - a bejutással együtt, mint volt még akár 15 éve!

#211. Szerző: tomjank1 | Előzmény: (#210) Lutetia
2008-03-18 - 15:45 ó.
Lutetia:
tomjank1:
Lutetia:Még valami tomjanknak: a kurzusokhoz fix kreditérték tartozik, amit nem befolyásol, hogy a diák 2-esre vagy 5-ösre teljesítette a kurzust, bármely 1-estől különböző eredmény adott kurzusnál ugyanazt a kreditet éri. Vogyo gyerekével tehát csakis az fordulhatott elő, hogy nem vett fel elég kurzust.

..és az is előfordulhatott - mint arra utaltam, - hogy nem teljesítette a kurzust, magyarul megbukott, így a kredit sincs meg és az átlaga sincs valószeg 4 felett. Súlyozott átlag Szegeden ( úgy gondolom, hogy a hozzászóló szegedi ) többnyire a TTK -n van. Ott pedig már 3,5 felett is fizetnek ( súlyozott 3,5 felett).
Az egyik Fiamnak egy félévben nem volt meg a kreditje, és havi 19 ezer körül kellett fizetnem a második félévben(progmat.)

A BTK-n is súlyozott átlag van. Szerintem már mindenhol az van, ahol kreditrendszer van.

Nem. A jogon biztosan nincs, illetve tavaly még nem volt.

#210. Szerző: Lutetia | Előzmény: (#209) tomjank1
2008-03-18 - 15:30 ó.
tomjank1:

#209. Szerző: tomjank1 | Előzmény: (#208) Lutetia
2008-03-18 - 15:18 ó.

#208. Szerző: Lutetia 2008-03-18 - 14:20 ó.
Még valami tomjanknak: a kurzusokhoz fix kreditérték tartozik, amit nem befolyásol, hogy a diák 2-esre vagy 5-ösre teljesítette a kurzust, bármely 1-estől különböző eredmény adott kurzusnál ugyanazt a kreditet éri. Vogyo gyerekével tehát csakis az fordulhatott elő, hogy nem vett fel elég kurzust.

#207. Szerző: Lutetia | Előzmény: (#205) tomjank1
2008-03-18 - 14:16 ó.
tomjank1:
vogyo:"A szegény ember gyereke, ha bekerül egyetemre rendesen tanul, jó eredményeket ér el, és nem tandíjat fizet, hanem ösztöndíjat kap!"
Az én gyermekem jól tanul, igaz nem kitünő, de a négyes átlagot nem mondanám rossznak. Tavaly kapott ösztöndíjat az első félév után 6000Ft-ot. a második félév után semmit, mert nem volt elég a kreditje. Mert erről senki nem beszél, hogy internet nélkül labdába sem rúghat órarend összeállításnál, vagy ha nem elég furfangos. Mindent be kel jelölni azon az éjféli órán, és később átgondolni mi kell és mi nem.
Így most bőven van kredit, de majd márciusban megtudjuk mennyi lesz az ösztöndíja. A jó átlag most is megvan.
De egy ötletre azért szükségem lenne. vegyünk jó esetben 10.000 Ft-ot. Ha esetleg leírnád, "joy" hogy te ezt miképpen osztanád be, azt nagyon megköszönném.
Tisztességtelen dolog, hogy aki tandíj ellen van, annak a gyerekét lusta, lógósnak titulálják. Az én gyerekem szorgalmas, nagyon szereti amit tanul, kicsi kora óta erre készül. DE ÉN A TANDÍJ ELLEN VAGYOK!!!!!!

Ha 4 egész felett van az átlaga: kap tanulmányi, ha rászoruló: szociális és bursa ösztöndíjat, ezek összege pillanatnyilag pl a mérnöki karon több mint havi 35.ooo.-Ft. Ha a gyereknek nem lett meg a kreditje, vagy a 4-es átlag nem igaz, vagy csak minimális értékű tárgyat vett fel, amivel elég könnyen lehet 4-es feletti átlagot produkálni. ez esetben nem teljesítette, az ajánlott tantervet, magyarul ellazsálta a félévet. A tantárgyfelvételkor pedig az internet kávézók rendelkezésre állnak,mert tudják, hogy ekkor nagy a forgalom...
Egyébként a tandíj döntő része visszakerül ösztöndíjként a gyerekekhez.

Ehhez még annyit tennék hozzá (szintén vogyo-nak címezve), hogy minden diák számár elérhető az egyetemi tanulmányok kezdetétől fogva az ETR-en (vagy Neptunon stb.) az ő tanulmányainak megfelelő tanterv, félévekre és kreditekre lebontva. Nem azon a bizonyos éjféli órán kell szembesülni a diáknak azzal, hogy miféle kurzusokat kell felvennie az adott félévre, hanem bőven van ideje átgondolni mindent, ha kicsit is érdekli, hogy miféle tárgyakat kell neki az egész képzés során hallgatnia.
Tomjank: az, hogy milyen átlag felett kap a diák tanulmányi ösztöndíjat, erősen egyetemfüggő, és erősen múlik azon, hogy mi az adott évfolyam (kredittel súlyozott) tanulmányi átlaga. Az én gyermekem az Állatorvosira jár, ott most az évfolyamán 3,5-ös átlagtól adnak tanulmányi ösztöndíjat (az évfolyamátlag egyébként 3,00 lett).

#206. Szerző: dudo00 | Előzmény: (#90) kovacstamas23
2008-03-18 - 14:05 ó.
kovacstamas23:quote="anna"]Nem a felsőoktatás kerül pénzbe, hanem az a tudás amivel utána pénzt lehet keresni, Kedves! Aki csak diplomát akar, az meg ne nyafogjon, hogy fizetni kell érte, egy jó kép is pénzbe kerül a falon. A felsőoktatási intézmények körül virágoznak a kihelyezett előadótermek(kocsmák), ahol elütik azt a néhány évet amig rá nem szabadulnak a Munkaügyi Hívatalokra, mint munkanéküliek. Persze ha kérdik tőlük mihez értenek, bátran válaszolják ezt nem tanultuk, azon a sz@r egyetemen, főiskolán. A tudásért melózni kell, és áldozatot hozni. Akitől meg tanulni akarunk tiszteljük, mert a mesterfogásokat nem mutatja meg. Akitől nem érdemes tanulni kerüljük el, azért ne fizessünk.

A 105e Ft nem hav, hanem féléves tandíj lett volna és akárhogy számolom ez havonta kb 27e-re jön ki. Ezt a jobb tanulók ( ha jól olvastam ) megkapták volna össtöndíjban a többiek meg menjenek........ EL DOLGOZNI!!!
Kedves Anna!!!

A felsőoktatás nem szolgáltás. NEM 1 kép a falon és tudomásom szerint nem is kerül ugyanannyiba.
Kérlek ne általánosíts!!!Nem minden egyetemista jár kocsmába órák helyett (TEAM5 remélem most figyeltél!!) ahogy azt te elképzeled.Akik meg oda járnak nagyon tudom sajnálni, az Ő bajuk lesz nem az enyém, nem a Tied és nem Team5-é, nyugodj meg nem fogják semmire vinni.
És azért is nyugodj meg( lehet hogy LY ,de majd TEAM 5től megkérdezem)mert nem a Te adóforintjaidból tanulnak és nem is az enyémből.Szépen fizetik a költségtérítést, ez is legyen az ő bajuk.
De nagyon sok(több tízezer) olyan egyetemista van aki tanulni szeretne,de ebben a tandíj( bocsánat a baloldali propaganda szerint, hozzájárulási díj) megakadályozza.Sajnos nem mindenki teheti meg hogy a minimálbérből finanszírozza a 105 000 forintos tandíjat.
Különben is, 2006-ban nem azt ígérték hogy nem lesz tandíj??????????
Az ígéret szép szó ha betartják úgy jó!
Válaszodat előre is köszönöm!

#205. Szerző: tomjank1 | Előzmény: (#57) vogyo
2008-03-18 - 13:56 ó.
vogyo:"A szegény ember gyereke, ha bekerül egyetemre rendesen tanul, jó eredményeket ér el, és nem tandíjat fizet, hanem ösztöndíjat kap!"
Az én gyermekem jól tanul, igaz nem kitünő, de a négyes átlagot nem mondanám rossznak. Tavaly kapott ösztöndíjat az első félév után 6000Ft-ot. a második félév után semmit, mert nem volt elég a kreditje. Mert erről senki nem beszél, hogy internet nélkül labdába sem rúghat órarend összeállításnál, vagy ha nem elég furfangos. Mindent be kel jelölni azon az éjféli órán, és később átgondolni mi kell és mi nem.
Így most bőven van kredit, de majd márciusban megtudjuk mennyi lesz az ösztöndíja. A jó átlag most is megvan.
De egy ötletre azért szükségem lenne. vegyünk jó esetben 10.000 Ft-ot. Ha esetleg leírnád, "joy" hogy te ezt miképpen osztanád be, azt nagyon megköszönném.
Tisztességtelen dolog, hogy aki tandíj ellen van, annak a gyerekét lusta, lógósnak titulálják. Az én gyerekem szorgalmas, nagyon szereti amit tanul, kicsi kora óta erre készül. DE ÉN A TANDÍJ ELLEN VAGYOK!!!!!!

Ha 4 egész felett van az átlaga: kap tanulmányi, ha rászoruló: szociális és bursa ösztöndíjat, ezek összege pillanatnyilag pl a mérnöki karon több mint havi 35.ooo.-Ft. Ha a gyereknek nem lett meg a kreditje, vagy a 4-es átlag nem igaz, vagy csak minimális értékű tárgyat vett fel, amivel elég könnyen lehet 4-es feletti átlagot produkálni. ez esetben nem teljesítette, az ajánlott tantervet, magyarul ellazsálta a félévet. A tantárgyfelvételkor pedig az internet kávézók rendelkezésre állnak,mert tudják, hogy ekkor nagy a forgalom...
Egyébként a tandíj döntő része visszakerül ösztöndíjként a gyerekekhez.

#204. Szerző: dudo00 | Előzmény: (#76) papsajt
2008-03-18 - 13:52 ó.
papsajt:Az arany közép utat kellene keresni. Én fizettem végig a Főiskolán, és láttam azokat akik nem fizetnek. Tingi-lingi, ívás, buli, lógás- minden csak tanulás nem. A tanárok is sokat emlegetik, hogy a költségtérítésesek mindig jobban készülnek, és elvárják, hogy a pénzükért cserébe kapjanak minőségi oktatást. Az állami térítés keretében tanuló nappalisok pedig sokszor 6 évig is elbukdácsolnak a 4 éves képzésen. Szerintem se tarsunk el minden diákot (, aki azért megy csak a felsőfokra, hogy addig se kelljen dolgoznia), de fogadjuk el, hogy fizetni sem tudnak a szülők évente százezreket. Fizessen az ,aki nem tanul rendesen! Félévente, vizsgaidőszak végén a tanulmányi átlag ismeretében sávosan lehetne a képzési díjat meghatározni. Egyértelműen aki nem fizet, nem mehet a következő félévre. Sok szülő számonkérné szeretett gyermekén a Bizonyítványt!

BIZONY ÁM!!!

#203. Szerző: dudo00 | Előzmény: (#70) vogyo
2008-03-18 - 13:49 ó.
vogyo:
joy:Tudod, sosem osztom be mások pénzét, és nem tűröm, hogy mások osszák be az enyémet.
Nagyon szeretném megélni, hogy azért és annyit fizessek, amennyit én meg akarok venni!
Nem akarok egyetemi előadókban lógós multimilliomos discopatkányoknak fizetni!
Nem állítom, hogy mindenki az!
De állítom, hogy aki akar, és rendesen tanul, annak nem kell a fizetős világban sem fizetni a diplomájáért.
Ezt tapasztalod te is, mint írtad!
Aki viszont szorgalommal sem képes jó eredményre, menjen el szakmunkásnak!
Semmi szükség diszlexiás irodalomtanárokra, beszédhibás nyelvtanárokra!

Nem vagyunk krőzusok, de nem is nyomorgunk.
Anno én meló mellett szereztem diplomát, és már az "ingyenes szocializmusban" is jócskán fizettem érte!
Lányom diplomájáért is jócskán megfizettem. Ő első 2 évben nem kapott kanyit sem, ám szemeszter meglepetésre 4,2 lett.
"Jé, ezért ilyen jól fizetnek? Akkor érdemes tanulni!"
És azt tette.
Volt féléve, mikor a max-ot kapta.
Az utolsó félévben középfokú nyelvvizsga, 2 diploma megszerzése, 1 Phd fölvételi is belefért.
Most üGyesen 2 apró mellett a harmadikért küzd.

Ezzel csak azt akartam jelezni, a diáktól függ teljes mértékben: fizet, vagy neki fizetnek!
Sajnos tudom -mert közvetlen információm van róla-, hogy igen sok államilag finanszírozott csak eltölti ott az 5-7 évet, szerez egy papírt, és megy -jó esetben-vállalkozónak...

Joy, akkor félre értettél. Én ötletet vártam tőled, nemcsak általános szöveg puffogtatást. Szerintem az egyetemisták 90%-a normálisan tanul, és készül arra, hogy a tanultakat hivatásként hasznosítsa. A maradék 10% miatt mond minden szemellenzős itéletet. A csendes, szorgalmas többség nem feltünő, és nem hírértékű. Bármit meg lehet velük tenni? Úgy néz ki igen. Azok a nagyon okosak, akik most kitalálják ezeket dolgokat, milyen diplomával rendelkeznek? Mennyit dolgoztak az egyetem elvégzése után, mielőtt elmentek okos politikusnak, és lettek gazdag vállakozók?

Bocs, de szerintem az általad leírt arány fordított!!!

#202. Szerző: dudo00 | Előzmény: (#57) vogyo
2008-03-18 - 13:43 ó.

Nem vagyok biztos benne hogy igaz, mert egy olyan kiadványon olvastam amit a postaládámban találtam, hogy a befizetett tandíjból nem csak az oktatás fejlesztésére, hanem az ösztöndíjakra is több pénz jutna... Az volt még ott, hogy a jó tanulók akár a befizetett tandíj 100%-át is visszakapnák, mint ösztöndíjként...

#201. Szerző: dudo00 | Előzmény: (#56) joy
2008-03-18 - 13:38 ó.
joy:Gondolkodtam, érdemes-e itt hozzászólni, olyan épületes irományokat olvtam.
Mind1, ide is bekopizom véleményemet:

Az egész tandíjellenesség nagy hazugságon alapszik.
Kizárólag a gazdag, lusta, eszetlen, tehetségtelen, link alakok ellenzik.
Meg a hazudozásaiknak bedőlő félrevezetettek!

A szegény ember gyereke, ha bekerül egyetemre rendesen tanul, jó eredményeket ér el, és nem tandíjat fizet, hanem ösztöndíjat kap!
Akik pénzzel elevickélnek 5-8 éven át -vagy 15 év alatt tudnak összevakarni maguknak egy nyiszledt diplomát, mint a fityisz prominens DajcsTompika, egyetem helyett drogdiszkóznak, végül tehetségtelen, nevelni képtelen tanárok, rossz jogalkalmazó jogeszetlenek, ollót testben hagyó hálapénzéhes mengelék lesznek beléőlük!
Most ezek a tiltakozó link alakok elsz.rják a felsőoktatásból rájuk jutó sokkmilliókat, és akkor lesz szerencsénk, ha diplomával kezükben rögvest, örökre pályaelhagyók lesznek!
"Nem akarnak tandíjat a jobboldali egyetemisták"

+jegyzés: A trehányság oldalfüggetlen.

végre valakinek fény gyúlt az agyában!!!

#200. Szerző: dudo00 | Előzmény: (#12) grizly5
2008-03-18 - 13:23 ó.
grizly5:
sevenof9:az USAban nagyon jo privat egyetemek vannak. Az allamiak is eleg borsosak lettek az utobbi idokben. Egy sima BsC ott kezdodik,hogy 30 000 USd tandij+a masik 30000 a megelhetesre. Tehat egy amerikai fiatal-ha nincs szuloi segitseg-kb 60000 dollar adosaggal lep be az ELETBE. Hazat vesz,az egy masik 150000 adossag. A fizetese ekkozben kb 50000 dollar/ev,jo esetben. Ezt akarjuk mi is?

210 000 adoság 50 000 évente Én most 10 000 000 adoság kb 1 500 000 évente és nekem csak lakásom van és egyetemre sem jártam.

DETTÓ

#199. Szerző: tothgy | Előzmény: (#198) team5
2008-03-18 - 12:16 ó.
Aki tanul és tehetségesnek tartja magát is ilyen szinten van, hát még aki nem - akiről és társairól ő ír. És alapvetően helyes a meglátása, magát persze mindenki okosnak tartja - a motiválatlanok is azzal hencegnek, hogy főiskolára járnak.
Szelektív lett volna a tandíj, de szavaztatták volna meg azt, hogy csak fele, harmada, nyolcada mehetne továbbtanulni és ingyen a mai létszámnak! Merthogy tudásban ennyi a reális.De azt már nem, ha egyszer valaki elkúrta, hogy ennyi alkalmatlan embert is beengedett az ingyenes felsőoktatás padjaiba. 1998-2002 között áramlott ez a sok ember a felsőoktatásba, 2003-ban érte el csúcspontját.
A szocializmusban nem volt ennyi minden és ennyi embernek ingyen!
Milyen rendszerben élünk most akkor? Ki tudja? Biztos, hogy a "Feri kúrt el mindent?"
Én pedig jelzem nem szavaztam még rá. Mégis javasolnám mindenki nézzen szét a saját háza táján, és azt gondolom sokan tehetnének olyan önvallomást, amit ő, és ami olyan felháborító konccá vált. Milyen kellemes dolog a felelősség áthárítása, a vállalása pedig sose könnyű ugye?

team5:Szerencsére a mi gyerekeink már kinőttek- ha nem is sokkal- az ovis korból, de nem szeretném, ha óvónénijük ilyen helyesírással rendelkezne. Valószínűsíthető, hogy másban is ilyen szinten van.
Mellesleg a tandíj bevezetés Neked csak hátrány lett volna! Ott a tudással rendelkezők kaphatnak kedvezményt.
Jó lenne valami szelekció!

Csiga:Tudtok Ti reálisan gondolkozni? Miért akartak tandíjjat bevezetni, na vajon? Talán, mert már minden hülyének (tisztelet a kivételnek) diplomát adnak, és telítve vannak emiatt az állások. Én óvónénikde leszek eccer jövőre. És szerintetek lesz munkahelyem?! NNNNNNNNNNNEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEMMMMMMMMMMMMMMMM! Nahát micsoda véletlen. DE csak azért nem lesz, mert a most végzős beadta a jelentkezését, elfogadták. De tudom, hogy milyen óviped lesz belőle. A gyerekszeretttel ninhcs gond, csak nem tud semmit a szakmáról, mert nem tanulta meg. Csak úgy volt vele, hogy ingyé diploma, a jegyet nem nézik úgyse, munka meg lesz végre. Én meg itt vagyok a mentorom szerint nbagyon jó óvónénike lennék, és bumm, de hol.

#198. Szerző: team5 | Előzmény: (#196) Csiga
2008-03-17 - 13:08 ó.
Szerencsére a mi gyerekeink már kinőttek- ha nem is sokkal- az ovis korból, de nem szeretném, ha óvónénijük ilyen helyesírással rendelkezne. Valószínűsíthető, hogy másban is ilyen szinten van.
Mellesleg a tandíj bevezetés Neked csak hátrány lett volna! Ott a tudással rendelkezők kaphatnak kedvezményt.
Jó lenne valami szelekció!

Csiga:Tudtok Ti reálisan gondolkozni? Miért akartak tandíjjat bevezetni, na vajon? Talán, mert már minden hülyének (tisztelet a kivételnek) diplomát adnak, és telítve vannak emiatt az állások. Én óvónénikde leszek eccer jövőre. És szerintetek lesz munkahelyem?! NNNNNNNNNNNEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEMMMMMMMMMMMMMMMM! Nahát micsoda véletlen. DE csak azért nem lesz, mert a most végzős beadta a jelentkezését, elfogadták. De tudom, hogy milyen óviped lesz belőle. A gyerekszeretttel ninhcs gond, csak nem tud semmit a szakmáról, mert nem tanulta meg. Csak úgy volt vele, hogy ingyé diploma, a jegyet nem nézik úgyse, munka meg lesz végre. Én meg itt vagyok a mentorom szerint nbagyon jó óvónénike lennék, és bumm, de hol.

#197. Szerző: Csiga | Előzmény: (#196) Csiga
2008-03-17 - 10:29 ó.
Ja, meg azért se lesz munkahelyem, mert zárják be az ovikat. Ahol meg nem , ott létszámleépítés van. 1 csop=1 óvónő, 3 csop=1 dajka Király!

#196. Szerző: Csiga 2008-03-17 - 10:27 ó.
Tudtok Ti reálisan gondolkozni? Miért akartak tandíjjat bevezetni, na vajon? Talán, mert már minden hülyének (tisztelet a kivételnek) diplomát adnak, és telítve vannak emiatt az állások. Én óvónénikde leszek eccer jövőre. És szerintetek lesz munkahelyem?! NNNNNNNNNNNEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEMMMMMMMMMMMMMMMM! Nahát micsoda véletlen. DE csak azért nem lesz, mert a most végzős beadta a jelentkezését, elfogadták. De tudom, hogy milyen óviped lesz belőle. A gyerekszeretttel ninhcs gond, csak nem tud semmit a szakmáról, mert nem tanulta meg. Csak úgy volt vele, hogy ingyé diploma, a jegyet nem nézik úgyse, munka meg lesz végre. Én meg itt vagyok a mentorom szerint nbagyon jó óvónénike lennék, és bumm, de hol.

#195. Szerző: tothgy 2008-03-16 - 20:52 ó.
A mentalitás más a magyarországi hallgatóknál
Karácsony kifejtette, hogy a magyarországi diákok munkavállalása alacsonyabb, mint a nemzetközi átlag, hiszen Svájcban, Portugáliában vagy Franciaországban szinte minden hallgató dolgozik.
"Nyugaton az emberek attitűdjében benne van, hogy eltartják magukat már fiatalon, hallgató korukban. Legtöbbjük nem kényszerből dolgozik, vagy mert rászorul, hanem életkori sajátosság a tenni akarás. Magyarországon ez nem jellemző"- mondta Karácsony. Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetségének elnöke szerint egészséges dolog lenne, ha a magyar hallgatók nem hirtelen szakadnának bele a munka világába az egyetem után.
Forrás: felvi.hu

#194. Szerző: gézi | Előzmény: (#193) tothgy
2008-03-13 - 13:17 ó.
középszintű érettségi szakmunkásvizsga? egy nulla mindkettő.
Valaki írja már le kicsi országunkba minek ontjuk a rengeteg diplomást? ma már egy sima raktárosnak is diplomást keresnek!!! Ismerösöm nappalira jár 3.évfolyamos egyetemista 41 évesen minek rá költenoi a pénzt? Friss diplomával pályakezdőként 45 évesen!!!!! Persze iszonyatos arcal igen szavazóóóó!!!!
Igaza is van fizetjük mi adófizetők. (majd a segélyét is) miért kell nekem a diplomásokért orvosokért könnyeznem? A szakmunkásokért miért nem sír senki? nekem is kell a mühelybe gépet vennem. Nekem is kell könyvelő adminisztrátor! Én csak a piacrol tudok munkát szerezni vállalni. Ja ez az én gondom. Na oldják meg a dokik diplomások a maguk baját.

#193. Szerző: tothgy | Előzmény: (#191) summra
2008-03-13 - 13:07 ó.
summra:http://www.delmagyar.hu/szeged_hirek/az_mdf_tizpontos_csomagja_a_felsooktatas_reformjahoz/2050597/

Erről beszéltem

Olvastam én is.

Az előbb belement a szövegem a tiéd alá, elnézést.
Megismétlem:

Így van, ne vegyünk fel annyi hallgatót. Vagy ezt is meg kell szavazni? Erről kellett volna!
A fejkvóta miatt vették fel, s hogy javítsák a munkanélküli statisztikákat.
Dönthetnének a normatívák megemeléséről állami szinten - csökkentve a felvehető létszámot.

Ez a munkanélküliség kérdése is kettős számomra.
Munkahelyet teremteni kell - a sikeres vállalkozók 25-35 éves korukban alapítanak vállalkozást általában, sok keresett szakma van, azt kell kitanulni, és abban tevékenykedni, nem az ingyenes ellátásokat várni mindenhonnan, és csak lebzselni 30 éves korig is az egyetemen, és azután mivel nem szokott hozzá a kézzelfogható tevékenységekhez, nem is tud mit kezdeni magával aztán sem. És csak várja-várja sok ember a sültgalambot. Az elmúlt években kikerült magas végzettségű sok ember már elkezdhette volna igazán lendíteni a gazdaság szekerét! Minden lehetőség meg van rá, még támogatások is rendelkezésre állnak.

El tudom képzelni, hogy ma a középszintű érettségi annyit ér, mint régen a szakmunkás bizonyítvány. Hiszen sokan csak azt voltak képesek elérni. Mitől lenne másképpen mostanában?
A tömeg az tömeg, tömegek nem tanultak régen, és azt képzelik, és a hírek szerint ma bárki mehet oda, holott annak idején még legmerészebb álmaikban is csak horrorként jelenhetett meg nagy részének a felsőoktatás. Mindazok nagy részénél igaz lehet, akik igennel szavaztak. A kisebb rész, meg, akik valaha ingyen tanultak, nem is látott túl saját árnyékán - ők meg azért. Illetve ismerve a tömegpszichozist és a szavazatszerzés mechanizmusát...ki akar fizetni bármiért is? Ilyet megszavaztatni? Világos, hogy senki. A józan ész meg gondolkodni is megpróbál. Konkrét megoldási javaslatokat kellett volna megszavaztatni!

#192. Szerző: tothgy | Előzmény: (#190) summra
2008-03-13 - 13:05 ó.
summra:Számomra még mindig nem világos, miért van az, hogy ha ebben az országban valami gond adódik, akkor arra az az egyetlen megoldás, h kitalálnak valami újabb fizetési módot...
Túl sok emberkét vettek fel a felsőoktatásba? -> "felhígult" a képzés?
Józan paraszti ésszel szerintem ez lenne a megoldás: ezután NE vegyünk fel annyi hallgatót.
1. A keretlétszámot felezzük meg. Főleg azokon a szakokon, amelyek olyan végzettséget adnak, amiből már most is túl sok van, pl: közgazdász. (viszont nincs elég műszaki szakember)
2. A felvételi követelményeket emeljük meg! Kicsit nevetséges, hogy valahova elég a középszintű érettségi, ami szerintem még könnyebb is, mint a pár évvel ezelőtti hagyományos érettségi.
Így jóval nagyobb az esély arra, hogy államilag finanszírozott képzésre csak az kerül be, aki arra érdemes. + ha bekerült, akkor is lehetővé kell tenni, hogy "átbukjon" a fizetősök közé.
Szerintem így minden eddig felmerült problémát meg lehet oldani, és a csóró ámde okos gyerek is tud tanulni.

Így van, ne vegyünk fel annyi hallgatót. Vagy ezt is meg kell szavazni? Erről kellett volna!
A fejkvóta miatt vették fel, s hogy javítsák a munkanélküli statisztikákat.
Dönthetnének a normatívák megemeléséről állami szinten - csökkentve a felvehető létszámot.

Ez a munkanélküliség kérdése is kettős számomra.
Munkahelyet teremteni kell - a sikeres vállalkozók 25-35 éves korukban alapítanak vállalkozást általában, sok keresett szakma van, azt kell kitanulni, és abban tevékenykedni, nem az ingyenes ellátásokat várni mindenhonnan, és csak lebzselni 30 éves korig is az egyetemen, és azután mivel nem szokott hozzá a kézzelfogható tevékenységekhez, nem is tud mit kezdeni magával aztán sem. És csak várja-várja sok ember a sültgalambot. Az elmúlt években kikerült magas végzettségű sok ember már elkezdhette volna igazán lendíteni a gazdaság szekerét! Minden lehetőség meg van rá, még támogatások is rendelkezésre állnak.

El tudom képzelni, hogy ma a középszintű érettségi annyit ér, mint régen a szakmunkás bizonyítvány. Hiszen sokan csak azt voltak képesek elérni. Mitől lenne másképpen mostanában?
A tömeg az tömeg, tömegek nem tanultak régen, és azt képzelik, és a hírek szerint ma bárki mehet oda, holott annak idején még legmerészebb álmaikban is csak horrorként jelenhetett meg nagy részének a felsőoktatás. Mindazok nagy részénél igaz lehet, akik igennel szavaztak. A kisebb rész, meg, akik valaha ingyen tanultak, nem is látott túl saját árnyékán - ők meg azért. Illetve ismerve a tömegpszichozist és a szavazatszerzés mechanizmusát...ki akar fizetni bármiért is? Ilyet megszavaztatni? Világos, hogy senki. A józan ész meg gondolkodni is megpróbál. Konkrét megoldási javaslatokat kellett volna megszavaztatni!

#191. Szerző: summra 2008-03-13 - 12:37 ó.
http://www.delmagyar.hu/szeged_hirek/az_mdf_tizpontos_csomagja_a_felsooktatas_reformjahoz/2050597/

Erről beszéltem

#190. Szerző: summra | Előzmény: (#186) tothgy
2008-03-13 - 11:56 ó.
Számomra még mindig nem világos, miért van az, hogy ha ebben az országban valami gond adódik, akkor arra az az egyetlen megoldás, h kitalálnak valami újabb fizetési módot...
Túl sok emberkét vettek fel a felsőoktatásba? -> "felhígult" a képzés?
Józan paraszti ésszel szerintem ez lenne a megoldás: ezután NE vegyünk fel annyi hallgatót.
1. A keretlétszámot felezzük meg. Főleg azokon a szakokon, amelyek olyan végzettséget adnak, amiből már most is túl sok van, pl: közgazdász. (viszont nincs elég műszaki szakember)
2. A felvételi követelményeket emeljük meg! Kicsit nevetséges, hogy valahova elég a középszintű érettségi, ami szerintem még könnyebb is, mint a pár évvel ezelőtti hagyományos érettségi.
Így jóval nagyobb az esély arra, hogy államilag finanszírozott képzésre csak az kerül be, aki arra érdemes. + ha bekerült, akkor is lehetővé kell tenni, hogy "átbukjon" a fizetősök közé.
Szerintem így minden eddig felmerült problémát meg lehet oldani, és a csóró ámde okos gyerek is tud tanulni.

tothgy:
summra: ... Ha honatyáink szerint a jelenlegi helyzetből való kilábalásra csak a tandíj a megoldás (a létszám drasztikus csökkentése nem lenne egyszerűbb???), szóval mindenképpen pénzt akarunk szedni az egyetemistáktól, akkor -Csigával egyetértve- szerintem is sávos módszerrel kellene. Ugyanis nem valami igazságos dolog, hogy míg a 4,2-s átlagú mentességet élvez (holott lehet, hogy a nagy része 2 kredites "átlagjavító" ÁMÉT tantárgyból ered), addig a 4,15-s ugyanannyit fizet, mint a 1,2-s. Ez a verzió valószínűleg ösztönözné a hallgatókat. A jelenlegi tervezet viszont egy baromság. Ugyanahhoz vezetne, mint ami réges-régen volt: az okos, viszont csóró gyerek menjen kapálni. Ez a rendszer akkor is megfelelt, miért változtatnánk rajta?
Sőt én már azt is látom lelki szemeimmel, hogy egyszer még az ösztöndíjat is megadóztatják...

Igazakat írtál kedves summra.
Én magam azok ingyenes képzését ellenzem, és szerintem mindenki más is, akiknek egyáltalán nem ott lenne a helyük. Mert ezek mostanában nagyon elszaporodtak, és ahelyett, hogy legalább dolgoznának, csak a napot lopnak, és még a végén röhögve integetnek a diplomájukkal, hogy "el lehetett az marhulni".
Az ilyenekkel szemben felháborít az, hogy a régen érettségizett legjobb tanulók meg a FER sokszorosát fizettük és természetesnek tartva mindezt.
EGy korosztály max. 15%-át tudom elképzelni a felsőoktatásba valóban valónak, nagy jóindulattal még a 20-25%-nak is lehet esélyt adni, de a többinek miért nem elég az érettségi, szakma? Ha már feljogosít az egyetemi képzésre, akkor ide nekem azt is, ingyen, mindenkinek? Meglehetősen beképzelt itt sok ember.
És a szülők, ha "én nem tanulhattam, akkor majd a gyerek"? A szülő se mentegesse magát, mert midnenkinek volt lehetősége munka mellett is tanulni! Ja, persze, azért fizetni kellett, és azt már nem vállalták. Meg erőfeszítéseket tenni...a többi szükségesről nem is beszélve.

#189. Szerző: vogyo 2008-03-12 - 19:50 ó.
Egy kis szemelvény az ösztöndíj összegéről:

Képzési terv Évf. Átlag Összeg Darab
Ének B (AN) 2 4.68 18800 1
Ének B (AN) 2 4.67 18400 1
Ének B (AN) 2 4.40 10200 1
Ének B (AN) 2 4.38 9400 1
Ének B (AN) 2 4.27 6000 1
Ének B (AN) 2 4.22 4600 1
Ének B (AN) 2 4.21 4200 1
Ének B (AN) 2 4.08 200 1
Ének B (AN) 2 4.07 0 1

#188. Szerző: theseus 2008-03-12 - 15:58 ó.
Új típusú tandíjjavaslat? Hiller István készült a vereségre
2008. március 12. 00:03

Nem az egyetemi vezetők, hanem az oktatási miniszter ötlete az újfajta tandíj – értesült lapunk szakmai szervezetektől. A Hiller István vezette minisztérium jó előre felkészült a népszavazási vereségre: már egy hónappal a voksolás előtt elkészítette új típusú tandíjjavaslatait, amelyek az igenek győzelme esetén kiválthatják a kötelezően eltörlendő fejlesztési részhozzájárulást.

Noha a nyilvánosság előtt az egyetemi vezetőket tömörítő Magyar Rektori Konferencia (MRK) képviseli az újfajta tandíj bevezetését, a valóságban az oktatási tárca ötlete a népszavazáson elutasított fejlesztési részhozzájárulást (fer) kiváltó új típusú fizetési kötelezettség ötlete. Lapunk az egyik szakmai szervezettől úgy értesült: az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) már több mint egy hónappal a népszavazás előtt beterjesztette a Felsőoktatási Kerekasztal elé a fert kiváltó tandíjjavaslatait – számolva azzal, hogy a jelenleg érvényes rendszer elbukik a népszavazáson.

Lapunk úgy tudja, Hiller István azért nem akarta saját maga képviselni a nyilvánosság előtt a javaslatát, mert egyértelmű politikai népszerűségvesztéshez vezetett volna, ha a tandíjról szóló népszavazás előtt felvállalja, hogy vereség esetén sem nyugszik bele a tandíjmentességbe. Informátorunk álláspontját erősíti a még a népszavazás előtt lapunk birtokába került dokumentum is. A tárca által leírt tervezet azt javasolja, hogy töröljék el az államilag támogatott és a költségtérítéses rendszert, és minden diák a kettő átlagából számított, a fernél értelemszerűen magasabb összegű tandíjat fizessen. A javaslatokat tehát a tárca találta ki, a rektorok csak azt vállalták, hogy a számukra legszimpatikusabbat – ami a hallgatók számára a legkedvezőtlenebb – áprilisra minden részletre kiterjedően kidolgozzák.

(MNO)

#187. Szerző: tothgy 2008-03-12 - 11:46 ó.
Ingyenes ÉS fizetős felsőoktatás.

Eddig is ez volt, ezután is ez lesz.
15-20 éve még egy korosztály 8%-ának volt ingyen.
8-10 év óta legalább egy korosztály 50%-ának van mindez ingyen.

Régen sokkal többet fizettünk - 8-10 éve is. A FIDESZ idején háromszor annyit és félévente, mint ma!
Persze, az is megoldás, hogy a levelezősöktől szedik be a pénzt, a nappalisok helyett is. Mint ahogyan eddig.
Csak ne úgy tegyék, hogy a sokkal jobb tanulóktól szedik be, míg egy nagyobb gyenge tömeg ingyen lébecol. Merthogy így volt ezidáig. Különösen 1998-2002 között, én már csak tudom, ekkor jártam egyetemre.
Persze, most már nem tudja megtenni, mert a 8%-ból kimaradt jó tanulók így is elvégeztük iskoláinkat. Zokszó nélkül – mi nem hallattuk a hangunkat, és nem is érdekelt senkit, a nagy tömeggel nem lehet még vitatkozni sem.
Az igazságot is csak a saját nézőpontjából értelmezik. Hogy én is? Mi is? Mert benne voltam és vagyok. A régi igazságokra hivatkozók és a mai igazságok féligazságok addig, amíg van másfajta igazság is, méghozzá tényszerűen.

Nézzen magába minden szülő is, vesse össze vajon mennyire jogos mindenki számára az igen?! Ő saját magának is valóban ott lett volna a helye a felsőoktatás ingyenes padjaiban 20 évvel ezelőtt is?? Szép dolog az önáltatás, a valóság mindig nehezebb.

A tandíjas kérdés kapott legkevesebb Igen választ. Minden bizonnyal, aki eddig is fizetett, nem mondhatta azt, hogy mások meg ne fizessenek. A nálunk gyengébbekre meg főleg vonatkozik!

#186. Szerző: tothgy | Előzmény: (#163) summra
2008-03-10 - 17:53 ó.
summra:Azért az elég nevetséges, hogy vannak olyan személyek, akik azt gondolják, azért tart ott kicsiny kis hazánk, mert az egyetemisták EGY RÉSZE "soha nem tanuló, órakerülő, kocsma törzsvendég"... Ezúttal is szeretnék bocsánatot kérni a többi állampolgártól, hogy államilag finanszírozott egyetemista vagyok, és 5 évig nem fizetek adót -> "ingyenélő" vagyok. Viszont azokkal senki nem foglalkozik, akik évekig nem dolgoznak, mert otthon sokkal kényelmesebb, és mégis ellátják az orvosnál ingyen VAGY aki életében alig dolgozott pár évet, mégis kap nyugdíjat VAGY azokkal a "barnabőrű testvéreinkkel", akik jelentős része soha életében nem dolgozott, mégis vígan éldegélnek az ilyen-olyan segélyekből. Ezen életmódok Mo-n teljesen elfogadottak, sőt követendő példák. (tudom, hogy ez most nem ide illett, be is fejezem eszmefuttatásom)
Visszatérve a fórum témájához: Ha honatyáink szerint a jelenlegi helyzetből való kilábalásra csak a tandíj a megoldás (a létszám drasztikus csökkentése nem lenne egyszerűbb???), szóval mindenképpen pénzt akarunk szedni az egyetemistáktól, akkor -Csigával egyetértve- szerintem is sávos módszerrel kellene. Ugyanis nem valami igazságos dolog, hogy míg a 4,2-s átlagú mentességet élvez (holott lehet, hogy a nagy része 2 kredites "átlagjavító" ÁMÉT tantárgyból ered), addig a 4,15-s ugyanannyit fizet, mint a 1,2-s. Ez a verzió valószínűleg ösztönözné a hallgatókat. A jelenlegi tervezet viszont egy baromság. Ugyanahhoz vezetne, mint ami réges-régen volt: az okos, viszont csóró gyerek menjen kapálni. Ez a rendszer akkor is megfelelt, miért változtatnánk rajta?
Sőt én már azt is látom lelki szemeimmel, hogy egyszer még az ösztöndíjat is megadóztatják...

Igazakat írtál kedves summra.
Én magam azok ingyenes képzését ellenzem, és szerintem mindenki más is, akiknek egyáltalán nem ott lenne a helyük. Mert ezek mostanában nagyon elszaporodtak, és ahelyett, hogy legalább dolgoznának, csak a napot lopnak, és még a végén röhögve integetnek a diplomájukkal, hogy "el lehetett az marhulni".
Az ilyenekkel szemben felháborít az, hogy a régen érettségizett legjobb tanulók meg a FER sokszorosát fizettük és természetesnek tartva mindezt.
EGy korosztály max. 15%-át tudom elképzelni a felsőoktatásba valóban valónak, nagy jóindulattal még a 20-25%-nak is lehet esélyt adni, de a többinek miért nem elég az érettségi, szakma? Ha már feljogosít az egyetemi képzésre, akkor ide nekem azt is, ingyen, mindenkinek? Meglehetősen beképzelt itt sok ember.
És a szülők, ha "én nem tanulhattam, akkor majd a gyerek"? A szülő se mentegesse magát, mert midnenkinek volt lehetősége munka mellett is tanulni! Ja, persze, azért fizetni kellett, és azt már nem vállalták. Meg erőfeszítéseket tenni...a többi szükségesről nem is beszélve.

#185. Szerző: tothgy | Előzmény: (#164) innokentyij
2008-03-10 - 17:32 ó.
innokentyij:tothgy:

sőt jobbat mondok biztos van olyan elit áltsuli pesten ahonnan 100% továbbtanul.

azt elfelejted hozzátenni h a 25-ből 12 költségtérítésesen van. És őket nem a sors keze tette arra, hanem nm kerültek be az államira.

úgy látom téged csak a személyes irigység motivál a tandíj mellett.

azért mert vki nem volt ötös kémiából, fizikából stb-még a humán szakterületen alkothat nagyokat

hozz vmi jobb érvet mert ezek közül egy sem állja meg a helyét

A reál tárgyak megértéséhez humán műveltség is szükségeltetik - lsd. szövegértés.
Hogy van az, hogy a reálosok jók a humán területeken, a humánosok, ha már így elkülönítjük az affinitásokat, pedig nem jók reálból. Szerintem egyszerűen csak lusták. Mert az több erőfeszítést követel leülni, megérteni adott problémát - eddig még megy a humán, és azt ábrázolni matematikai összefüggésekkel - hogy idáig már nem jutnak el, az intelligenciaszint kérdése. És tettrekészség - akarat, ami hiányzik.

Olyat még nemnagyon láttam, aki nagyon jó egyik területen, a másikon meg nem. Azonos szintű képességeket sokkal inkább.

Csak olyat, aki az egyiken jeles, a másikon kiváló.De ilyet is nagyon keveset.

A legjobbaknak sem volt könnyű a középiskola, érettségiig eljutni, ilyenek csak néhányan vannak egy nagy osztályból. Feltételezem ma sincs ez másképp, mint húsz éve.
A többieknek a szakmunkásképző volt természetes, és az esti érettséginél tovább nem is jutottak és ki sem tudnék többet nézni belőlük, most a hozzájuk hasonlók mind diplomát kapjanak - ez több, mint irigység, ez felháborító, és etikátlan és igazságtalan. De mindegy is már, ha idáig süllyedt a felsőoktatás - felét mondtam csak alkalmasnak oda, de ma egy oktató még azt is sokallta, max. harmada az, aki felsőoktatásba való.
Mást is ez háborít fel, a fizetnivalók csak mellékes kérdés, hanem az, hogy erre jogtalanok követelik jogos jussukat. ILyen sok (valódi) ötös-négyes tanulót az életbe el nem tudok képzelni, mint akik most a felsőoktatásban vannak!
Majd szelektál az élet, ha másképp nem megy. Ott minden kiderül. Csak sajna és félő, hogy addig és azután is mi fizetjük ezeket.

Persze, visszamehetünk 50-100 évet az időben, amikor végképp kevesen voltak a képzett emberek - de azért azt gondolom elég reálisan fel tudtam én is és elég sokan mások is mérni az emberek valódi képességeit.

Az a sejtésem, ha régen 130 IQ fölött tudtak bekerülni emberek a felsőoktatásba - kivéve aki másképpen - most kb. 90 IQ-ra tippelek, de lehet, hogy még ennél is kevesebb. Meg lehet kérdezni a szakértőket. Vagy mégis ma nagyon sokat emelkedett az általános intelligenciaszint?
Én nem tudom, néha remélném, de ez csak ritkán látszik sajnos.

#184. Szerző: Sipsirica | Előzmény: (#179) tothgy
2008-03-07 - 18:36 ó.
tothgy:
Kaktusz: A népszavazás miatt titkolják a jelentkezők számát !!!!!!

Idén minden korábbinál jóval kevesebben, alig nyolcvan ezren jelentkeztek továbbtanulásra felsőoktatási intézményekbe. A fiatalokat a 400-800 eurós tandíj bevezetése "rettenti el" a továbbtanulástól.

Ha ez így van, valóban drasztikus a jelentkezők létszámcsökkenése az előző évekhez képest. Amikor mennyi is volt? Közel duplája?
Azonban távolról sem minden korábbinál!

1990-ben az összes egyetemi és főiskolai hallgató létszáma volt közel ennyi: kb. százezer fő!!!
Az összes évfolyamon! És dupla annyi gyereklétszámmal! A 190.000 érettségizőből 8%, azaz 15.200 fő tanulhatott tovább az 1990/91-es tanévben. Teszem hozzá ingyenesen. VAn mihez viszonyítani!?? Most 95.000 érettségizőből mindössze 7600 fő azaz HÉTEZERHATSZÁZ FŐ mehetne a korábbi feltételekkel INGYENES képzésre!!!!!!!!!!!

A felsőoktatás hallgatóinak létszáma 15 év alatt csaknem négyszeresére (102.387 főről-1990/91. tanév 366.947 főre 2003/2004. tanév), az agrár-felsőoktatásban csaknem az ötszörösére (9.070 főről 47.842 főre) emelkedett.

Ezzel a tömegesedéssel sem az oktatás kapacitása, sem az infrastruktúrája nem tudott lépést tartani. Az oktatói létszám csak szerényen emelkedett
Naivitás lenne azt gondolni, hogy a felsőoktatás hagyományosan jó minőségét a tömegképzés körülményei között meg lehetett tartani. Korábban egy-egy korosztály legjobb 10 százaléka nyert felvételt egyetemekre és főiskolákra, ma a 40-50 százaléka. Jelenleg közepes középiskolai eredményű hallgatók is a siker reményével pályázhatnak felsőfokú képzésre.(Dr. Molnár József egyetemi tanár, a Szent István Egyetem rektora)

Svájci cégvezetőkkel beszélgettünk és némi büszkeséggel emlegettük, hogy nálunk milyen sokan járnak egyetemre, főiskolára. Igen udvariasan tudomásunkra hozták, aránytalanúl soknak találják. lIyen magas százalékot elérő magasan minősített szakembert még ők sem tudnak értelmesen foglalkoztatni. Később szembesültünk a diplomások munkanélküliségével.

#183. Szerző: Lutetia | Előzmény: (#182) tothgy
2008-03-07 - 17:33 ó.
tothgy:A ma diplomát szerzők számához képest 15 éve még harmadannyi érettségizett szellemi kvalitásai nyilván nagyobbak lehettek, már csak azon egyszerű oknál fogva, hogy még érettségi bizonyítványt is csak töredéke szerezhetett a mai ifjú generácihoz képest.
A társadalmi egyenlőség a diplomák leértékelődésével jár, mert azzal nem, hogy a diplomával együtt ugyanannyi ész is jár, mint amennyit szeretnek ma magukénak tudni olyan sokan. Nem vernek át minket, gazdasági szereplőket azzal, hogy diplomát lobogtatnak hozzá nem értők is.
Ha a tandíjtól félnek, akkor nyilván attól félnek, ha most áltatják magukat sokan, egyszer mégis szembesülni kell a valódi értékükkel - és attól tartanak az keveset fog érni. Pedig hogy megfizetnénk és meg is becsüljük a jó szakmunkás szakembereket, jobban, mint a léhűtő diplomást, akivel kezdeni sem lehet semmit sem. Valamit szedett magára nyilvánvalóan, de nem egy strukturált, használható, valódi, elmélyült tudást.

Tényleg nagyobbbak voltak a 15 éve érettségizettek szellemi kvalitásai, mégpedig nagyságrendekkel. Tapasztalatból tudom.

#182. Szerző: tothgy 2008-03-07 - 17:16 ó.
A ma diplomát szerzők számához képest 15 éve még harmadannyi érettségizett szellemi kvalitásai nyilván nagyobbak lehettek, már csak azon egyszerű oknál fogva, hogy még érettségi bizonyítványt is csak töredéke szerezhetett a mai ifjú generácihoz képest.
A társadalmi egyenlőség a diplomák leértékelődésével jár, mert azzal nem, hogy a diplomával együtt ugyanannyi ész is jár, mint amennyit szeretnek ma magukénak tudni olyan sokan. Nem vernek át minket, gazdasági szereplőket azzal, hogy diplomát lobogtatnak hozzá nem értők is.
Ha a tandíjtól félnek, akkor nyilván attól félnek, ha most áltatják magukat sokan, egyszer mégis szembesülni kell a valódi értékükkel - és attól tartanak az keveset fog érni. Pedig hogy megfizetnénk és meg is becsüljük a jó szakmunkás szakembereket, jobban, mint a léhűtő diplomást, akivel kezdeni sem lehet semmit sem. Valamit szedett magára nyilvánvalóan, de nem egy strukturált, használható, valódi, elmélyült tudást.

#181. Szerző: Lutetia | Előzmény: (#178) Kaktusz
2008-03-07 - 17:09 ó.

Idén minden korábbinál jóval kevesebben, alig nyolcvan ezren jelentkeztek továbbtanulásra felsőoktatási intézményekbe. A fiatalokat a 400-800 eurós tandíj bevezetése "rettenti el" a továbbtanulástól.

Nem értem, miért. Hiszen tandíjat csak a második évtől kezdve kell fizetni. Eszerint nekik csak egy évig lesz tandíj, mert aztán győz a Fidesz, és eltörli a tandíjat, nem?
Javaslom nekik, hogy első év után kérjenek két passzív félévet (vagyis halasszanak egy évet), és akkor majd egyáltalán nem is kell tandíjat fizetniük.
Ehhez képest azok, akik 2007 őszén kezdték meg tanulmányaikat, két évig is kell, hogy fizessék azt a fránya tandíjat. Őket ez miért nem riasztotta el vajon??

#180. Szerző: tothgy 2008-03-07 - 17:03 ó.
A tömegesedés továbbá világszerte a diplomák inflálódásával jár (kredencializmus). A felsooktatás egyre súlyosabb tömegnyomás alá kerül (a képzési kereslet gyors bovülése, a kínálat relatív szukülése), és a felsooktatás valóban "papírgyárrá" alakul. Ráadásul olyasmit "gyárt", ami egyre kevesebbet ér. Kiváltva ezzel egyfajta folyamatos túlfogyasztást (mind több és több diploma) - ami látványosan gyorsítja a diplomák elértéktelenedését. Mint minden inflációnak, ennek is meglenne a maga szerepe a növekedés megindításában - ha közben a háttérben folyik az oktatás rekonstrukciója. A fenyegetés nyilvánvaló: a nemzetközi diplomák kiszorítják a hazai diplomákat, és leértékelik (akár középiskolai szintre is) a hazai intézményeket.(ÉS: Vita a felsooktatasrol 10. XLVI. ÉVFOLYAM, 12. SZÁM, 2002. március 22. KOZMA TAMÁS)

Minőségi oktatás

A társadalmi egyenlőtlenségek valóban enyhülnek azzal, ha az iskolába járást egyre szélesebb köröknek tesszük lehetővé. Nem szabad azonban becsapnunk őket (és önmagunkat). A táguló iskolázás színvonalcsökkenéssel jár, különösen ha nem kíséri intenzív hálózatbővítés. Ha a diplomák számát növeljük, akkor természetesen egy-egy diploma arányosan kevesebbet fog érni. Amit a jóléti oktatáspolitika nem vall be, az az, hogy minőségi oktatást ígér mindenkinek, holott a tömegessé válás éppen a végzettség különleges értékét devalválja. Mégsem ennyire kilátástalan az ügy. Mert az oktatás nem egyszerűen diplomákat termel, hanem egyúttal növekvő mértékben megteremti a saját jövendő közönségét is. Az iskolázott társadalomban megmaradhatnak ugyan a társadalmi egyenlőtlenségek, csakhogy magasabb kulturális szinten termelődnek újjá. S ez a folyamat a társadalom egészének kulturális szintjét emeli. Minden jel szerint ez a fölemelkedés és a polgárosulás európai mintája.Az új pedagógiai szemle 1998/10 Kozma Tamás

Már 10 éve megfogalmazták ezeket, amikor még Magyarországon elkezdődött a tömegképzés. Az USA-t emlegették akkoriban, hogy mindenkinek diplomája van, de nagy részük mit sem ér. Ugye, csak a néhány híres neves intézményé.
A többi meg ha annyit ér, mint egy régi középiskola, akkor minek húzni vele az időt. Na persze, mert olyanokkal van teli a felsőoktatás, akiknek ma ennyi idő kell ahhoz, hogy elérjenek egy régi középiskolás, érettségizett szintjére...megértem. De Megéri ez?
Persze, minden fejlődik, kicsit nagyobb tudás kell mindenhez, az általános fejlődés velejárójaként, nem elég a hagyományos szakmunkásképzés sem, amit az általános iskolákra alapoztak, most a gimnáziumokra kell helyezni.
Régen harmadannyian kaphattak még egyáltalán érettségi bizonyítványt is, mint ma diplomát.............

#179. Szerző: tothgy | Előzmény: (#178) Kaktusz
2008-03-07 - 14:44 ó.

Ha ez így van, valóban drasztikus a jelentkezők létszámcsökkenése az előző évekhez képest. Amikor mennyi is volt? Közel duplája?
Azonban távolról sem minden korábbinál!

1990-ben az összes egyetemi és főiskolai hallgató létszáma volt közel ennyi: kb. százezer fő!!!
Az összes évfolyamon! És dupla annyi gyereklétszámmal! A 190.000 érettségizőből 8%, azaz 15.200 fő tanulhatott tovább az 1990/91-es tanévben. Teszem hozzá ingyenesen. VAn mihez viszonyítani!?? Most 95.000 érettségizőből mindössze 7600 fő azaz HÉTEZERHATSZÁZ FŐ mehetne a korábbi feltételekkel INGYENES képzésre!!!!!!!!!!!

A felsőoktatás hallgatóinak létszáma 15 év alatt csaknem négyszeresére (102.387 főről-1990/91. tanév 366.947 főre 2003/2004. tanév), az agrár-felsőoktatásban csaknem az ötszörösére (9.070 főről 47.842 főre) emelkedett.

Ezzel a tömegesedéssel sem az oktatás kapacitása, sem az infrastruktúrája nem tudott lépést tartani. Az oktatói létszám csak szerényen emelkedett
Naivitás lenne azt gondolni, hogy a felsőoktatás hagyományosan jó minőségét a tömegképzés körülményei között meg lehetett tartani. Korábban egy-egy korosztály legjobb 10 százaléka nyert felvételt egyetemekre és főiskolákra, ma a 40-50 százaléka. Jelenleg közepes középiskolai eredményű hallgatók is a siker reményével pályázhatnak felsőfokú képzésre.(Dr. Molnár József egyetemi tanár, a Szent István Egyetem rektora)

#178. Szerző: Kaktusz 2008-03-07 - 13:29 ó.
kattintson a képre a nagyobb mérethez A népszavazás miatt titkolják a jelentkezők számát !!!!!!

#177. Szerző: tothgy 2008-03-07 - 10:16 ó.
A tömegképzést, a képzési rendszert kellett volna rendbe tenni már, és visszaszorítani a gyenge képességű hallgatók diplomához való jutását, ami az elmúlt évtizedben szabadult el, akkor nem lenne a tandíjkérdés vita tárgya.
Legszívesebben ezt látnám.
Ez is egy módszer, kétségkívül. Hiszen ösztöndíjakra, mindenre van lehetőség, az ingyenes 15%-ba való bekerülésre is. És ez éppen annyi embert fog kitenni, mint 15 éve az ingyenesek korosztályos létszámaránya. A többi pedig örüljön, hogy csak ennyi FER-t kell fizetnie, nekünk sokszorosa volt eddig, és így járt jónéhány nagyon jó tanuló is, aki annak idején szakközépbe ment. Régen érettségit is harmadannyian kaphattak, mint ma diplomát!
És ha most valaki azt mondja, hogy ma nem lenne diplomás - hát mi az, hogy, akkor csak magára vethetne, ha nem lett volna hajlandó bevállalni a képzése költségeit - és pedig nagyon nagy eséllyel lehetett így is végezni régen még azoknak is, akik az osztálya kiválóságai voltak.

#176. Szerző: tothgy | Előzmény: (#165) Gingko
2008-03-06 - 18:57 ó.
Gingko:
tothgy:
Gingko:
tothgy:
anna:
tothgy:
Jolán:Ne haragudj, de a középiskolában kettes tanulót mikor és hova vették föl államilag finanszírozott képzésre???

Aki megszerzett egy, vagy több diplomát bámulja tisztánlátásodat! Pl. a szocializmusban nagyon-nagyon kevesen jártak egyetemre, tudatlan osztálytársaidat miért vették volna fel, ha nem feleltek meg? A diplomához jutás nincs ingyen. Enni, utazni, ruházkodni, jegyzeteket venni, lakni kell. Hol van a megígért kollégiumi ellátás? Ott, ahol az alagút vége. A kedvezményes diákhitelt melyik kormány tette üzleti kamatozásúvá? Lehetne még sorolni, de téged, mint a dalban, csak a majom érdekel!

Humánerőforrás találkozón emlegették az élethosszig tartó tanulást, mi ehhez hozzászoktunk ez alapvetővé vált számunkra, mint az is, hogy fizetünk mindezért.
És akkor felszólalt egy egyetemista hölgy "és ki fogja mindezt fizetni??"
Hát te kisanyám! Mit képzelnek. Az előadó vezető menedzser szakember is saját példáját hozta, mit áldozott azért, hogy több legyen. Hozhatom én is a példát, és számosan, míg mások csak nyávogni tudnak csak. Ha többek akarunk lenni, azért bizony tenni kell, és áldozatokat is kell érte hozni..igaz ez minden téren.
Hol itt a bizonyos majom??

A diákhitelt felvettem a legelső évében, majd visszafizetést követően most is. Azon túl, hogy háborogtam akkor is, miután az első év törlesztését követően több tőkét mutattak ki, mint amit felvettem, és a plusz összegeimet ráadásul nem pakolták hozzá,és nekik kamatozott, nem nekem - mindig tanul az ember, meg lusta voltam két számlára fizetni nekik, miért is, hiszen egy helyre megy, gondoltam -, most ismét felvettem mert még mindig megéri, és még mindig szükségem van rá!
És akkor? Nem háborgok, hanem tudomásul veszem, és majd ez is vissza lesz fizetve. Ezért dolgozunk és keresünk erre is. Mit kell ezt úgy felfújni. A tankönyvet, kollégiumot, vasutat én is fizettem..még mellette, most még a gázszámlákat is...meg a vizitdíjat, mert sokan itt semmit nem akarnak, hát helyettük kellett ezt is bevezetni - ezt is meg tudom érteni. Azt nem, amikor ingyen követelnek mindent - mindent, ami sok, és miattuk egyre több pénzébe kerül az államnak és nekünk, adófizetőknek.

#175. Szerző: tothgy | Előzmény: (#168) tothgy
2008-03-06 - 18:43 ó.
tothgy:
Gingko:
tothgy:
Gingko:
tothgy:
anna:
tothgy:
Jolán:Ne haragudj, de a középiskolában kettes tanulót mikor és hova vették föl államilag finanszírozott képzésre???

Aki megszerzett egy, vagy több diplomát bámulja tisztánlátásodat! Pl. a szocializmusban nagyon-nagyon kevesen jártak egyetemre, tudatlan osztálytársaidat miért vették volna fel, ha nem feleltek meg? A diplomához jutás nincs ingyen. Enni, utazni, ruházkodni, jegyzeteket venni, lakni kell. Hol van a megígért kollégiumi ellátás? Ott, ahol az alagút vége. A kedvezményes diákhitelt melyik kormány tette üzleti kamatozásúvá? Lehetne még sorolni, de téged, mint a dalban, csak a majom érdekel!

A tudatlan osztálytársakról annyit, hogy ma hogyan lett mindenki olyan okos, ha már erről van szó, hogy szinte bárki felvehető az egyetemekre???
Az emberek szellemi kapacitásai feltételezem, hogy 5 év alatt nem növekedtek ilyen ugrásszerűen, merthogy ekkor kezdődött a tömegképzés. Vagy evolúciós csoda ment végbe?? Mert ma ugyanezek a tudatlan osztálytársaim mind bent csücsülnének az ingyenes képzéseken, ha néhány évvel ifjabbak lennének. És úgy emlegetnék magukat, ők a zsenik, de legalábbis megérdemelten üldögélnek ott. Csak most helyettük ezt mások teszik meg. Világos?

....el sem tudom képzelni, hogy azok a társaim, akik közé a jobbaknak oda kellett ülni a matek-fizika-kémia órákon, hogy valamit megértsenek egy kettes hármasra, azok ma ott ülnek ingyen az egyetemeken!Pedig ez a helyzet!
Ha mostanában mégis ezek és társaik is 4-5-ösöket kapnának, és erre alapozzák jogos jussukat az ingyenes felsőoktatásra, akkor ma valami nagyon nem jól működik a közoktatásban. Vagy ez is a piacgazdaság, ezért lettek/ha lettek ilyen jó tanulók hirtelen - mindenki??

"Aki megszerzett egy, vagy több diplomát bámulja tisztánlátásodat!"
Én is bámulom, hogy akiknek volt lehetősége régen ingyen diplomát szerezni, az ennyire korlátolt tud és tudott lenni, és ügyet sem vetett arra, hogy mi volt a való világ körülötte, és ő maga milyen szerencsés.És ezt még ma sem sikerült belátnia.
Több diplomával tájékoztatom, amelyekért én sokkal több pénzt fizettem, mint a FER-rel számolva egy egész osztály együttvéve - és ez nem vicc és nem is tragédia. Mások meg ehhez képest piti összegek miatt a nemzet és önmaguk tragédiáját látják bekövetkezni ...hát mi ez, ha nem ...hát ez az, csak bámulnak, de nem látnak. Sajnálkozni lehet csak, miután a felháborodás elcsendesült.

#174. Szerző: Gingko | Előzmény: (#173) joy
2008-03-05 - 21:27 ó.
joy:Tanuljanak ingyé a Török Márkok, DajcsTompikák!
Öljünk milliókat a tehetségtelen, diszkópatkányokba!

Téged semmi pénzért sem tudnának kikupálni!

#173. Szerző: joy 2008-03-05 - 18:01 ó.
Tanuljanak ingyé a Török Márkok, DajcsTompikák!
Öljünk milliókat a tehetségtelen, diszkópatkányokba!

#172. Szerző: tothgy | Előzmény: (#170) vogyo
2008-03-05 - 13:21 ó.
vogyo:Már megint a régi lemez. Aki a fizetés ellen van az nem tanul, csak lóg az egyetemen, be sem került volna .......stb
Az én gyerekem a tanulmányai alapján mindenkor bekerült volna. Ő az a "csendestöbbség" aki tanulással tölti a napjait, és nem lógással. És a többség ilyen! Igyekszik jól teljesíteni, mert érdekli amit tanul, és hasznosítani is akarja. És mi is felvesszük a diákhitelt, és a munka sem áll távol tőle. Más megoldásokat kellene keresni a felsőoktatás finanszirozására. Elsősorban nem létszámfüggővé kellene tenni az állami hozzájárulást. Ostoba rendelkezés. A gyenge eredménnyekkel, most is csak a fizetős képzésben vesznek részt.

s hallgattam az igenekről szóló politika hirdetést a rádióban:
mondjunk igent a tudásra, mondjunk igent a jobb egészségügyi és kórházi ellátásunkra. Ha pedig igent mondunk mindezekre, akkor, hogy mindez valóban teljesüljön, pénz is kell, nem kevés! Mégis honnan? Az adófizetőktől újabb bőrt lehúzva, ha az érintettek erre nem hajlandók?
A saját nyugdíjas koromra nem is gondolhattam pénzügyi téren, mindazért, amennyi tandíjat eddig fizettem például. 17-év munkaviszonnyal. De a mai fiatalok már a pályakezdéstől csak nyerni szeretnének és pénzt - pénzt ugye? Ők majd tudnak maguknak megfelelő nyugdíjas éveket biztosítani, mi alig valamit - éppen miattuk!
Mi eddig is eltartottuk őket, fizettük helyettük is az adókat, tandíjakat, és ők mit fognak nekünk fizetni, ha arra lesz szükségünk? Csak magukra gondolnak!

#171. Szerző: tothgy | Előzmény: (#170) vogyo
2008-03-05 - 13:17 ó.
vogyo:Már megint a régi lemez. Aki a fizetés ellen van az nem tanul, csak lóg az egyetemen, be sem került volna .......stb
Az én gyerekem a tanulmányai alapján mindenkor bekerült volna. Ő az a "csendestöbbség" aki tanulással tölti a napjait, és nem lógással. És a többség ilyen! Igyekszik jól teljesíteni, mert érdekli amit tanul, és hasznosítani is akarja. És mi is felvesszük a diákhitelt, és a munka sem áll távol tőle. Más megoldásokat kellene keresni a felsőoktatás finanszirozására. Elsősorban nem létszámfüggővé kellene tenni az állami hozzájárulást. Ostoba rendelkezés. A gyenge eredménnyekkel, most is csak a fizetős képzésben vesznek részt.

A fizetős képzéseken nem csak a gyenge eredményűek vannak, hanem a korábban végzettek, és a régen érettségizettek voltak eddig is - természetesen kizárólag a levelező hallgatókról beszélek. A régen érettségizettek között pedig számos jó tanuló is volt, aki éppen azért nem került be, mert részben nem volt még tömegképzés, részben pedig a társadalmi mobilitás hiánya miatt. A közülünk fizetős, munka melletti levelező képzéseket kizárólag csak az tudta bevállalni, akinek a szellemi kapacitásai ezt a kettős feladatnak való megfelelést is elbírták - túl azon, hogy fizetni is kell és kellett sokkal többet. MÉg diákhitel felvételét is bevállaltuk a cél érdekében. Nappali képzésre csupán azért nem ülhettünk be, mert aki már évek óta dolgozik az már más életmódra rendezkedett be, és más kötelezettségei is vannak - mint tudjuk. És mivel már 18 éves korunk óta a munka volt evidens számunkra, elképzelhetetlen, hogy ne dolgozzunk - és hiszen ugyanúgy, sőt jobban is teljesítünk sok esetben a nappalis, államilag finanszírozottaknál! (Nem is értjük mivel tölthetnek el olyan sok időt, hiszen, nem tanulnak többet a nappalisok sem - a vizsgákon rendre kiderül.)

A tanulmányaim alapján én is mindenkor bekerültem volna - ha kaptam volna róla anno is megfelelő tájékoztatást. De elhallgatták, hogy még a jó tanulóknak se jusson eszébe továbbmenni. Ha szakközépbe mentél, akkor menjél csak dolgozni! És még szakközepekbe is igen kevesen juthattunk be, mert a nagy többség szakmunkásképzőkbe mehetett csak. Most ezek nagy része is a felsőoktatásban van - ugye? Természetesen nem ugyanazokról az emberekről van szó ma, de ha ma ugyanazok lennének a lehetőségek mint régen, még 15 évvel ezelőtt is, akkor minden második egyetemista legfeljebb szakmunkásként végezné most is. És nem ezt látják be most, hogy hova vezet, ha nem lesz egy jó szakmunkás sehol, miközben tömegével a gyenge diplomások?

#170. Szerző: vogyo 2008-03-04 - 16:57 ó.
Már megint a régi lemez. Aki a fizetés ellen van az nem tanul, csak lóg az egyetemen, be sem került volna .......stb

#169. Szerző: tothgy | Előzmény: (#167) vogyo
2008-03-04 - 13:50 ó.
vogyo:
Valamit sz...á vernek, és ezért még fizetni is kell......? Valószinű, hogy Ferikének is gondot okozna, illetve anyukának, hogy miképpen szerezzen diplomát, ha ma lenne fiatal. A liberális kampányban résztvevő "okos" reklámfiatalok, akik elmennek nemmel szavazni, tán egészen önellátok? nem anyu és apu pénzéről döntenek?
Az összes intézkedés a középkorú emberek ellen történik, hátha nem érik meg a nyugdíjaskort. Ők mindenképpen dolgoznak, betegen is , mert félnek az utcára kerüléstől. Ők fizetik majd a tandíjat, ők támogatják idős szüleiket, és ő azok akik nehezen találnak már munkát, mert vagy túlképzettek, vagy nem elég fiatalok, és őket küldik el a munkahelyükről elsőként egy-egy tulajdonos váltásnál.
Bele böfögik a képünkbe hogy mondj nem-et. Én ezekre a szemetekre mondok nemet.

"Anyu apu pénzéről döntenek" - felnőttek már, és lehet, és biztosan lesz saját keresetük és ma is hányan és hányan fizetünk - nem azért mert érdemtelenek voltunk az ingyenes képzésre, hanem mert csak erre volt lehetőségünk amíg nem volt semmiféle tömegképzés. Mi is felvettük azt a diákhitelt sokan, mert nem keresünk annyit, hogy a sokkal nagyobb összegű költségtérítéseket kifizessük - egyéb fizetnivalóink mellett, és fizetjük miután elvégeztük a képzést, akár többedik diploma után is. De az első után is ugyanúgy.
Mégegyszer, mielőtt megint valaki azt mondaná - úgy kellett neked: mert a tömegképzés csak egy jó évtizede indult be, azelőtt a legjobbak egy számottevő részének sem volt lehetősége továbbtanulni. Például közgazdasági szakközepekbe csak a legkiválóbbakat vették fel, és azután mi voltunk azok, akik munka mellett, levelezőn tanulhattunk, és fizettünk nem keveset.

Persze, rajtunk csattan, ha középkorúaknak vagyunk nevezhetők - mi fizettük a saját taníttatásunkat, ezalatt fizettük másokét is, és fogjuk ezután is mindenkiét, ha senki nem mutat rá hajlandóságot. Ez természetesen jogos ugye???
Vagyunk jópáran, akik sok éven át csak a saját taníttatásunkra kerestünk, és most ez olyen sérelmes másoknak, ha ezzel kell kezdeni a munkás éveket - ha másképp nem megy -hogy egy keveset vissza is juttassanak taníttatásuk költségeiből?
Nem a saját helyezetem tartom sérelmesnek, hanem legfőképpen azt, hogy mások, nálunknál jóval gyengébbek még ezt a jóval kisebb összeget sem hajlandók a taníttatásukra áldozni. Akkor nem kell továbbtanulni! Ha valaki nem akar, nem kell erőltetni. Ha igazán akar, akkor bármit bevállal - vagyunk rá példák számosan, még ha csak egy kisebb tömegnek számítunk is és nem hallatják elegen a hangjukat. A tények azért még tények maradnak.
Ferike idejében a mai fiatalok nagy részének eszébe sem jutott volna a továbbtanulás gondolata sem - ne felejtsük el.

#168. Szerző: tothgy | Előzmény: (#165) Gingko
2008-03-04 - 13:30 ó.
Gingko:
tothgy:
Gingko:
tothgy:
anna:
tothgy:

A szocializmusban mégis nagyon-nagyon kevesen tanulhattak egyetemen. Nekik ingyen volt.
Ma piacgazdaság van, és nagyon-nagyon sokan tanulnak - és mostanáig sokan ingyen. Ezek között egyenlőségjelet lehet tenni?

Az egyenlőségjelet tegyük most a hallgatók oldalára:
Az általános iskola a legjobban használható közös alap, ott azért kiderülnek a képességek, és ott még képviselteti magát mindenféle ember egy adott korosztályból. Onnan vehetjük a mintát.
Régen volt egy 32 fős osztályban 7-8 fő, aki 4-5 átlag közötti, a többi alatti, és nagyrésze közepes, a legjobbaknak is töredéke mehetett továbbtanulni a felsőoktatásba.
Most az hogy lehet, hogy megy/menne legalább 25 ember ugyanebből az osztályból?
Mindenki már 5-10-15 év alatt megtáltosodott volna ész dolgában?
Ha ez mind legalább 4-es tanuló - valóban az - hát azt erősen kétlem - legfeljebb mai módszerrel feltupírozva - úgy igen.
De el sem tudom képzelni, hogy azok a társaim, akik közé a jobbaknak oda kellett ülni a matek-fizika-kémia órákon, hogy valamit megértsenek egy kettes hármasra, azok ma ott ülnek ingyen az egyetemeken!Pedig ez a helyzet!
Ha mostanában mégis ezek és társaik is 4-5-ösöket kapnának, és erre alapozzák jogos jussukat az ingyenes felsőoktatásra, akkor ma valami nagyon nem jól működik a közoktatásban. Vagy ez is a piacgazdaság, ezért lettek/ha lettek ilyen jó tanulók hirtelen - mindenki??

A tudatlan osztálytársakról annyit, hogy ma hogyan lett mindenki olyan okos, ha már erről van szó, hogy szinte bárki felvehető az egyetemekre???
Az emberek szellemi kapacitásai feltételezem, hogy 5 év alatt nem növekedtek ilyen ugrásszerűen, merthogy ekkor kezdődött a tömegképzés. Vagy evolúciós csoda ment végbe?? Mert ma ugyanezek a tudatlan osztálytársaim mind bent csücsülnének az ingyenes képzéseken, ha néhány évvel ifjabbak lennének. És úgy emlegetnék magukat, ők a zsenik, de legalábbis megérdemelten üldögélnek ott. Csak most helyettük ezt mások teszik meg. Világos?

#167. Szerző: vogyo 2008-03-04 - 07:00 ó.
Én csak kiegészíteném summra-t. Az ösztöndíj bizonyos szakokon olyan összegű, hogy arra hivatkozni a röhej kategoriába tartozik. Mindenki ingyenességről beszél, de arról nem, hogy milyen kiadások vannak, ami nélkül labdába sem rúghat aki a felsőoktatásban tanul (pl.internet). Ahhoz, hogy elég kredit legyen, fel kell venni egy csomó kisérő dolgot.
Megszüntették a kétszakos tanárképzést, így ha állást is akar, még egy szakot fel kell majd venni, és az a mai szabályok mellett is csak fizetős tud lenni.
Valamit sz...á vernek, és ezért még fizetni is kell......? Valószinű, hogy Ferikének is gondot okozna, illetve anyukának, hogy miképpen szerezzen diplomát, ha ma lenne fiatal. A liberális kampányban résztvevő "okos" reklámfiatalok, akik elmennek nemmel szavazni, tán egészen önellátok? nem anyu és apu pénzéről döntenek?
Az összes intézkedés a középkorú emberek ellen történik, hátha nem érik meg a nyugdíjaskort. Ők mindenképpen dolgoznak, betegen is , mert félnek az utcára kerüléstől. Ők fizetik majd a tandíjat, ők támogatják idős szüleiket, és ő azok akik nehezen találnak már munkát, mert vagy túlképzettek, vagy nem elég fiatalok, és őket küldik el a munkahelyükről elsőként egy-egy tulajdonos váltásnál.
Bele böfögik a képünkbe hogy mondj nem-et. Én ezekre a szemetekre mondok nemet.

#166. Szerző: Gingko 2008-03-04 - 06:38 ó.
Olvasom ezeket a nyáltól fröcsögő, rosszindulatú hozzászólásokat és nyugtázom, hogy bevált ennek a mihaszna kártékony kormánynak a taktikája: mindenkit mindenkivel összeveszíteni, hamis ígéretekkel tömni a hiszékeny fejeket. Amíg mindenki a saját balsorsával a másikat vádolja, a legnagyobb nyugalommal kifosztják az államot, mindenféle trükkel sarcolják a lakóit, magukhoz ragadják az uniós pénzeket... Jó lenne végre felébredni!

#165. Szerző: Gingko | Előzmény: (#162) tothgy
2008-03-04 - 06:15 ó.
tothgy:
Gingko:
tothgy:
anna:
tothgy:

A szocializmusban mégis nagyon-nagyon kevesen tanulhattak egyetemen. Nekik ingyen volt.
Ma piacgazdaság van, és nagyon-nagyon sokan tanulnak - és mostanáig sokan ingyen. Ezek között egyenlőségjelet lehet tenni?

Az általános iskola a legjobban használható közös alap, ott azért kiderülnek a képességek, és ott még képviselteti magát mindenféle ember egy adott korosztályból. Onnan vehetjük a mintát.
Régen volt egy 32 fős osztályban 7-8 fő, aki 4-5 átlag közötti, a többi alatti, és nagyrésze közepes, a legjobbaknak is töredéke mehetett továbbtanulni a felsőoktatásba.
Ha ez mind legalább 4-es tanuló - valóban az - hát azt erősen kétlem - legfeljebb mai módszerrel feltupírozva - úgy igen.
De el sem tudom képzelni, hogy azok a társaim, akik közé a jobbaknak oda kellett ülni a matek-fizika-kémia órákon, hogy valamit megértsenek egy kettes hármasra, azok ma ott ülnek ingyen az egyetemeken!Pedig ez a helyzet!

#164. Szerző: innokentyij 2008-03-03 - 20:54 ó.
tothgy:

sőt jobbat mondok biztos van olyan elit áltsuli pesten ahonnan 100% továbbtanul.

azt elfelejted hozzátenni h a 25-ből 12 költségtérítésesen van. És őket nem a sors keze tette arra, hanem nm kerültek be az államira.

úgy látom téged csak a személyes irigység motivál a tandíj mellett.

azért mert vki nem volt ötös kémiából, fizikából stb-még a humán szakterületen alkothat nagyokat

hozz vmi jobb érvet mert ezek közül egy sem állja meg a helyét

#163. Szerző: summra 2008-03-03 - 17:54 ó.
Azért az elég nevetséges, hogy vannak olyan személyek, akik azt gondolják, azért tart ott kicsiny kis hazánk, mert az egyetemisták EGY RÉSZE "soha nem tanuló, órakerülő, kocsma törzsvendég"... Ezúttal is szeretnék bocsánatot kérni a többi állampolgártól, hogy államilag finanszírozott egyetemista vagyok, és 5 évig nem fizetek adót -> "ingyenélő" vagyok. Viszont azokkal senki nem foglalkozik, akik évekig nem dolgoznak, mert otthon sokkal kényelmesebb, és mégis ellátják az orvosnál ingyen VAGY aki életében alig dolgozott pár évet, mégis kap nyugdíjat VAGY azokkal a "barnabőrű testvéreinkkel", akik jelentős része soha életében nem dolgozott, mégis vígan éldegélnek az ilyen-olyan segélyekből. Ezen életmódok Mo-n teljesen elfogadottak, sőt követendő példák. (tudom, hogy ez most nem ide illett, be is fejezem eszmefuttatásom)
Visszatérve a fórum témájához: Ha honatyáink szerint a jelenlegi helyzetből való kilábalásra csak a tandíj a megoldás (a létszám drasztikus csökkentése nem lenne egyszerűbb???), szóval mindenképpen pénzt akarunk szedni az egyetemistáktól, akkor -Csigával egyetértve- szerintem is sávos módszerrel kellene. Ugyanis nem valami igazságos dolog, hogy míg a 4,2-s átlagú mentességet élvez (holott lehet, hogy a nagy része 2 kredites "átlagjavító" ÁMÉT tantárgyból ered), addig a 4,15-s ugyanannyit fizet, mint a 1,2-s. Ez a verzió valószínűleg ösztönözné a hallgatókat. A jelenlegi tervezet viszont egy baromság. Ugyanahhoz vezetne, mint ami réges-régen volt: az okos, viszont csóró gyerek menjen kapálni. Ez a rendszer akkor is megfelelt, miért változtatnánk rajta?

#162. Szerző: tothgy | Előzmény: (#149) Gingko
2008-03-03 - 16:59 ó.
Gingko:
tothgy:
anna:
tothgy:

Hát ennek azért utána kéne járni, akkor talán másként gondolnád. Nem rendezett ez, de aki akar tanulni, annak azért a lehetősége adott. Régen is akadtak "csókos" gyerekek, esetleg jobb bizikkel, most inkább a linkekkel van több gond.

Jó, hogy emlegeeted a "csókos" gyerekeket. Ha voltak régen, hát abba a kevés embertömegbe, aki továbbtanulhatott, éppen miattuk nem jutottunk be sokan, még a legjobbak sem. De azért saját társaim képességeivel azért tisztában vagyok, és úgy gondolom vehetem olyan alapnak,mintának, mintha ma is mindenki, a mai gyerekek is osztálytársak lennénk. Ha ma jogos ekkora tömeg számára az ingyenes oktatás, akkor nem érvényes a matematika tételeiből semmi sem!

Kissé (nagyon) zavart hozzászólású levelezőnek figyelmébe ajánlom, hogy a szocializmusban a "szocialista hazáért" kitüntetettjeinek éretlen palántái felvételi nélkül juthattak be az egyetemre. Aztán több tárgyból megbukva kitették a szűrüket.

Ki volt a zavart és miért? Persze az idézett "csókos"-okat helyre tetted. Ha fel is vették őket, de kihullottak.

#161. Szerző: innokentyij | Előzmény: (#160) zafirka
2008-03-03 - 13:27 ó.
zafirka:
zafirka:Sokan azt sem tudják miről is vitáznak it! Egy jól tanuló, szociálisan rászorult hallgatónak a különböző juttatásokból (szoc.tám., lak.tám.,ösztöndíj, stb.) több a havi bevétele, mint a minimálbér. Azért nem kell őket annyira sajnálni..

Bocsi.. "ITT"

örülök zafirka h még a legalapvetőbb dolgokkal sem vagy tisztában. A laktámot megszüntették, már csak a szoctám van. De tényleg az egyetemisták a társadalom vérszívói, jobban élnek, mint bárki más...
elég hamis ez a megvilágítás.

persze kell h vmi ösztönözze a diákokat, de a bevezetendő tandíj ennek a feladatnak nm lesz megfelelő.
igaza van Sandwitch-nek a tanulás és a kapott jegy között nincs összefüggés.
A másik dolog az , amit mugri is írt már h a 15%-nak a 85% dobná össze a lóvét. Ne haragudj, de ha ez a kalmárszemlélet, amit a kormány sulykol, eluralkodik, annak beláthatatlan következményei lesznek, sőt már vannak is.

Ennyi erővel, mondhatnám h nem engem raboltak ki, fizesse az a nyomozás költségeit akit érint a dolog, egy adott esetben.

#160. Szerző: zafirka | Előzmény: (#159) zafirka
2008-03-03 - 12:12 ó.
zafirka:Sokan azt sem tudják miről is vitáznak it! Egy jól tanuló, szociálisan rászorult hallgatónak a különböző juttatásokból (szoc.tám., lak.tám.,ösztöndíj, stb.) több a havi bevétele, mint a minimálbér. Azért nem kell őket annyira sajnálni..

Bocsi.. "ITT"

#159. Szerző: zafirka 2008-03-03 - 12:11 ó.
Sokan azt sem tudják miről is vitáznak it! Egy jól tanuló, szociálisan rászorult hallgatónak a különböző juttatásokból (szoc.tám., lak.tám.,ösztöndíj, stb.) több a havi bevétele, mint a minimálbér. Azért nem kell őket annyira sajnálni..

#158. Szerző: Jolán 2008-03-03 - 11:10 ó.
Csiga! Egyetértek veled!

bár a fölvételi még mindig hihetetlen számomra...

#157. Szerző: Csiga | Előzmény: (#143) Jolán
2008-03-03 - 11:00 ó.

2005-ben TSF-re

#156. Szerző: Csiga 2008-03-03 - 10:06 ó.
Visszatekeregve a tandíjra szerintem nem lenne rossz ötlet ( mielőtt véleményeznéd olvasd végig!!!!!!!), csak a mostani megvalósítási formájában sz@r. Ezt szerintem úgy kellene, hogy ne csak a magolós 15% kapjon kedvezményt. Mert csak azok fognak, és belőlük sem lesz okosabb diplomás, sőt lehet, hogy a tanulós 3-asnak nagyobb "értékű" lesz. Na mindegy. Hanem, szerintem tanulmányi átlag alapján kellene ezt megcsinálni, hogy akinek pl. 2-s átlagja van az fizesse a teljes tandíjjat, és felfelé egyre kevesebbet. Valamennyi érthető? Így, szerintem lenne egy kis motivációja is, meg tudásilag is nagyobb értékű lenne a diploma. Legalábbis engem ez igen-igen motiválna

#155. Szerző: Sandwitch | Előzmény: (#150) Jolán
2008-03-02 - 15:58 ó.
Jolán:Én sosem voltam kitűnő tanuló, de számomra teljesen egyértelmű volt, hogy ahhoz hogy bekerüljek államilagfinanszírozott képzésre, nem lesz elég pontom. Természetesen én is bejelöltem elsőhelyen... Nem vettek föl, de ezzel én tisztában voltam így levelezőn kezdtem. DE én elértem a főiskolán, hogy kitünő legyek és ezzel "jogot" nyertem először költségtérítéses nappali képzésre, később pedig a jó eredményeim miatt átvettek államilag finanszírozott képzésre... azóta 2 diplomám van és tulajdonképpen én dolgoztam meg érte!!! Mind anyagilag mind érdemben... Nem értem miért okozna ez most gondot, hogy aki nem teljesít az fizessen... aki pedig esetleg menetközben rájön, hogy még is lehet megérné fejlődni, tanulni, annak legyen lehetősége "segítséget" kapni az államtól...

Érdekes, hogy az senkit sem zavar, hogy a tankötelezettséget felemelték 18 éves korra. Hogy az általános iskolából kikerülve olyan 14-18 év közöttiek tízezrei ülnek a szakmunkásképzők padjaiban, akik egyrészének esze ágában sincs tanulni. Meg lehet nézni, mit művelnek a szakképző iskolákban a tanulók. A tanárok már örülnek, ha bejárnak órára és csak párszor anyázzák le őket. Kitenni őket nem lehet, csak rakosgatják egymás között az iskolák. Tudják nagyon jól, hogy ha egy árva szót sem tanulnak, akkor is 18 éves korukig kötelesek suliba járni. Persze ez egyszerűbb az államnak, mint elismerni, hogy ennyivel több munkanélküli van.
Azt a pénzt, amit ezeknek a fiataloknak az ingyenes oktatására, családi pótlékjára, kedvezményeire, stb. fordítanak, azt kellene azoknak a képzésére fordítani, akik tényleg tanulni szeretnének.
A másik, ami dühít a "tanuljon jobban- kevesebbet fizet" kijelentésben, hogy minden felsőoktatásban tanuló tudja, hogy az ottani tanulmányi eredmény nem is annyira tanulásfüggő. Ha valaki agyontanulja magát, akkor is jópár tantárgyból örülhet, ha a vizsgája kettes lesz. Ott nem az a követelmény, ami középiskolában, és a vizsgáztató tanárok sem hasonlóak. Halottam már példát olyan tanárról, aki a zh-kat beszedés után gyorsan ki is javította. Feldobta őket az asztal felett és ami az asztalon maradt, az kettes volt. ...... No comment....

#154. Szerző: sevenof9 | Előzmény: (#152) palimadar
2008-03-02 - 13:36 ó.
akkor nem kell draga muszerekkel gyogyitani a koznepet. meg kell allapodni,hogy a TB-ert nem kapsz NMRt sem MRI-t hanem csak sztetoszkopot. Nincs ebben semmi szegyen,be kell vallani,hogy erre nem akarunk kolteni. Csak tisztazni kellene mar kinek mi jar. Nem mellesleg ezek a draga diagnosztikai muszerek reg magankezben vannak...Ugyhogy kezd santikalni az ervrendszered...nekik megeri? nekunk nem? Vagy kilobbiztak a tb-nel hogy eleget kapjanak? Hm...melyik miniszter csaladai vallalkozasa a szegedi X-med nem tom mi ami a mammografot es az mri es a ct-t mukodteti? Jo kerdes,nem?

Talan nem kellett volna elkotyavetyelni a kotszergyarunkat es a gyogyszergyarainkat...

Kozze kell tenni,hogy a TB-ert nincs rakgyogyitas,muvesekezeles es nagy sebeszet. Ez sokkal batrabb tett lenne,mint a 300 pez.

Csak mutass nekem olyan teruletet,amiben uberfaszak vagyunk. Mert ugye nem lehet mindent az adobol pengetni,oke,szarjuk le az oktatast, az egeszsegugyet, na jo mogyorscsokik az utak, a mav az vicc. Tudomanyos kutatasunk a beka sege alatt. Mi a turora megy el akkor a 60% ado?

#153. Szerző: mugri | Előzmény: (#150) Jolán
2008-03-02 - 11:12 ó.
Jolán:Most őszintén!
El sem tudom képzelni hogy egy kettes tanulót fölvettek államilag finanszírozott képzésre, azaz el tudom, ha adott szakon jóval kevesebb jelentkezés volt, mint amennyien jelentkeztek, így hát fölvették a "gyengébb" képességűeket is...
Én sosem voltam kitűnő tanuló, de számomra teljesen egyértelmű volt, hogy ahhoz hogy bekerüljek államilagfinanszírozott képzésre, nem lesz elég pontom. Természetesen én is bejelöltem elsőhelyen... Nem vettek föl, de ezzel én tisztában voltam így levelezőn kezdtem. DE én elértem a főiskolán, hogy kitünő legyek és ezzel "jogot" nyertem először költségtérítéses nappali képzésre, később pedig a jó eredményeim miatt átvettek államilag finanszírozott képzésre... azóta 2 diplomám van és tulajdonképpen én dolgoztam meg érte!!! Mind anyagilag mind érdemben... Nem értem miért okozna ez most gondot, hogy aki nem teljesít az fizessen... aki pedig esetleg menetközben rájön, hogy még is lehet megérné fejlődni, tanulni, annak legyen lehetősége "segítséget" kapni az államtól...

Lyolánka derága, a gondaz, hogy 85%-all akarnánakk tejeltetni. A fizzetőssök százzalékjaja gond, ha értöd miregondúnék, he-he

#152. Szerző: palimadar | Előzmény: (#151) sevenof9
2008-03-02 - 07:00 ó.
sevenof9:az a poen,hogy a magyar adoterheles mellett egy skandinav orszagban hetyke kis egeszsegugy,ingyenes oktatas letezik. na jo,ott adofzietni allampolgari kotelesseg es erkolcsileg csunya dfolog a nemfizetes.

tehat ket eset lehetseges:
- szarra lopjak magukat a politikusok
- sokan nem fizetnek adot

e kettonek eredoje hozta letre a mai nyomort. nem kell sem fizetos egeszsegugy,sem fizetos oktatas. vagy ha fizetos,akkor felere kell csokkenteni az adokat. merthogy igy a logikus.

A baj ott van, amit ebben vagy más topicban már megállapítottak, hogy az élő munkaerőn kívül minden ugyanannyiba kerül itt is, mint az említett skandináv országokban. Az eü-ben pedig az élő munka költsége csak töredéke a gyógyítási költségeknek. Az adóterhelést nyilván nagyobb, de a teher csak százalékosan az! Ha az összértékét nézzük, akkor jóval alatta marad az ottaniaknak.

A két ok, amit említettél, nyilván jelen van, de megszüntetésük önmagában csak arra lesz elég, hogy tisztább, igazságosabb legyen a rendszer.

#151. Szerző: sevenof9 2008-03-02 - 00:55 ó.
az a poen,hogy a magyar adoterheles mellett egy skandinav orszagban hetyke kis egeszsegugy,ingyenes oktatas letezik. na jo,ott adofzietni allampolgari kotelesseg es erkolcsileg csunya dfolog a nemfizetes.

tehat ket eset lehetseges:
- szarra lopjak magukat a politikusok
- sokan nem fizetnek adot

e kettonek eredoje hozta letre a mai nyomort. nem kell sem fizetos egeszsegugy,sem fizetos oktatas. vagy ha fizetos,akkor felere kell csokkenteni az adokat. merthogy igy a logikus.

#150. Szerző: Jolán 2008-03-01 - 21:48 ó.
Most őszintén!
El sem tudom képzelni hogy egy kettes tanulót fölvettek államilag finanszírozott képzésre, azaz el tudom, ha adott szakon jóval kevesebb jelentkezés volt, mint amennyien jelentkeztek, így hát fölvették a "gyengébb" képességűeket is...
Én sosem voltam kitűnő tanuló, de számomra teljesen egyértelmű volt, hogy ahhoz hogy bekerüljek államilagfinanszírozott képzésre, nem lesz elég pontom. Természetesen én is bejelöltem elsőhelyen... Nem vettek föl, de ezzel én tisztában voltam így levelezőn kezdtem. DE én elértem a főiskolán, hogy kitünő legyek és ezzel "jogot" nyertem először költségtérítéses nappali képzésre, később pedig a jó eredményeim miatt átvettek államilag finanszírozott képzésre... azóta 2 diplomám van és tulajdonképpen én dolgoztam meg érte!!! Mind anyagilag mind érdemben... Nem értem miért okozna ez most gondot, hogy aki nem teljesít az fizessen... aki pedig esetleg menetközben rájön, hogy még is lehet megérné fejlődni, tanulni, annak legyen lehetősége "segítséget" kapni az államtól...

#149. Szerző: Gingko | Előzmény: (#148) tothgy
2008-03-01 - 02:02 ó.
tothgy:
anna:
tothgy:

És gondolom még azt is, hogy egy mai kettes vagy akár közepes a középiskolában, mikor mindenki érettségit adóba jár, nem annyit ér, mint akkor, amikor csak a legjobb 20% mehetett csupán gimnáziumba vagy szakközépbe még húsz évvel ezelőtt is. Ezzel is tessék kalkulálni! És gyanítom ennek arányában, hogy ma egy négyes érettségi érhet annyit, mint régen egy kettes. Talán ma is csak véletlen kerülhet be valaki kettes érettségivel, de hogy egy kettest érő négyessel bárki, az a hatalmasra duzzasztott létszámból egyértelműen következik.

Hát ennek azért utána kéne járni, akkor talán másként gondolnád. Nem rendezett ez, de aki akar tanulni, annak azért a lehetősége adott. Régen is akadtak "csókos" gyerekek, esetleg jobb bizikkel, most inkább a linkekkel van több gond.

Jó, hogy emlegeeted a "csókos" gyerekeket. Ha voltak régen, hát abba a kevés embertömegbe, aki továbbtanulhatott, éppen miattuk nem jutottunk be sokan, még a legjobbak sem. De azért saját társaim képességeivel azért tisztában vagyok, és úgy gondolom vehetem olyan alapnak,mintának, mintha ma is mindenki, a mai gyerekek is osztálytársak lennénk. Ha ma jogos ekkora tömeg számára az ingyenes oktatás, akkor nem érvényes a matematika tételeiből semmi sem!

Kissé (nagyon) zavart hozzászólású levelezőnek figyelmébe ajánlom, hogy a szocializmusban a "szocialista hazáért" kitüntetettjeinek éretlen palántái felvételi nélkül juthattak be az egyetemre. Aztán több tárgyból megbukva kitették a szűrüket.

#148. Szerző: tothgy | Előzmény: (#147) anna
2008-02-29 - 23:00 ó.
anna:
tothgy:

És gondolom még azt is, hogy egy mai kettes vagy akár közepes a középiskolában, mikor mindenki érettségit adóba jár, nem annyit ér, mint akkor, amikor csak a legjobb 20% mehetett csupán gimnáziumba vagy szakközépbe még húsz évvel ezelőtt is. Ezzel is tessék kalkulálni! És gyanítom ennek arányában, hogy ma egy négyes érettségi érhet annyit, mint régen egy kettes. Talán ma is csak véletlen kerülhet be valaki kettes érettségivel, de hogy egy kettest érő négyessel bárki, az a hatalmasra duzzasztott létszámból egyértelműen következik.

#147. Szerző: anna | Előzmény: (#145) tothgy
2008-02-29 - 22:39 ó.
tothgy:

#146. Szerző: tothgy | Előzmény: (#132) innokentyij
2008-02-29 - 22:37 ó.
innokentyij:Liebe tothgy!

ha elárulnád h miért voltál költségtérítésesen, annak ellenére h olyan pro voltál, örülnék. Apám ugyanúgy közgázba járt mint te, ráadásul papgyerek volt, ennek ellenére 1980-ban felvették a főiskolára. Akkor téged h a picsbe ne vettek volna fel tíz évvel később? Sántít a dolog egy kissé.

Nm hiszem h magunkba szállni, azért mert igényünk van arra h tandíjmentesen tanulhassunk. Mert neked attól jobb lesz, ha én fizetek? Nem. Irigy vagy.

Hogyne lenne jobb nekem, ha te is fizetnél tandíjat. Úgy vélem, akkor kevesebb adót kellene fizetnem és talán még a vizitdíjat is eltörölnék. Ha mindez nem következne be, akkor más fejlesztésekbe folyna a pénzem.
A legkiválóbbak ki fognak választódni, a többi meg megérdemli és el kellene ismernie, hogy ki kell fizetnie. A kiválóktól nem sajnálom - és az életem is az ő kezükbe adnám szívesen bármilyen téren, nem a nagy többség kezébe. Egyértelműen az áll érdekemben, hogy aki orvosnak való, az legyen orvos, aki meg esztergályosnak való, az legyen jó esztergályos, mert az ő munkájára is nagy szükségem van időnként, és ne egy kokler orvoshoz menjek, ha arra van szükségem, egy jó esztergályost, aki megcsinálja a záramat meg nem találok sehol és bosszankodhatok hónapokig, mire már emiatt mehetek az orvoshoz - talán ez majd indokolja a létszámnövekedést..és a végén egyik problémám sem lesz megoldva, csak halmozódnak.
Így lesz ez az országban is.
"29 éves, és most kezdett állást keresni először életében" -ez elég gyakori történet manapság.
Ehhez képest én ilyen idősen már 10 évet dolgoztam, és volt nekem is ennyi végzettségem, amit természetesen én magam fizettem. És ezalatt GDP-t termeltem, és adót és járulékokat fizettem - amiből többek között a nappalisokat, és őt is finanszírozta az állam. És ha elmegy szülni a 29 éves pályakezdő, akkor továbbra is az adófizetők pénzét éli, míg majd 40 évesen lesz pályakezdő. Ki lehet találni, mennyi hasznot hoz az államnak, megtermeli-e egyáltalán azt az összeget, amit belefektetett a tudásába? Majd a gyerekei ugye. HÁt ehhez nem kellett volna egyetemet végeznie...mire beindulhatna a pályája, már mennek is nyugdíjba, és továbbra is el kell tartani őket...hát ezért kell mindenkinek magának gondoskodnia a saját nyugdíjas éveiről. Ez is mostanában vált evidenssé, mi másért, ha nem a sok ingyenélő miatt? 1990-ben, amikor én érettségiztem 3 munkavállalóra jutott 1 eltartott, most 1 munkavállalóra jut 3 eltartott. Akkor hát kit kell itt szidni annyira???
Kinek is kellene magába néznie jobban????

#145. Szerző: tothgy | Előzmény: (#143) Jolán
2008-02-29 - 22:14 ó.

#144. Szerző: tothgy | Előzmény: (#143) Jolán
2008-02-29 - 22:02 ó.

Például a barátnőmet 1999-ben a SZTE biológia szakára, és meg is lett az egyetemi diplomája - ingyen.
Ő maga is csodálkozott "te hogyhogy nem mentél akkor tovább nappalin - és ingyen - hiszen ő ugyanabban az általánosban csak négyes tanuló volt, és akkor mutatta meg gimnáziumi érettségi bizonyítványát - biológia:2, kémia:2,matek:2 és a többi 3-as. Persze nem vették fel elsőre, egy szakképzésről vették át simán egy év elteltével. Majd lett még egy egyetem - papa finanszírozta azt már, és hamarosan 29 éves, és most kezdett állást keresni először életében.
Ehhez képest én ilyen idősen már 10 évet dolgoztam, ezalatt GDP-t termeltem, és adót és járulékokat és tandíjat és költségtérítést fizettem, sokkal többet, mint a mostani tervezet - amiből többek között a nappalisokat, és őt is finanszírozta az állam. No meg az egészségügyet is. Nem is csodálkozom azon, hogy be kellett a vizitdíjat vezetni, hisz a huszonéves korosztályból alig van aki fizet is valamit az államkasszába, míg 10-15 évvel ezelőttig ez nem így volt. Kétszer annyian voltunk, és alig mehetett valaki továbbtanulni, és egyáltalán nem a pontokon múlott a költségtérítéses vagy nem élete, hanem hogy hova született valaki.

#143. Szerző: Jolán 2008-02-29 - 16:36 ó.
Ne haragudj, de a középiskolában kettes tanulót mikor és hova vették föl államilag finanszírozott képzésre???

#142. Szerző: tothgy | Előzmény: (#132) innokentyij
2008-02-29 - 16:04 ó.
innokentyij:Liebe tothgy!

ha elárulnád h miért voltál költségtérítésesen, annak ellenére h olyan pro voltál, örülnék. Apám ugyanúgy közgázba járt mint te, ráadásul papgyerek volt, ennek ellenére 1980-ban felvették a főiskolára. Akkor téged h a picsbe ne vettek volna fel tíz évvel később? Sántít a dolog egy kissé.

Nm hiszem h magunkba szállni, azért mert igényünk van arra h tandíjmentesen tanulhassunk. Mert neked attól jobb lesz, ha én fizetek? Nem. Irigy vagy.

Látod, a papgyerek már értelmiségi közegben nőhetett fel, ezért volt esélye továbbmenni bárhova is. 1990-ben azonban a társadalmi mobilitás még O, azaz nulla volt, ezt épp FIDESZ politikusok közölték kb. 1 éve. És ha a szülők sz..tak arra, hogy megy-e a kitűnő tanuló gyerek tovább, és cseszett rá a középiskola is, merthogy szakmát kaptunk a közgazdasági érettségivel--hát így nem mentem tovább 1990-ben. 33 kitűnővel felvett lányból az osztályból vajon miért csak 5 vagy 6 ment tovább????
Mert ők a városi értelmiségi családok gyerekei voltak, ahol a továbbtanulás természetes és magától értetődő volt. Nekünk többieknek meg nem volt róla még egy osztályfőnöki óra sem. A Kőrösy Közgazdasági Szakközépiskoláról van szó.
És ugyanígy nem mentek tovább nagyon sokan előttünk végzettek, akik szintén jogosan voltak felháborodva, amikor én mégis diplomával közéjük kerültem néhány éve, mert hogy ez is egy falu volt. A nagyváros környékén hány valóban kitűnő tanulónak volt lehetősége továbbtanulni nem is olyan nagyon régen még??
Persze, rá pár évre ment a az általánosban négyes, és gimnáziumban kettes tanuló is ingyenes képzésre ugye????Teljesen jogosan! Nemhogy irigy, vagyok, de fel is vagyok háborodva, hogy ma olyanok kerülnek ingyenes képzésre már jónéhány év óta, akik a mi korosztályunkból mind szakmunkások lettek volna, és ha én nem gondolhattam továbbtanulásra, ők meg végképp, még érettségire sem!!!Ezt kellene a fejekbe vésni!Azuztán jogokat követelni az ingyenességre. Se nem ésszerű és se nem gazdaságos, és teljesen etikátlan, hogy ma ilyen sok gyenge képességű diplomát kapjon. És ennek még nincs is köze a tandíjhoz. Hanem hogy egyáltalán diplomát kapjanak, akár ingyen, akár pénzért.
Arra van ugye, mint ma a Délmagyarba írta valaki, hogy a legmenőbb cuccokba és kocsmákba járjanak....ilyen dolgokra sokkal többet elköltenek - mi az a kis tandíj ezek mellett. Ezt minden jóérzésű képes belátni és kifizetni, de aki csak élősködni akar mindenki nyakán, a szülein és az államén, az csak kapni akar, de adni nemigen.

#141. Szerző: kisbuta 2008-02-29 - 11:12 ó.
"Magyarország az egész világon elismert a magas fokú képzéséről" mondták mások, már ahol tudják hol van Magyarország. Arról nincs statisztika, hogy a két véglet: a szakma nélküli, képzetlen segédmunkások és a magasan képzett, egyetemi, főiskolai szintű végzettséggel rendelkezők adják az ország összetételét. Közte, szinte semmi nincs. Az egy dolog, hogy az EU-nak miért van ránk szüksége: hogy mi ne gyártsunk semmit, csak vegyük meg tőlük, talán ezért szorult volna vissza a szakmunkás-képzés? Nem hiszem. De hogy ma minden szülő csak azt akarja, hogy "tanulj, fiam, ha már én nem tanulhattam". Ezért itt állunk tíz-és tízezer magasan kvalifikált emberrel, akivel egyszerűen nincs mit kezdeni, mert a világon nincs annyi munkahely, hogy a diplomázottakat befogadja, akiket csak úgy sz...nak ki az egyetemek. Teljesen haszontalanul összegyűjtött magas intelligenciájúakkal van tele az ország. De persze már megint az a "rohadt kormány a felelős, aki nem tud elég munkahelyet teremteni" Ezeknek? Ma már mindenki irányítani akar, a diplomások magas beosztást, mert hát ők mennyit tanultak ezért. Dolgozni már a kutya sem akar, kétkezi munkát, mert ugye ők "értelmiségiek"! Nagyon joó ez a fajta megközelítés, hogy csak az maradjon bent, aki kiváló tanulmányi eredményt produkál, hiszen annak nem kell tandíjat fizetni, meg hát az országnak is az kellene, aki jól képzett. Kíváncsi lennék, ha hirtelen vörösre változnának az utcán és a hivatalokban azok, akik csak úgy átbukdácsoltak egyetemi éveiken, azt hinnék, Idaho sziú rezervátumában lennénk, annyi vörös bőrű venne körül bennünket. Miközben szakmunkásunk hovatovább egy sem lesz.

#140. Szerző: innokentyij | Előzmény: (#139) joy
2008-02-28 - 17:34 ó.
joy:
innokentyij:
tényleg nm kallódik el a tehetséges diák, csak majd szimplán nm lesz lehetősége bekerülni az egyetemre.

bocs h csak most reagálok de ez a szemét nm küldi el már egy ideje a kommenteket

Ez így, ebben a formában nem igaz!
Járj utána!

basskikám joy te egy zseni vagy! Ezt a retorikai húzást tanultad vhol?
Azt mondja járjak utána. Te aztán tudsz érvelni kiscsibém
Figyelj pusztán JÓZAN ÉSSZEL ha átgondolod (amit a kedvenc pártítód is javasol), rájönnél, h ha fizetni kell a szegény ember fiának, akkor kevesebb az esélye a bekerülésre, sőt nem is a bekerülésre, mert esélye sem lesz h elgondolkozzon jelentkezésről.

puszi

#139. Szerző: joy | Előzmény: (#125) innokentyij
2008-02-28 - 10:55 ó.
innokentyij:
tényleg nm kallódik el a tehetséges diák, csak majd szimplán nm lesz lehetősége bekerülni az egyetemre.

bocs h csak most reagálok de ez a szemét nm küldi el már egy ideje a kommenteket

Ez így, ebben a formában nem igaz!
Járj utána!

#138. Szerző: lelketlen | Előzmény: (#137) sevenof9
2008-02-27 - 23:06 ó.
sevenof9:kulon elt a srac, valahonnan eszakrol volt. valami tavoli rokon befogadta szegedtol nem messze. de nem ez a lenyeg.
egyik kikent kifent maca meg-aptyja vallalkozo leven meg kerkedett is mennyi szoctamot kap. naja,hogy telehazudod a jovedelmi vszonyaidrol szolo igazolast.barmennyire is probalsz bennem lelkiismereti valsagot kivaltani,szerintem en joval kevesebbet loptam az allamtol,mint ez a maca itt.
nem mellekesen a tdk-munkaink szinesen, foliara valo nyomtatasra nem kaptunk egy fillert sem...akkor meg nem volt ppt es projektor...
az igaz,hogy qz osztondijam hulyesegekre nem-koltesevel es a diakhitel nem felvetelevel az allam egy csomo adobeveteltol esett el...sorry.

na ezzel ezt a témát befejeztem.elbeszélünk egymás mellett.
a tdk munkák megitélése,felhasználhatósága a témavezető feledata volt.esetemben ez úgy működött,hogy ha demonstrációra,esetleg publikációra is alkalmas volt a produktum e témakörben kollokviumon kérdéseket tételektől függetlenül nem kaptunk.sokat jelentett.

#137. Szerző: sevenof9 | Előzmény: (#136) lelketlen
2008-02-27 - 22:25 ó.
kulon elt a srac, valahonnan eszakrol volt. valami tavoli rokon befogadta szegedtol nem messze. de nem ez a lenyeg.
egyik kikent kifent maca meg-aptyja vallalkozo leven meg kerkedett is mennyi szoctamot kap. naja,hogy telehazudod a jovedelmi vszonyaidrol szolo igazolast.barmennyire is probalsz bennem lelkiismereti valsagot kivaltani,szerintem en joval kevesebbet loptam az allamtol,mint ez a maca itt.
nem mellekesen a tdk-munkaink szinesen, foliara valo nyomtatasra nem kaptunk egy fillert sem...akkor meg nem volt ppt es projektor...
az igaz,hogy qz osztondijam hulyesegekre nem-koltesevel es a diakhitel nem felvetelevel az allam egy csomo adobeveteltol esett el...sorry.

#136. Szerző: lelketlen | Előzmény: (#135) sevenof9
2008-02-27 - 19:42 ó.
sevenof9:
lelketlen:na itt ez a T.M.eset.3 éven keresztül képtelen volt az általa fevett kurzust teljesíteni.a törvény értelmében kirúgták.na hiba egy szál se,ugyanis megilleti az újrafelvételi joga.felvették,igy ismét egyetemi polgár lett.na fizessük a tandíját,megérdemli ugye.

fekete csaba reloaded? mert megerdemeljuk...
az en baratom nem tudta elvegezni a sulit,mert apja egy reszeges allat volt,az anyja meg megverve hetente. Igaz,hogy mindannyionk kozul a laborban o volt a legugyesebb. De szoctamot soha nem kapott. igazsagos rendszer ez am!

na azt a szoc.támogatást én sem kaptam soha.ennek ezer oka lehetett,ezek közül az egyik,hogy nem volt pofám igényelni.igaz a családi háttér sem ilyen volt.ja és gondolod,hogy egy hasonló szituban a tandíjmentesség segítene.igen.a faternak,még több pénze lenne az ivásra.félelmetes és megoldhatatlan probléma.

#135. Szerző: sevenof9 | Előzmény: (#134) lelketlen
2008-02-27 - 18:55 ó.
lelketlen:na itt ez a T.M.eset.3 éven keresztül képtelen volt az általa fevett kurzust teljesíteni.a törvény értelmében kirúgták.na hiba egy szál se,ugyanis megilleti az újrafelvételi joga.felvették,igy ismét egyetemi polgár lett.na fizessük a tandíját,megérdemli ugye.

fekete csaba reloaded? mert megerdemeljuk...
az en baratom nem tudta elvegezni a sulit,mert apja egy reszeges allat volt,az anyja meg megverve hetente. Igaz,hogy mindannyionk kozul a laborban o volt a legugyesebb. De szoctamot soha nem kapott. igazsagos rendszer ez am!

#134. Szerző: lelketlen 2008-02-27 - 18:50 ó.
na itt ez a T.M.eset.3 éven keresztül képtelen volt az általa fevett kurzust teljesíteni.a törvény értelmében kirúgták.na hiba egy szál se,ugyanis megilleti az újrafelvételi joga.felvették,igy ismét egyetemi polgár lett.na fizessük a tandíját,megérdemli ugye.

#133. Szerző: kovacstamas23 2008-02-27 - 17:34 ó.
Irigyek vagytok ennyi.Erre mondjatok valamit okosok!!!!!!!

#132. Szerző: innokentyij | Előzmény: (#129) tothgy
2008-02-27 - 17:26 ó.
Liebe tothgy!

#131. Szerző: Lutetia | Előzmény: (#126) kovacstamas23
2008-02-27 - 16:42 ó.
kovacstamas23:Szar az egész forum!!!
Az ilyen annákból ,tothgytől és joyoktól tart itt az ország.
Nem véletlen,hogy csak 0,7 %os a GDP növekedés, ugyanis ez is a ti fajtátok miatt van.
FEJEZZÉTEK BE A PROPAGANDÁT!!! És távozzatok a forum életéből.Itt jóérzületű állampolgárok folytatnak diskurzust megélhetési problémákról.
TÁVOZZATOK!!!

Uramisten, itt valakinek rohama van. Kéne valami nyugtató injekció, de nagyon gyorsan.

#130. Szerző: tothgy | Előzmény: (#126) kovacstamas23
2008-02-27 - 16:37 ó.
kovacstamas23:Szar az egész forum!!!
Az ilyen annákból ,tothgytől és joyoktól tart itt az ország.
Nem véletlen,hogy csak 0,7 %os a GDP növekedés, ugyanis ez is a ti fajtátok miatt van.
FEJEZZÉTEK BE A PROPAGANDÁT!!! És távozzatok a forum életéből.Itt jóérzületű állampolgárok folytatnak diskurzust megélhetési problémákról.
TÁVOZZATOK!!!

Itt nem a jóérzületről van szó, hanem tényekről. Én, is mi is éppen olyan jóérzületűek vagyunk. A GDP-t még mindig mi állítjuk elő, ellenben ma 10%-kal kevesebb munkavállaló van, éppen a tömegképzéseken résztvevő nem dolgozók létszáma miatt, akik semmiféle GDP-t nem állítanak elő. Tudod te miről beszélsz, kire, mire hivatkozol??! Én -sok társammal együtt-, akkor is hozzájárultam a GDP-hez, amikor tanultam a főiskolán, egyetemen, és most is ugyanúgy. A mi fajtánk állítja elő helyettetek is a GDP-t, és ha ilyen sokan nem állítotok elő semmit sem mostanában, akkor az azt jelenti, hogy egy munkavállaló ma mégiscsak több GDP-t állít elő.

Hozzászólások megjelenítése oldalanként:

bezár
asdasd
Kérem várjon, jelentkezését rögzítjük...