2017.11.19. 18:43

Kónya országos csúcsot döntött

Tökéletes napot zártak a magyarok a rövidpályás gyorskorcsolyázók olimpia kvalifikációs világkupa-sorozatának Szöulban rendezett negyedik, utolsó állomásán: vasárnap Liu Shaolin Sándor aranyérmes lett 1000 méteren, ezzel megnyerte a táv vk-pontversenyét, a férfi váltó kijutott a pjongcsangi játékokra, a szegedi Kónya Zsófia pedig országos csúcsot döntött.

A nőknél a Szegedi Korcsolyázó Egyesület két versenyzője, Jászapáti Petra és Kónya is a negyeddöntőben búcsúzott 1000 méteren, de Kónya hiába lett utolsó futamában, 1:29.185 perces idejével így is megdöntötte Bácskai Sára Luca országos csúcsát.

Ezen a távon Jászapáti és Keszler Andrea zárt olimpiai indulást érő pozícióban, Jászapáti ezen felül 500 és 1500 méteren is kvótát szerzett. Kónya Zsófia 1500 méteren a 41. helyen áll, de mivel előtte négy-négy kanadai és japán, illetve három orosz is szerepel, még itt is összejöhet a kvóta.

A nemzetközi szövetség várhatóan december elején hozza nyilvánosságra a kvótások névsorát. Az előzetes számítások szerint a férfiaknál 500 és 1500 méteren három, 1000 méteren két magyar indulhat Pjongcsangban, míg a nőknél minden távon két kvótát sikerült szerezni. A váltók egyaránt nyolcadikként biztosították helyüket az ötkarikás játékokra.

A magyarok szempontjából a legnagyobb kérdés egy olyan futamhoz fűződött, amelyben nem is voltak érdekeltek, jelesül a férfi váltók öt csapatot felvonultató fináléjához. Az elődöntőben vitatható körülmények között kizárt vb-bronzérmes férfi stafétánk ugyanis akkor őrizhette meg nyolcadik, kvótát érő helyét a vk-rangsorban, ha a kazah csapat lemarad a dobogóról.

A döntőben végül a kazahok az utolsó, ötödik helyen értek célba, így – mivel a női staféta már korábban biztosította helyét a pjongcsangi játékokra – a magyarok a sportág történetében először a maximális tíz fővel utazhatnak a játékokra.

– Sokáig nem is néztem a döntőt, nem bíztam a fair versenyzésben, mivel mi sokkal veszélyesebbek vagyunk a riválisokra, mint a kazahok. Csak a futam végére mentem vissza a csarnokba. Gratuláltam az ellenfeleknek, mindenki sportszerűen versenyzett – értékelt Bánhidi Ákos csapatmenedzser.

A vb-ezüstérmes női staféta a B döntőben a kanadai négyes mögött, de a japán és az olasz kvartettet megelőzve második lett, így ezúttal hatodikként zárt.

Az indulási jogokon túl a magyarok összesen hét érmet nyertek, s mind a négy állomáson volt dobogós helyezésük a Liu fivérek révén. Liu Shaolin ötször, öccse, Liu Shaoang kétszer állt dobogóra, előbbi két aranyat és három ezüstöt, míg utóbbi két bronzot gyűjtött.

A rövidpályás gyorskorcsolya világkupa 2017-es végeredménye,

Férfiak, 500 m: 1. Vu (kínai) 25120 pont, 2. Liu Shaolin 22096, ...5. Liu Shaoang 11700, ...27. Burján Csaba 1180, ...108. Knoch Viktor 1.

1000 m: 1. Liu Shaolin 19342 pont, ...7. Liu Shaoang 9792, ...40. Burján 82.

1500 m: 1. Hvang (dél-koreai) 28000 pont, ...5. Liu Shaoang 11674, 6. Liu Shaolin 11480, ...22. Burján 1629, ...107. Varnyú Alex 1.

5000 m váltó: 1. Kanada 26400 pont, ...8. Magyarország 9470.

Nők, 500 m: 1. Marianne St-Gelais (kanadai) 20240 pont, ...20. Jászapáti 2158, ...23. Keszler 1114, ...42. Kónya 52,

1000 m: 1. Boutin (kanadai) 26000 pont, ...24. Jászapáti 1812, ...33. Keszler 386, ...35. Kónya 282, ...37. Bácskai 116.

1500 m: 1. Csoj (dél-koreai) 30000 pont, ...14. Jászapáti 3301, ...29. Heidum Bernadett 466, ...41. Kónya 77, ...54. Keszler 19.

3000 m váltó: 1. Koreai Köztársaság 28000 pont, ...8. Magyarország 10650.