Nem könnyű olcsó tüzelőhöz jutni

Hódmezővásárhely - 20 ezer forintos illetéket kell fizetni az erdőgazdálkodónak, amennyiben bárki természetvédelmi területről gyűjtene elhalt fát. A szolgáltatási díj leperkálása után még közel sem biztos, hogy a hatóság engedélyezi a gyűjtést. Ez esetben a kérelmező bukta a pénzt.

Munkatársunktól

– Miért nem lehet az erdőkben található letört faágakat, gallyakat összegyűjteni és a rászorulóknak adni? – tette fel a kérdést a legutóbbi vásárhelyi közgyűlésen [namelink name="Lázár János"] miniszter, országgyűlési képviselő az erdőgazdálkodásról szóló tájékoztatót megtartó Soós Zoltánnak, a DALERD Délalföldi Erdészeti Zrt. szegedi erdészetvezetőjének. A politikus példát is említett, akár az algyői hídról lenézve is láthatjuk a rengeteg gallyat a földön. Véleménye szerint aki fát akar és szegény, az az erdészettől megkaphatná.

Az erdészetvezető elmondta, törvény határozza meg, hogy erdőben gyűjtést csak hatóság jóváhagyásával lehet végezni.

– Aki fát akar gyűjteni, az felkeresi a társaságot és – ha az nem védett területre esik – az erdészet által meghatározott feltételek és szabályok betartása mellet szedheti össze a lehullott gallyakat, szárazfákat. Ezt meghatározott térítési díj ellenében vihetik el – magyarázta [namelink name="Soós Zoltán"].

Közmunkások gyűjtik a tüzelőt az ártérben. Fotó: DM

Közmunkások gyűjtik a tüzelőt az ártérben. Fotó: DM
A védett területen viszont csak a természetvédelmi hatóság engedélyével lehet fát gyűjteni. A lakosoknak az erdőgazdálkodóhoz kell fordulni, így Vásárhelyen a DALERD Zrt.-hez. A társaság kérelmet nyújt be a természetvédelmi hatósághoz, hogy az érintett területről be lehet-e gyűjteni a hulladékfát. Ennek a szolgáltatási díja 20 ezer forint. A hatóság 30 nap alatt értesíti az erdészetet, hogy lehet gyűjteni, vagy nem, ez utóbbi esetben a kérelmező bukja a 20 ezer forintot.

Lázár János a közgyűlésen arra is rákérdezett, hogy van-e ilyen igény a lakosok részéről, melyre azt a választ kapta, hogy a gyakorlatban eddig nem jutnak el az ügyek. A lakosok lehetőség szerint a könnyebb utat választják, s ott gyűjtenek, ahol egyébként is fakitermelés zajlik – tudtuk meg az erdészettől. A politikus szerint ha a hatóság nem így állna hozzá, akkor megfelelő szabályozás mellett akár a védett területekről összegyűjtött fát is ki lehetne osztani a lakosok között.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!