Szeged és környéke

2013.02.03. 20:24

Nem akarnak utcára kerülni a pórul járt lakók

Szeged, Makó - Harminc család otthonát árverezné el a bank, miután a felvett 450 milliós projekthitelt az építési vállalkozó nem fizette vissza. Az egyik károsult férje agyvérzést kapott, amikor megkapta a bíróság első fokú ítéletét. Párbeszédet szeretnének az érintettek, akik a szombati lakossági fórumra meghívták a bank képviselőit is.

Segesvári Csaba

Több száz millió forintot kellene fizetnie 30 családnak: évekkel ezelőtt lakásokat vásároltak Szegeden, Makón. Az építési vállalkozó úgy szerződött a bankkal, hogy fedezetként kínálta az időközben eladott lakásokat. A bank a hitelt a nemfizetés miatt felmondta, most a lakástulajdonosok kötelesek helytállni. A bíróság – ahogy arról beszámoltunk – tavaly év végén kimondta: a családoknak tűrniük kell otthonuk árverezését. Az elkeseredett családok azért, hogy ne kerüljenek az utcára, levelezésbe kezdtek a Raiffeisen Bank Zrt.-vel. Szombaton lakossági fórumot tartottak, ahová még január 21-én meghívták a bank képviselőit, valamit a házakat építtető L. Gábor, és Cs. Attila vállalkozót – utóbbiak nevét hozzájárulásuk hiányában nem írhatjuk ki.

Lakógyűlés a szegedi Korondi utcai társasházban. Kiutat keresnek a csapdából. Fotó: Segesvári Csaba

Lakógyűlés a szegedi Korondi utcai társasházban. Kiutat keresnek a csapdából. Fotó: Segesvári Csaba
– A párom szívét nemrég műtötték, amikor megjött az első fokú ítélet, agyvérzést kapott. Ápolásra szorul. Miért csinálják ezt velünk? 70 évesek elmúltunk. Kifizettük a lakást az utolsó fillérig, erre kilakoltatás vár ránk. Miből fizessünk a tárgyalásért? – mondta elcsukló hangon Nagyistók Etelka. A Korondi utcai ház lépcsőfordulójában 15-en gyűltek össze, hogy megoldást keressenek kilátástalan helyzetükre. – Jövő héten Budapesten tárgyal velem a bank – kezdte az alkalmi összejövetelt [namelink name="Miklán András"]. A makói, Bajza utcai társasházban élő férfi hangsúlyozta: párbeszéddel szeretnék a problémát megoldani, de a fórumra sem a pénzintézet képviselője, sem a vállalkozó nem jött el. – Egyetemlegesen vont perbe minket a Raiffeisen, ezért próbálunk együtt megoldást keresni. Sok olyan esetről tudunk, ahol a bedőlt projekthitelek kapcsán a bankok nem pereltek, hanem egyezségre törekedtek.

A több mint egyórás, indulatoktól sem mentes egyeztetésen a perbe fogott lakók többször elmondták, egyezséget szeretnének. – Egy kisebb összegért talán újra megvennénk lakásainkat, várjuk a javaslatokat – mondta Miklán András. Elhangozott, hogy a vállalkozók közül Cs. Attila munkára hivatkozva mondta le a találkozót, L. Gábor pedig úgy fogalmazott, nem látja értelmét a jelenlétének, egyesével viszont mindenkivel tárgyalna. – Az egymásra mutogatás elkerülésére hívtuk össze a fórumot. Létezhet peren kívüli megállapodás. Az MKB és az Erste valódi segítséget nyújtott a jelzálog károsult családoknak, míg a Raiffeisen egyezkedés nélkül, azonnal el akarja árverezni lakásainkat. A bank most családok sorsával játszik. Döntenünk kell: másodfokra visszük az ügyet, ami újabb milliós kiadást jelent, vagy elfogadjuk az első fokú ítéletet, és hagyjuk magunkat az utcára tenni. Mindkettő megoldás tragikus, ezért szeretnénk párbeszédet kezdeményezni a bankkal – mondta a sajtónak a makói férfi. Megjegyezte, a bank állítja, nem felelősek a kialakult helyzetért. – Megnyugtató rendezést ígérnek, de nem jöttek el. Láthatóan jogerős ítéletet akarnak, hogy árverezhessenek, ez nekünk nem megnyugtató. Utcára akarnak tenni? Miért nem egyeztettek velünk a per előtt? Miért támadtak a békés családokra? – kérdezte a jelenlévőktől Miklán András.

– A szerződések első oldalán az szerepelt, hogy a lakás per- és tehermentes. Pár oldallal később írtak a projektfinanszírozásról. Az ügyvédek miért nem figyelmeztettek, hogy megtévesztő a per- és tehermentes kijelentés az első oldalon? Miért nem írták egyből az első oldalra, hogy jelzáloggal terhelt lakást veszünk? – kérdezték többen. – Azt még elfogadom, hogy egy jogász tévedhet. De harminc?! Mindannyian fizettünk az ügyvédekért, nem igaz, hogy ezen spóroltunk – fakadt ki [namelink name="Solymosi Lajosné"]. Többen követelték: a jelen lévő újságírók írják meg, L. Gábor vállalkozó továbbra is cégeket hoz létre, „újabb embereket vihet a jégre". – Úgy tudjuk, a vállalkozónak több mint 100 millió forintos adótartozása is van. Engem 50 ezer forintért is berendelnek a hatósághoz, L. Gábor pedig szabadon élhet? A hatóságok nyomoznak, de semmit sem találnak. Mi pedig utcára kerülünk. Harcolnék az igazamért, de már nincs pénzem – mondta Solymosi Lajosné.

Az összegyűltek mindent megtennének, hogy ne kínozza őket tovább a bank. – Megalakult a projekthitelből visszamaradt jelzálogkárosultak fóruma. Ma már tudjuk, többen úgy jártak, mint mi. Ebben az országban ez megengedett – tették hozzá. Egy férfi megjegyezte: „amit a jog nem tilt, azt szabad. Ezt többen kihasználták, így fosztottak ki minket".

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!