Ország-világ

2017.12.12. 17:31

Nézzünk a hajhullás mögé: mindenkinek javasolt télen sapkát viselni

Kell télen sapka vagy nem? Ha megfázik a fejünk, utána tényleg hullik a hajunk? Visszanőhet? Mi az oka, hogy fiatal nők is küszködnek a férfias hajvesztéssel? - szakember válaszol.

Kancsár Tímea

– Ha télen soha nem hordok sapkát, hozzászokhat a fejbőröm a hideghez? – veti fel a kérdést olvasónk, Anita.

– Télen mindenkinek javaslom a sapka viselését, hiszen a fejbőrünk segít a testhőmérséklet szabályozásában. Ha a nagy hidegekben nem védi a fejünket sapka, de testünk többi részét meleg ruha borítja, akkor a fejbőrünkön lévő vérerek mintegy hőcserélőként lehűtik a testünk egyéb területén lévő vérmennyiséget – magyarázza dr. Boros-Gyevi Márta. A bőrgyógyász, kozmetológus rámutat: – Ennek következménye, hogy a maghőmérsékletünk csökken, vagyis jobban fázunk. Ráadásul a fejbőrünkben lévő kis hajszálerek a hideg hatására összehúzódnak, és oxigénellátásuk annyira csökken, hogy sérülhet a hajszál. Nemcsak megfázhatunk, de emiatt a hajunk is hullhat.


– Az így kihullott haj visszanő?

– Igen, visszanőhetnek a „megfázás" miatt elveszített hajszálak. Ennek érdekében érdemes vitaminokat is szednünk. A cinktartalmú tablettákat javaslom, illetve az A és a H vitamint. Utóbbit inkább speciális, erre a célra kifejlesztett hajserkentőkben találjuk meg. Illetve hajhullás esetén azt is szoktam javasolni, nézessük meg, nem áll-e fenn D-vitamin-hiány. Ennek a szedését egyébként szinte minden felnőttnek ajánlhatnám a téli időszakban, mert a legtöbben hiányt szenvednek belőle – kevés napfény ér ilyenkor legtöbbünket, és az ételekből sem tudunk elég D-vitaminhoz jutni.

A férfiaknak is érdemes sapkát hordaniuk, nekik is árt a hideg. Fotó: PxHere

A férfiaknak is érdemes sapkát hordaniuk, nekik is árt a hideg. Fotó: PxHere

– Mi a helyzet hajmosás után? Nem biztos, hogy teljesen megszáradt a fejbőr, a hajtő, attól, hogy mi úgy érezzük...

– Ha rendesen megszárítottuk a hajunkat, nem lehet gond, de ilyenkor is javaslom a sapkát. Ez a férfiakra is vonatkozik! Rájuk jellemzőbb, hogy használnak valamilyen hajformázót, és utána nem szárítják meg a hajukat. A nedves hajtő megakadályozza, hogy a hajszálerek keringése megfelelően működjön, az előbb említettek miatt, megfázik a fejbőr, károsodhatnak a hajszálak, a hajhagymák.


– Általában megijedünk, ha elkezd hullani a hajunk. Mikor érdemes orvoshoz fordulni?

Ha aggasztó a hajhullásunk, érdemes egy rutinlabort csináltatni – dr. Boros-Gyevi Márta.

– Tavasszal és ősszel jobban hullik a hajunk, gyakorlatilag mi is vedlünk, mint az állatok. Normálisnak tekinthető, amíg csak napi 80–100 szál haj hullik ki. Ha ennél több, akkor érdemes kivizsgáltatni. Nem természetes, ha valaki beletúr a hajába, és nagyobb mennyiségű haj marad a kezében illetve ha foltokban hullik ki.


– A férfiak kopaszodásáról beszélünk többet, pedig fiatal, húszas–harmincas éveikben járó nőknél is felvetődhet hasonló probléma.

– A nők esetében leginkább a menopauza kezdetétől figyelhető meg, hogy a férfiakhoz hasonlóan kopik a haj. Lecsökkennek ugyanis a szervezetben a női nemi hormonok (ösztrogén, progeszteron), és a férfi nemi hormonok kerülnek túlsúlyba. Ez pedig a fejbőrön is megmutatkozik. Fiatalabb nőknél a fej tetején jelentkező, férfias típusú hajhullás, hormonális problémákra utalhat. Egyértelműen meg lehet különböztetni egyéb, diffúz hajhullástól, hiszen tarkótájon és oldalt megmarad a haj eredeti sűrűsége – fejezi be dr. Boros-Gyevi Márta.

Szükséges vizsgálatok


Ha aggasztó a hajhullásunk, érdemes egy rutinlabort csináltatni. A vérkép alapján megállapítható, hogy fennáll-e vérszegénység, illetve ezzel kapcsolatos vashiány, amely szintén okozhat hajvesztést. Amennyiben a gyulladásos paraméterek (CRP, AST) magasak, akkor ez a szervezetben lévő gócot és egy bizonyos gennykeltő baktérium (Streptococcus) jelenlétét mutatja, ami a mandulában szokott leggyakrabban előfordulni. Utóbbi esetében a fül-orr-gégész torokváladék-tenyésztést végez, illetve mandulaeltávolítást javasolhat. A fogászati gyulladásos gócokat panorámaröntgen segítségével lehet a legkönnyebben megállapítani, nőgyógyászati góc kimutatására tenyésztést, illetve  ultrahangvizsgálatot érdemes csináltatni.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában