2017. 12. 12. kedd - Gabriella 7°C | 15°C Még több cikk.

Amikor valóban lejt a pálya - a futballvilág furcsaságai

Az egész világsajtót bejárta az a furcsa gól, amellyel a Sunderland legyőzte a Liverpoolt az angol labdarúgó-bajnokságban. Bár a léggömbön megpattanó Darren Bent-lövés korántsem szokványos egy futballmeccsen, azért nem is egyedi eset, hogy egy külső körülmény zavar be a találkozóba.
Mint ismeretes, az angol Premier League-ben a Sunderland és a Liverpool összecsapásán egy furcsa gól döntötte el a három pont sorsát: a hazai csatár, Darren Bent lövése egy piros lufin (strandlabdán?) változtatott irányt, megoldhatatlan feladat elé állítva a vörösök Európa-bajnok kapusát, Pepe Reinát. A szokványosnak nem nevezhető találat kapcsán összeszedtük a világ futballjának legfurcsább történeteit - bőven volt miből válogatnunk.

Bent és a lufi gólja

A „hazai" kapufa

Alig néhány hete derült fény arra, hogy a svéd Göteborg dán kapusa, Kim Christensen különös módon igyekezett megóvni csapatát a góloktól. A derék hálóőr az Örebro elleni meccs előtt a műfüves pályán megrendezett találkozón egyszerűen összetolta a kapufákat, így a kapu aljánál 10-10 centimétert is nyert, ami egy sarokra tartó lövésnél akár sorsdöntő is lehet. A játékvezető az ellenfél közbenjárása után megigazította a „ketrecet", így a bajnoki rendben folytatódhatott. A dán kapus később elismerte, többször is tett már hasonlót a meccsek előtt – éppen ez az, ami miatt a svéd szövetség is vizsgálja az ügyet, és nem kizárt, hogy Kim Christensen büntetést is kap leleményességéért.

A trükkös kapus esete

Elfújta a szél

Ha teljesen sík a pálya, az időjárás akkor is okozhat problémát egy futballmeccsen. Néhány éve Izraelben olyan heves viharok között rendezték meg a Hapoel Haifa–Ironi Rison Lezion kupameccset, hogy a csapatok szinte nem is tudtak helyzetet kialakítani, a gólszerzésre pedig esélyük sem volt. Ennél fogva a továbbjutást eldöntendő tizenegyesek következtek, amely során az első lövő, a vendégeknél játszó Nir Shikva nem hibázott, ám a hazai oldalról senki nem tudott a hálóba találni. Na, nem az történt, mint a magyar U20-as válogatott bronzmeccsén, amikor nem lehetett bevenni a parádésan védő Gulácsi Péter kapuját, hanem a horvát légiós, Giovanni Rossónak egész egyszerűen esélyese sem volt ellőni saját kísérletét, mivel a nagy szélben a labda nem állt meg a büntetőponton. Több sikertelen próbálkozás után a játékvezető úgy döntött, néhány perc szünetet rendel el, de amikor a szél mindkét kispadot a pályára fújta, ő is lefújta a meccset – immár végleg.

Amikor igazán lejt a pálya

Bár a „lejt a pálya" kifejezést a hazai csapat jogosulatlan előnyeire használják, általában inkább a játékvezető a ludas az ilyen esetekben. Nos, az edinburghi Hibernian FC esetében szó szerint kellett érteni a kijelentést, mivel a csapat stadionjában, az Easter Roadon több mint egy méter volt a szintkülönbség a két kapu között. A leleményes hazai játékosok a pénzfeldobás után ésszerűen mindig az első félidőre választották a mélyebben lévő térfelet, mivel – ahogy Lawrie Reilly, a csapat egykori válogatott labdarúgója mondta – így a második játékrészben ők játszhattak „lefelé", és ez sokkal egyszerűbb volt, mint fáradtan hegynek fel focizni. Néhány éve azonban elvesztette előnyét a Hibernian, mivel a szigorú UEFA miatt kiegyenlítették a pálya szintkülönbségeit.

Ennél azért jobb volt a pálya Edinburghben

„Kettétört karrier"

Bár az nem számít egyedi esetnek, hogy egy állat, például macska, mókus vagy kutya beszalad a pályára egy futballmeccs közben, az mégis szokatlan, hogy egy játékosnak az eset szó szerint kettétöri a pályafutását. Mégis ez történt a 1970 novemberében a Colchester–Brentford találkozón, amikor egy eb olyan erővel szaladt neki a vendégek kapujában álló Chic Brodie lábának, hogy eltörte annak térdkalácsát, emiatt pedig soha többé nem tudott a profi futballistaként a kapuba állni. „Kicsi kutya volt, de igen jókötésű" – kommentálta az esetet Brodie.

Nem éppen házi kedvenc

Mint szürke szamár a ködben

Bár télen Európa nagy részében szünetelnek a bajnokságok, Nagy-Britanniában ekkor sincs megállás – igaz, néha okoz vicces eseteket az időjárás. A jó nevű UniBond Division One nevű amatőrbajnokságban megrendezett Stocksbridge Steels–Witton Albion meccsen például akkora köd lepte el a pályát, hogy a játékvezető fél óra után lefújta a mérkőzést. Ezt azonban nem hallotta meg a hazaiak kapusa, Richard Siddall, és mivel csak a tizenhatosáig látott el a kapujától, úgy gondolta, társai olyan remekül védekeznek, hogy neki semmi dolga nem akad a büntetőterületen belül. Siddall körülbelül tíz percig álldogált teljesen egyedül a pályán, amikor egy hazafelé tartó szurkoló figyelmeztette, hogy a mérkőzést már lefújták. Hiába, a ködös Albion...

Makó FC: Kínkeserves, kétgólos siker

A labdarúgó NB II Keleti csoportjában hazai pályán a Makó FC legyőzte a szomszédvárat, a… Tovább olvasom