2018. 01. 21. vasárnap - Ágnes -3°C | 3°C Még több cikk.

Anand Lékó ellen ünnepelhetett

Az indiai Anand győzelmével fejeződött be Mexikóban a sakkvilágbajnoki döntő. A szegedi Lékó Péter negyedik lett.
Az indiai Anand eddig is kedvelte Lékó Pétert. Amikor még a szegedi sakkozó ifjú titán volt, akkor szekundánsának hívta hazájába, Lékó rendszeres vendég volt Anandnál. Ekkor sokat beszélgettek, jó barátokká váltak. Az indiai nagymester ebben az időszakban nem is gondolhatta volna, hogy 2007-ben éppen a Lékó ellen elért döntetlenjének köszönhetően lesz világbajnok. Anand pedig világbajnok lett, a sportág 15. vb-elsője! Megérdemelten, mert remek játékkal rukkolt elő Mexikó Cityben. A „madrasi tigris" igazán csak kétszer „izzadt" meg, előbb Kramnyik ellen, majd Griscsuk okozott neki meleg perceket.

Legfőbb riválisa, az orosz Kramnyik hiába játszott a hajrában remekül, és nyert meg három partiból kettőt, ez csak holtversenyben a második helyre volt elegendő. Anand sikere pedig azt jelenti, hogy jövőre Kramnyik ellen páros vb-döntőt játszhat.

Nézzük Lékó Pétert. Tizennégy mérkőzést vívott, ebből megnyert kettőt, és elveszített két partit, a többin (10) remit ért el. Ez ötvenszázalékos teljesítmény. Lékónak ez a negyedik helyre volt elegendő, ami bizony a sportág erejét ismerve nagy teljesítmény. Csak hát a magyar szurkolók már várják a nagy eredményt Pétertől. Ez pedig egyelőre nem jön össze. Most is lehet hiányérzeta a magyar sakkozónak, mert kétszer is győzelmi esélyt szalasztott el, és bizony azzal az elhullajtott – kétszer remizett ezeken a mérkőzéseken – egy ponttal a dobogóra állhatott volna fel. És ha az első körben nincs az Aronjan elleni vereség, akkor akár az elsőség is elérhető lett volna számára. De hát ott a ha, ami a sportban nem létezik.

Az már most tisztán látszik, hogy Anand és Kramnyik felkészültségével nem lehet igazán felvenni a versenyt. Olyan szakmai stáb áll a két versenyző mögött, amely garantálja számukra a sikeres szereplést. Nem vitás: a két sakkozó nagyhatalomnak számít, nem véletlenül ők ketten vívják majd a világbajnoki döntőt, 2008-ban kiderül, hogy ki ül majd a trónra, ki lesz a sakk-király.

Az utolsó forduló eredményei: Viswanathan Anand (indiai, 2792) –Lékó Péter (magyar, 2751) döntetlen Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2769) –Levon Aronjan (örmény, 2750) 1:0, Alekszander Morozevics (orosz, 2758)–Borisz Gelfand (izraeli, 2733) döntetlen Peter Szvidler (orosz, 2726)–Alekszander Griscsuk (orosz, 2726) 1:0.

A világbajnokság végeredménye:
Világbajnok: Viswanathan Anand 9 pont, 2–3. Vlagyimir Kramnyik és Borisz Gelfand 8, 4. Lékó Péter 7, 5. Peter Szvidler 6,5, 6–7. Alekszander Morozevics és Levon Aronjan 6, 8. Alekszander Griscsuk 5,5.