2017. 06. 23. péntek - Zoltán 21°C | 35°C Még több cikk.

Csodás női szakasz – 6 arany a vb-n

A magyar válogatott 6 arany-, 4 ezüst- és 2 bronzéremmel zárta a dartmouth-i kajak-kenu világbajnokságot. A Démász-Szeged versenyzői közül Janics Natasa 3 arany, 2 ezüst, Vajda Attila 1 ezüst, Horváth Gábor 1 ezüst- és 1 bronzéremmel térhet haza Kanadából.

A felemásra sikerült szombati döntők után eredményesebb zárónapban reménykedtek a magyar küldöttség tagjai Dartmouth-ban a Lake Banook környékén. A Kozák Danuta, Kovács Katalin, Janics Natasa, Benedek Dalma összeállítású ötszázas női négyes drámai győzelme – 4 ezredmásodperccel utasították maguk mögé az ősi ellenlábas németeket –, valamint Kovács Katalin ezer méteren aratott győzelme megalapozta a bizakodó hangulatot, ugyanakkor senki nem tudta függetleníteni magát attól a ténytől, hogy Vajda Attila, a Démász-Szeged VE olimpiai bajnok kenusa a legerősebb számában, címvédőként ezúttal nyolcadik lett, és az érem nélkül maradt férfi kajakcsapat produkciójára is ráakaszthattuk az „ennél csak jobb jöhet" minősítést. Csupán emlékeztetőül: Kucsera egyesben hetedik lett, a Gönczy–Kökény páros negyedikként, a Sík Márton, Gyökös Lajos, Bozsik Gábor (mindhárman a Démász-Szeged versenyzői), Boros Gergely összetételű négyes pedig ötödikként zárt. Az évről évre nagyobb konkurenciaharc, és a sportág rohamléptékű fejlődése ismeretében valamennyi helyezés komoly értékkel bír, ám a hajráig mindhárom verseny jóval többet ígért.

– Tavaly, a pekingi olimpián úgy éreztem, megszereztük az ötödik helyet, most viszont egyértelműen azt mondom: elveszítettünk egy érmet – bosszankodott Sík Márton. – Az utolsó méterekig küzdöttünk a dobogóért, de a végén nem tudtunk újítani. Az olimpiához képest jóval közelebb kerültünk az aranyérmes fehérorosz egységhez, de ez a fejlődés most igazán nem vígasztal. Érmet akartunk nyerni, és ez nem sikerült.

A hagyományokat tekintve hihetetlennek tűnik, de igaz: a magyarok a kenus számok eredményhirdetéseinél sem voltak érdekeltek. A Sáfrán testvérek párosban ötödikek lettek, míg a négyes Korisánszky, Széles, Varga, Sarudi összeállításban hatodikként ért a célba.

A szombati krónikát a Medveczky Erika–Benedek Dalma kajakpáros bronzérme tette teljessé.

Ezek után következett a zárónap, amelynek előszavát Kovács Katalin aranybetűkkel írta. A kétszeres olimpiai bajnok az ötszáz méteres döntőben fokozatosan őrölte fel riválisait, és végül több mint egy hajót vert a mezőnyre.

– Saját bőrömön tapasztalom, hogy évről évre erősebb ez a szám, és egyre jobban meg kell küzdeni a győzelemért – mondta boldogan Kati. – Edzőm, Csipes Ferenc azt kérte a rajt előtt, hogy menjek együtt a többiekkel, a finisben úgyis én vagyok a jobb. Az utolsó 50 méter már valóban az örömé volt, tudtam, hogy enyém az aranyérem.
Kovács ekkor Dartmouth-ban a harmadik, pályafutása során a 26. világbajnoki címnél tartott.

A folytatásban a Kammerer–Kucsera férfi kajakos duó a fehéroroszok mögött ezüstérmet szerzett, majd a női párosok döntőjét a Kovács–Janics kettős örökébe lépve Szabó Gabriella és Kozák Danuta imponáló teljesítménnyel nyerte meg.

A kétszázas döntők kezdetén még kesereghettünk egy sort a szegedi kenus, Horváth Gábor középfutambeli kiesésén (a B döntőt azért megnyerte), de a női kajakosok – Janics Natasával együtt – már készülődtek a rajthoz. Natasa címvédőhöz méltó produkcióval rukkolt elő, 150-nél látszott, hogy rajta kívül nem nyerhet más, és végül közel 4 tizedes előnnyel hasította át a célvonalat.

A C–2 döntőt megelőzően abban bíztunk, Horváth Gábor Bozsik Attilával párban javítja az egyéni kisiklást. Az érem azonban ekkor még csak remény maradt, „Horiék" a negyedik helyen végeztek – némi szépségtapasz, hogy négyesben Németh Gergővel és Foltán Lászlóval kiegészülve felállhattak a dobogó harmadik fokára.

Visszavág-e Kovács és Janics a németeknek a brandenburgi Eb-n kapott fricskáért, ez volt a női páros döntő legnagyobb kérdése. A visszafogottabb rajt után 50 méterrel a cél előtt utolérték a germánokat, és annak rendje, módja szerint le is hajrázták őket.

Kovács Katalin 27. vb-aranyával beérte az örökranglistát vezető Birgit Fischert, megelőzni azonban idén még nem tudta. A négyesek kétszáz méteres döntőjében ugyanis a németek revánsot vettek az ötszázas vereségért: 26 ezreddel gyorsabbnak bizonyultak a mieinknél.

A vb programjában ezúttal debütáló 4×200 méteres váltóban a női kajakosok és a kenusok is másodikként értek célba – Vajda Attila tehát nem maradt érem nélkül a vb-n –, a férfi kajakosok pedig a hatodik helyen végeztek a fináléban.

A magyar küldöttség így 6 arany-, 4 ezüst- és 2 bronzéremmel az egyaránt 7-7 elsőséget számláló németek és fehéroroszok mögött az éremtáblázat harmadik helyén zárta a kanadai világbajnokságot.
A magyar küldöttséget szállító repülőgép ma 17.40-kor érkezik Ferihegy 2B termináljára.

Janics Natasa 15 vb-aranynál jár

Janics Natasa Kovács Katalinhoz hasonlóan öt versenyszámban indult a kanadai vb-n. A Démász-Szeged VE klasszisa három arany- és két ezüstéremmel zárta a viadalt, így összességében már 15-szörös világbajnoknak mondhatja magát. Az alábbiakban felidézzük Natasa örömszavait a győztes döntőket követően.

Janics Natasa az ötszáz négyes sikere után: – Most mondjam azt, hogy már az első méterek után tudtam, hogy meglesz? Ha kicsit szerényebben akarok fogalmazni: úgy éreztem, hogy a pálya eleje is jól sikerült, és a lányok tele vannak energiával. Nyomtam, ahogy a csövön kifért, iszonyatosan fáradtnak éreztem magam, de az utolsó „hoppolás" erőt adott.

Janics Natasa a kétszáz egyes győzelmet követően: – Máshogy versenyeztem, mint szoktam, a spanyol Portelát látva ki tudja, miért kicsit „beparáztam" a verseny előtt. A rajt után túlpörögtem, de az utolsó ötven méteren, amikor nyújtani tudtam a csapásokat, már éreztem, hogy nem lesz gond. A világbajnoki cím ellenére nem vagyok teljesen elégedett, ekkora hátszélben jobb időt kellett volna kajakoznom.

Janics Natasa a kétszázas páros aranyérméről: – Nagyon izgultunk, mert a sűrű program miatt némi időzavarba kerültünk. Az is kérdéses volt, hogy egyáltalán elérjük-e az indítást, ráadásul a lapátommal is gond volt. A rajtunk nem sikerült túl jól, de összességében simán nyertünk.

• 4. Szurkoló 2009. augusztus 17. 13:00
    „Szívből gratulálok mindannyiótoknak!
    Igazán büszkék lehettek magatokra, mi is azok vagyunk rátok!!!

Lányok, aranyosak vagytok, a szó minden értelmében.

Fiúk, a kajakos férfi mezőny talán a legkeményebb: nagy bravúr az ötödik hely is!
    Ha minden évben ennyit fejlődtök, mint tavalyról idénre, lesz ez még fényesebb is! :)