2017. 08. 21. hétfő - Sámuel, Hajna 14°C | 24°C Még több cikk.

Gyula bácsi elment

Nyolcvannégy éves korában meghalt a szegedi atlétika egyik kiemelkedő alakja, Temesvári Gyula vagy inkább, ahogyan szólítottuk, Gyula bácsi.
Elsődlegesen a cipészmesterség volt a szakmája.
Atlétaként következetesen edzett, és első osztályú minősítéseket szerzett. A 40-es évek második felében háromszor is tagja volt annak a szegedi maratoni gárdának, amely az élen végzett az országos bajnokságokon. Már csak kevesen emlékeznek rá, s amiről nagyon szívesen beszélt, hogy 1952-ben országos maratoni bajnokságot nyert a Szegedi Lokomotív színeiben.

A Szegedi Spartacus SC kezdeményezésére, a korábban nagy sikerrel megrendezett szegedi maratoni versenyeket felújítva, 1957. június 16-án első ízben rendezték meg a szegedi nemzetközi maratoni verseny. Temesvári Gyula, a legjobb szegedi maratonista, égő fáklyával futott egy tiszteletkört a SZEAC-stadionban. A Szegedi Spartacus színeiben még tíz éven keresztül futotta le a maratoni távot. A XXI. nemzetközi maratoni versenyen 1977-ben, ugyancsak abban a megtiszteltetésben részesült, hogy szegediként ismét meggyújthatta a maratoni lángot.

Már elmúlt negyvenéves, amikor 50 km-es gyaloglásban is első osztályon belüli eredményeket ért el. Tájékozódási futóként is minősítést szerzett.
Minden szegedi atlétának tudta a legjobb eredményét, századmásodpercre és centiméterre, s tisztában volt azzal is, hogy ki mit nyert és főleg mikor. Cipészmestersége révén Szegeden, először a Somogyi utcában, a cipőjavító műhelyben (itt különös kaktuszgyűjteményével is megörvendeztette a járókelőket), majd a Kemes utcai kis műhelyében különös érzékkel varázsolta újjá a megkopott versenyzőcipőket.

Élete utolsó 14 évében nem igazán örült az emlékeknek. Azt mondta: „Az nem számít, ki voltál, csak az, ami vagy". Személyében olyan sportember távozott közülünk, aki mint versenyző és edző hosszú évtizedeket töltött el az atlétika világában.