2017. 07. 24. hétfő - Kinga, Kincső 21°C | 34°C Még több cikk.

Kilenc a magyar vízi igazság

A tizennégyből kilenc magyar egység egyből a fináléba került a németországi Brandenburgban tegnap megkezdődött kajak-kenu Európa-bajnokság ezres és ötszázas előfutamai után. A szegedi Vajda Attila (C1 500 m) és Janics Natasa (K4 500 m) egyből döntőbe került, Vajda ezren középfutamozik, míg Bozsik Gábor (K4 500 m) szintén közőfutamra kényszerül.
Van abban valami különös, ahogy tegnap a brandenburgi kajak-kenu Európa-bajnokság elkezdődött: királynői belépővel. A magyar válogatott kiválóságát, a 23-szoros világelső, kétszeres olimpiai bajnok Kovács Katalint már rögtön az első futamnál, reggel kilenckor a rajthelyre szólították, majd a jelenlévők ezer méter után azt láthatták, hogy saját előfutamában nem volt nála jobb. Azaz úgy kezdett, ahogy egy többször megkoronázott kajakkirálynőhöz illik: elsőként és magabiztosan.

Pedig az egész délelőtti program során szakadt az eső. Ez leginkább a Démász-Szeged kitűnőségét, Vajda Attilát zavarta, aki úgy lett negyedik az előfutamában, hogy szinte több víz volt a hajójában, mint alatta. A középdöntő így sem forgott veszélyben, az idő pedig délutánra ki-, Vajda pedig felderült, hiszen az 500 méteres előfutamból már elsőként került egyből a fináléba. A további szegediek közül Janics Natasa ezen a napon egyetlen számban volt érdekelt, és a női kajak négyesek 500 méteres második előfutamában nem volt vita, hogy a magyar egység nyer. Bozsik Gábor az ezerméteres kajakkvartett tagjaként ötödikként végzett – ők szombaton középdöntőznek.

Vajda Attila és Janics Natasa 500 méteren már döntős. Fotó: DM/DV
Janics Natasa és Vajda Attila 500 méteren már döntős.
Fotó: DM/DV

A délelőtt során egyébként három (Kovács Kati mellett a Szabó Gabriella, Csipes Tamara női páros, valamint a Sáfrán testvérek kenuja), míg délután további hat magyar egység (Vajdán kívül Kovács Kati ismét, aztán Kammerer Zoltán és Kucsera Gábor hajója, s Janiccsal a női kajak négyes futamgyőzelemmel, Szabó G. és Kozák Danuta (K2), valamint a Széles Gábor, Varga Dávid kenupáros másodikként) került egyből a döntőbe.

A magyarok eredményei

A magyar versenyzők eredményei, előfutamok, 1000 m, férfiak, C1 (2. futam): 4. Vajda Attila (középdöntő), C2 (1. futam): 3. Sáfrán Mihály, Sáfrán Mátyás (döntő), K1 (2. futam): 3. Kucsera Gábor (középdöntő), K2 (1. futam): 2. Gönczy Gábor, Kökény Roland (középdöntő), K4 (2. futam): 5. Magyarország (Kammerer Zoltán, Boros Gergely, Molnár Péter, Bozsik Gábor, középdöntő). Nők, K1 (1. futam): 1. Kovács Katalin (döntő), K2 (1. futam): 2. Szabó Gabriella, Csipes Tamara (döntő).
500 m, férfiak, C1 (3. futam): 1. Vajda A. (döntő), C2 (2. futam): 2. Széles Dávid, Varga Dávid (döntő), K1 (4. futam): 4. Molnár P. (középdöntő), K2 (2. futam): 1. Kammerer, Kucsera (döntő). Nők, K1 (1. futam): 1. Kovács K. (döntő), K2 (1. futam): 2. Szabó G., Kozák Danuta (döntő), K4 (2. futam): 2. Magyarország (Csipes T., Medveczky Erika, Janics Natasa, Benedek Dalma, döntő).