2016. 12. 06. kedd - Miklós -5°C | 3°C

Legendás meccsek: Szedeák-csoda a piaristában

Minden szerdán megjelenő sorozatunkban ezentúl legendás mérkőzéseket, eseményeket elevenítünk fel. Ilyen volt a Naturtex-Szedeák csaknem tíz évvel ezelőtti, 2002-es sikere a bajnoki címre is esélyes Marc-Körmend ellen.
Naturtex-Szedeák–Marc-Körmend 90–88 (35–19, 14–24, 19–31, 22–14)
Férfi kosárlabda NB I A csoport. Szeged, piarista gimnázium, 800 néző. Vezette: Vígh, Földházi.

Szedeák: ELLIOT 22/3, DEÁK 17/15, NYILAS 10/6, GREEN 31/9, Tanács 3. Csere: Kiss Zs. 5/3, BALOGH 2. Edző: Bonifert Domonkos.

Körmend: NÉMETH 25/12, TRUMMER 26/15, Madison 11, Edmonson 14/6, Mujanovics 6/6. Csere: Grebenár 3, Zsebe 4. Edző: Patonay Imre.

„Tisztában vagyunk vele, hogy nem mi vagyunk a mérkőzés esélyesei, ennek ellenére mindig úgy küldöm pályára a kosarasaimat: nyerjük meg a meccset. Ehhez a jelenlegi helyzetünkben csoda kellene..."

A fenti idézet Bonifert Domonkostól származik, és csaknem tízéves: 2002. január 11-én nyilatkozta lapunknak a Naturtex-Szedeák vezetőedzőjeként a Marc-Körmend elleni NB I A csoportos kosárlabda bajnoki előtt. A Szedeák rossz sorozatban volt, két hét alatt kikaptak a Szolnoktól és a Zalaegerszegtől is. Az esélyek a Körmend ellen sem a szegediek mellett szóltak, hiszen a bajnokesélyesnél klasszisok sora lépett pályára.

Persze Szegeden akkoriban is jó csapat szerepelt, a két amerikaira, a 202 centiméter magas Ledon Greenre és az irányítóként szereplő Reggie Elliotra a mai napig szívesen emlékeznek a Szedeáknál. Mellettük csupa szegedi, Kiss Zsolt, Tanács Attila, Nyilas István, Deák Attila és Molnár András játszott a csapatban, bár utóbbi sérülése miatt pihenőt kapott.

A meccs csodásan indult, a piarista gimnáziumba bezsúfolódott 800 szurkoló azt láthatta, amint egy 12–0-s rohammal kezdenek Greenék, majd az első tíz perc végén 35–19 áll az eredményjelzőn.

Öröm a köbön. Molnár András, Nyilas István és Tanács Attila is átélhette a Körmend elleni győzelmet. Fotó: Miskolczi Róbert
Fotó: Miskolczi Róbert

– Elképesztő hangulatú, hatalmas meccs volt – emlékezett a 10 pontig jutó Nyilas István. – Számomra különösen kellemes emlék, mivel a térdműtétem után itt tértem vissza a kezdőcsapatba. A körmendiek igazából nem hitték el, hogy elbukhatják a meccset, szerencsére kihasználtuk ezt a hibájukat. Nagyszerű kosarakat szereztünk, előttem van egy alley-oop, amikor a remek rugókkal megáldott, talán legjobb szedeákos meccsét játszó Greennek tettem fel a labdát, ő pedig majd szétszakította a gyűrűt – emlékezett.

A nagyszünetre aztán tíz pontot dolgozott le hátrányából a Körmend, a harmadik negyedben pedig át is vette a vezetést, ekkor Némethéket nehéz volt tartani. Az utolsó tíz perc előtt 74–68 volt a vendégeknek, ám a Szeged nem adta fel, és a 35. percben beszálló Kiss Zsolt triplájával ismét fordított. 88–86-nál a Körmend támadhatott, de Zsebe hibázott. Nyilast faultolták, és ő már akkor sem nagyon rontott büntetőt, így Trummer kosara csak a kozmetikázáshoz volt elég vendégszempontból: 90–88-ra nyert a Szeged – Elliot örömtáncára sokan emlékezhetnek.

– Az utolsó percben, a büntetőim előtt odajött hozzám Németh Isti, és odasúgta, hogy „Nehogy kihagyd!". „Nem hinném", válaszoltam, és amikor a második kísérlet is a gyűrűben landolt, kezdődhetett az ünneplés – mondta Nyilas.

Bár a csapat végül nem jutott be a legjobb 8 közé, ez a siker azóta is az egyik legnagyobb bravúrnak számít a szegedi férfi kosárlabdázás történetében.

• 1. Szczerbiak 2011. október 06. 18:20
    „Emlékszem erre a korszakra!
    Akkor újították fel az Újszegedi Sportcsarnokot, azért kényszerültek a srácok a piarista suliba.
    De hatalmas hangulat volt minden meccsen, fent említetten meg főleg. Ott voltunk a pálya szélén, közvetlen közelről figyelhettük, ahogy minden bejött a fiúknak, óriási élmény volt, minden szurkoló extázisban volt. Így 10 év után is borsódzik a hátam visszagondolva. Nagyon jó kis, szerethető, mindent bele adó csapat volt az akkori.