2017. 11. 19. vasárnap - Erzsébet 0°C | 8°C Még több cikk.

Lékó Péter nyugodt napjai

Lékó Péter a lehető leggyorsabban, négy játszma után az oroszországi Elisztában zajló sakkvilágbajnoki selejtező negyeddöntőjébe jutott. A szegedi nagymester ellenfele még nem ismert, mivel tegnap Polgár Judit világossal nyert, így életben tartotta reményeit Barejev ellen.
A szegedi nemzetközi sakknagymester, Lékó Péter tegnap pihent. Tehette, hiszen az oroszországi Elisztában zajló világbajnokjelöltek selejtezőjében, a nyolcaddöntőben négy meccs alatt behozhatatlan előnyt szerzett az egy éve török színekben versenyző Mihail Gurevics ellen. A magyar sakkozó két világossal és két sötéttel, azaz összesen négy lejátszott parti után – sorrendben négy győztes játszmát követően – 3,5:0,5-re vezetett, így már nem is volt szükség a hátralévő két partira. A sikere értékét növeli, hogy két győzelmét is a sötét bábukkal érte el. Ráadásul ennél gyorsabban nem is nyerhetett volna.

A tegnapi partik

A tegnapi meccsek eredményei: Polgár–Barejev 1:0 (összesítésben: 2:3), Carlsen (norvég)–Aronjan (örmény) 1:0 (össz. 2,5:2,5), Ponomarjov (ukrán)–Rubljevszkij (orosz) döntetlen (össz.: 2:3), Adams (angol)–Shirov (spanyol) döntetlen (össz.: 3:2), Gelfand (izraeli)–Kaszindzsanov (üzbég) döntetlen (össz.: 2,5:2,5), Griscsuk (orosz)– Malakhov (orosz) döntetlen (össz.: 3,5:1,5). Griscsuk is továbbjutott.

A negyedik parti a negyvenedik lépésben dőlt el. Amikor a török vesztére próbálta komplikálni a sorozatos cserékkel egyszerűsödő pozíciót, majd időzavarba került, és gyalogot vesztett. Lékón kívül még egyetlen versenyző mondhatja el magáról azt, hogy a lehető leggyorsabban letudta a párharcot: az amerikai Gata Kamsky a francia Bacrot ellen győzött ugyancsak 3,5:0,5-re.

Lékónak a tegnapival együtt összesen öt napja van arra, hogy felkészüljön a következő körre. A negyeddöntőre. Amelyet ha megnyer, akkor bejut a sakkvilágbajnoki fináléba a már kiemelt Anand, Kramnyik, Szvidler, Morozevics kvartett mellé. A negyeddöntők első partijait június 6-án rendezik.

Az ellenfél biztos, hogy nem lesz ennyire pihent, hiszen a tegnapi ötödik játéknapon Polgár Judit a 33. lépés után nyert, így feljött 3:2-re az orosz Barejev elleni párharcban. Ám ahhoz, hogy létrejöjjön a magyar negyeddöntő, ma Polgárnak megint győznie kellene – ezúttal sötéttel.

Gurevics–Lékó 0:1

A negyedik, mindent eldöntő parti: 1. d4 Hf6, 2. c4 e6, 3. Hc3 Fb4, 4. Vc2 0-0, 5. a3 Fxc3+, 6. Vxc3 b6, 7. Fg5 Fb7, 8.f3 h6, 9. Fh4 d5, 10. e3 Hbd7, 11. cxd5 Hxd5, 12. Fxd8 Hxc3, 13. Fh4 Hd5, 14. Ff2 c5, 15. e4 He7, 16. He2 f5, 17. Hg3 fxe4, 18. fxe4 cxd4, 19. Fxd4 Bac8, 20. Bd1 Bfd8, 21. Fc3 Hg6, 22. Fb5 Hc5, 23. 0-0 Fa6, 24. Fxa6 Hxa6, 25. Bxd8+ Bxd8, 26. b4 Hc7, 27. a4 b5, 28. a5 He8, 29. He2 e5, 30. Bc1 Hf6, 31. Hg3 h5, 32. h3 a6, 33. Kh2 Bc8, 34. Fd2 Bxc1, 35. Fxc1 h4, 36. Hf5 Hxe4, 37. g3 hxg3+, 38. Hxg3 Hxg3, 39. Kxg3 Kf7, 40. Kg4 He7, 0:1.