2017. 11. 25. szombat - Katalin 3°C | 12°C Még több cikk.

Mestermunka a világsztárok ellen

Hatalmas bravúrt végrehajtva a Szeged Beton férfi pólócsapata ledolgozva a Kotorban összeszedett egygólos hátrányát, a három világbajnokkal felálló montenegrói Cattaro testén át jutott be a LEN-kupa negyeddöntőjébe. A ma délutáni sorsoláson dől el, hogy ott ki ellen játszik.
Egy hete értetlenkedő tekintettel, szomorúan bandukoltak ki a nézők az újszegedi sportuszodából. Kedvenceik, a Szeged Beton VE férfi pólósai bajnoki összecsapáson kikaptak a Pécstől. Hét nap alatt nagyot változott velük a világ. Szombat este ugyanezek a drukkerek örömtől sugárzó arccal távoztak a sátor alól. Mindennel elégedettek voltak, az eredménnyel, a fiúk teljesítményével. Ha egyszer megírásra kerül a szegedi pólótörténelem legszebb eredményeit, legjobb meccseit összefoglaló kiadvány, abban feltétlenül helye lesz a Cattaro elleni LEN-kupa-nyolcaddöntő visszavágójának.

Pedig túlzás lenne állítani, hogy úgy indult a találkozó, ahogy azt a szegediek megálmodták. A kotori „odavágó" 5–4-es veresége után nagyon nehezen kapta el a fonalat a Beton. Az első negyedben például nem is tudott gólt dobni, igaz, kapni sem kapott. A második nyolc percben meg az történt, hogy a montenegrói alakulat szerezte meg kétszer is a vezetést. Djogas gólja (1–2) után viszont a hazaiak bedeszkázták kapujukat, úgy, mint a floridai hurrikántámadásoknál házuk ablakait szokták a helybéliek.

Baksa kapus szuperprodukcióval állt elő, több bravúrja mellett arra is maradt energiája, hogy ártalmatlanítsa Djogas és Kordics büntetőjét is. De mint tudjuk, egy fecske nem csinál nyarat, a többieknek is oda kellett tenniük magukat. Odatették! Lényeg a lényeg, a harmadik montenegrói gól a 27. perc elején született, Kunac találata tizenöt(!) perces cattarói gólcsendet szakított meg. Nagyon nem tudtak örülni neki a vendégek, mert azzal csak 6–3-ra sikerült kozmetikázniuk az eredményt. Kettő kettő után ugyanis először Juhász Zsolt mattolta előnyből Pjetlovicsot, aztán akcióból Komlósi, őt büntetőből Török Béla követte, hogy aztán Mihajlo Korolija szintén előnyből zárja le ezt a csodálatos etapot. A hajrában már csak a különbség megtartására kellett figyelniük a szegedieknek. Ezúttal nem volt gond a koncentrációval, márpedig, ha az stimmel náluk, akkor bárkit legyőzhetnek.

Baksa László válogatott formában védett, csodákat művelt a kapuban. Fotó: Karnok Csaba
Baksa László válogatott formában védett, csodákat művelt a kapuban.
Fotó: Karnok Csaba

– Az első perctől kezdve jó volt a védekezésünk, de a támadójátékunk az első negyedben még bátortalan volt – elemezte a meccset Kásás Zoltán edző. – A győzelemnek a jó kapusteljesítmény az alapja, ma Baksa Laci két büntetőt is megfogott. Kettő kettő után már az emberelőnyök értékesítése is jobban ment. Nagyon örültem Török Béla remek játékának, aki úgy hajtott, úgy úszott, úgy támadott, ahogy azt kértem tőle. De Varga Péter produkciója is tetszett, ő volt a másik, aki rendkívül aktívan indult be a kapu elé. Így kellene mindig játszanunk.

Baksa László szinte az őrületbe kergette a kotoriakat. Fogott, mint a festék, a mezőny kiemelkedően legjobbja volt.

– Nem én, hanem a csapat volt védekezésben fantasztikus – hárította el szerényen a dicséretet a kapus. – Jár a gárdának a nagybetű, és azoknak az embereknek, akik megteremtették ezt a hangulatot. Öröm így vízilabdázni, jó lenne mindig ilyenben.

A csapat legfiatalabbja, Török Béla bizonyította, nemcsak ügyes, az idegállapotával sincs probléma, előbb 0–1-nél közel tizenegy perces hazai gólcsendet tört meg, majd 4–2-nél haláli nyugalommal értékesítette az ötméterest.

– Hogy miért én lőttem a büntetőt? – kérdezett vissza a mindössze 18 esztendős játékos. – Egyszerű a válasz erre: edzőm, Kásás Zoltán bekiabálta, hogy menjek oda. Ki vagyok én, hogy ellenkezzek vele? Nagyon kellett már ez a siker, biztosra veszem, innentől megindulunk felfelé.

Visszavágók

A férfi póló LEN-kupában a legjobb nyolc közé jutott csapatok közül hat már ismert.

Nyolcaddöntők, visszavágók:

SZEGED BETON–Vaterpolo Akademija Cattaro (montenegrói) 8–5, továbbjutott: Szeged, 12–10-zel; Vuliagmeni (görög)–Domino-Honvéd 8–12, tj.: Domino, 24–11-gyel; Dinamo Moszkva (orosz)–Mornar Split (horvát) 12–7, tj.: Dinamo, 19–18-cal; CN Barcelona (spanyol)–Nagyvárad (romániai) 14–9, tj.: Barcelona, 23–15-tel; Sintez Kazany (orosz)–WPC Beograd (szerb) 11–6, tj.: Kazany, 21–12-vel; CN Sant Andreu (spanyol)–Panioniosz (görög) 8–10, tj.: Panioniosz, 21–13-mal. A sorsolást ma délután tartják.

Az Euroliga D csoportjában: Vasas–Partizan Beograd (szerb) 7–8, CN Marseille (francia)–Eger 9–9.

A mérkőzés jegyzőkönyve

Szeged Beton VE–Vaterpolo Akademija Cattaro (montenegrói) 8-5 (0–0, 2–2, 3–0, 3–3)

Férfi vízilabda LEN-kupa, nyolcaddöntő, visszavágó. Újszegedi sportuszoda, 400 néző. Vezette: Galkin (orosz), Suárez (spanyol).

Szeged: BAKSA – Juhász Zs. 1, Weszelovszky, Komlósi 1, Milos Korolija 1, Varga T., Lehmann 1. Csere: TÖRÖK B. 2, VARGA P., Éles, Kuncz, MIHAJLO KOROLIJA 2. Edző: Kásás Zoltán.

Cattaro: Pjetlovics – Lobov, Nastran, Sánchez-Toril 1, KUNAC 2, Djogas 1, Zanetics. Csere: Popovics, Kordics, Misics, Vukcsevics 1, Filipovics, Bjelobrkovics. Edző: Mirko Vicsevics.

Gól – emberelőnyből: 5/3, ill. 9/4. Ötméteresből: 2/2, ill. 2/0.
Továbbjutott: a Szeged Beton 12–10-zel.

Verrasztó Evelyn: két ezüst

A fiumei rövidpályás úszó Európa-bajnokságon a magyar küldöttség három ezüst- és egy bronzérmet… Tovább olvasom