2016. 12. 09. péntek - Natália -4°C | 7°C

Räikkönen nyerte az Ausztrál Nagydíjat

A finn Kimi Räikkönen, a Ferrari pilótája nyerte az 58. Forma–1-es autós gyorsasági világbajnokság nyitófutamát, a melbourne-i Ausztrál Nagydíjat. A hajnali kezdés ellenére bizonyára sokan élőben izgulták végig az első viadalt.
Vasárnap, hajnali 4 óra. Bár nem húztam fel a vekkert – elfelejtettem –, szinte percre pontosan ébredtem. Nem tudom, megfigyelték-e, erre képes az emberi szervezet órája, csak koncentrálni kell az időpontra. Szóval 4 óra. Bekapcsoltam a tévét, majd kinéztem az ablakon. Mindenütt sötétség, csak az utcai lámpák világítottak halvány, hunyorgó fénnyel. Olyan ablakot kerestem a szomszédos panelokon, melyben felfedezhetek valami világosságot, esetleg csak annyit, amennyi a tévé miatt szűrődik át a függönyön keresztül. Reménykedve, hogy nem egyedül keltem fel, mások is döntöttek úgy, megnézik a Forma–1 nyitófutamát, az Ausztrál Nagydíjat.

Végeredmény

Az Ausztrál Nagydíj (307,574 km, 58 kör), végeredménye, élcsoport: 1. Kimi Räikkönen (finn, Ferrari 1:25:28.770 óra, 2. Fernando Alonso (spanyol, McLaren-Mercedes) 7.242 mp hátrány, 3. Lewis Hamilton (brit, McLaren-Mercedes) 18.595 mp h., 4. Nick Heidfeld (német, BMW-Sauber) 38.763 mp h., 5. Giancarlo Fisichella (olasz, Renault) 1:06.469 p h., 6. Felipe Massa (brazil, Ferrari) 1:06.805 p h., 7. Nico Rosberg (német, Williams) 1 kör h., 8. Ralf Schumacher (német, Toyota) 1 kör h.
A pontversenyek állása az első futam után, pilóták: 1. Räikkönen 10 pont, 2. Alonso 8, 3. Hamilton 6, 4. Heidfeld 5, 5. Fisichella 4, 6. Massa 3, 7. Rosberg 2, 8. Schumacher 1; csapatok: 1. McLaren-Mercedes 14, 2. Ferrari 13, 3. BMW-Sauber 5, 4. Renault 4, 5. Williams 2, 6. Toyota 1.

Felfedeztem egy-két ilyen nyílászárót, az okot persze nem tudhattam, csak valószínűsíthettem, néhányan szintén a „doboz" előtt ülnek, és várják a rajtot – amelyről a nézelődés közben majdnem lekéstem –, és szorítanak kedvencükért. A start izgalmak nélkül telt el, a ferraris finn, Kimi Räikkönen megőrizte vezető pozícióját – márkatársa, Felipe Massa motorcsere miatt az utolsó sorból vágott neki a versenynek –, a címvédő Fernando Alonso (McLaren) viszont hibázott, és a másodikról visszacsúszott a negyedik helyre. A „Jégembernek" nevezett finn nem olvadt el az ausztrál hőségben, sőt az előnye sem. Inkább gyarapodott. A 10. kör után már több mint 8 másodperccel vezetett. Nehéz volt a szempillám, időként le-lecsukódott, arra azért „felriadtam", hogy Räikkönen féltávnál már 17 másodperccel vezetett.

A lengyel Robert Kubica (BMW-Sauber) 22 körrel a vége előtt feladta, meghibásodott az autója. Tizenhárom kör volt hátra, amikor Alonso megelőzte újonc csapattársát, Lewis Hamiltont. A kockás zászlót nem várta meg Alexander Wurz (Williams) és David Coulthard (Red Bull Racing), összeütköztek, számukra véget ért a kaland. Elsőnek Räikkönent (szinte rajt-cél sikert aratott), másodiknak Alonsót, harmadiknak Hamiltont intették le, Massa bravúros versenyzéssel feljött a 6. helyre. Vége. Még egy kicsit szunyókálhattam. Ugye nem csak én virrasztottam?

Dobogósok nyilatkozata

Kimi Räikkönen: – Csodálatos siker, fantasztikus volt újra érezni a győzelem ízét és hallani a finn himnuszt. Volt némi izgalom, mert a rajt előtt elromlott a csapatrádió, így nem tudtunk kommunikálni. Ennél jobban nem is kezdhettem volna a világbajnokságot.
Fernando Alonso: – A Ferrari sokkal gyorsabb volt, a második hely volt a maximum számomra. Sajnos a rajt nem úgy sikerült, ahogy szerettem volna, de később sikerült felzárkóznom. Szeretném megköszönni a szurkolóknak, akik ilyen korai órán felkeltek, hogy megnézzék a versenyt.
Lewis Hamilton: – Extázisban vagyok, megvalósult az álmom életem első F1-es futamán. Elkövettem néhány kisebb hibát, de ezekből is tanulni fogok. A második boxkiállásnál Fernando megelőzött, mert tovább maradt a pályán, és a gyors körrel elém került. Így is gyönyörű nap a mai.