Szeviép-Szeged–Gdynia 71–58 (18–12, 12–21, 20–11, 21–14)
Női kosárlabda Euroliga, D csoport. Újszegedi sportcsarnok, 1000 néző. Vezette: Andersson (finn), Rainisch (izraeli), Vuckovics (szlovén).
Szeviép: Ciglar 10/6, Németh 10/6, Fürész 9, ZSERZSERUNOVA 21/3, SIPAVICIUTE 14. Csere: Vincze, Laczi 7/3, Horváth Zs., Russai. Vezetőedző: Bencze Tamás.
Gdynia: Phillips 11/3, Pawlak, Beard 8/3, MATOVICS 13/3, Leciejewska 12. Csere: Jujka 4, CHRISTON 10, Tomalowicz. Vezetőedző: Jacek Winnicki.
Kipontozódott: Pawlak (35.)

IV. negyed (71-58)

10. perc: az utolsó perc keződött. Zserzserunova két sikeres büntetővel koronázza meg a meccsét 69-56. Phillips büntetőire Sipaviciute felel, kimarad a lengyel helyzet. Zúg a "szép volt, csajok!", a Szeviép 71-58-ra nyeri a meccset. "Boldog karácsonyt!" - üzenik válaszul a lányok.

9. perc: Matovics hármasa pontos 65-55. Mateklecke: kétpontos siker kell a lépéselőny megszerzéséhez a csoportban, így gyakorlatilag 8 az előny. Németh büntetői után 10 67-55.

8. perc: Fürészt hagyják egyedül, a ziccer jó, gyakorlatilag eldőlt 65-50. Zúg a "hajrá, Szeged!" a csarnokban.

7. perc: hogy kicsit izguljunk: Leciejewska kosara jó, 60-50. Ciglar töri meg a jeget büntetőből 61-50. Zserzserunova harcol meg a labdáért, csak szabálytalanul tudják megállítani. Bevágja minkét büntetőt 63-50.

6. perc: okosan kihasználja támadóidejét a Szeged, ám a kosár elmarad. Sajnos kicsit megállt a szegedi pontgyártás, ám így is 12 pont az előny. A lengyel kispadon látszik, nem ilyen meccsre számítottak, megint időt kér Winnicki.

5. perc: Pawlak pontozódik ki, Bencze Tamás időt kér 60-48.

4. perc: büntetőből sem megy a Gdyniának, Beard majd szétveri a labdát. A másodikat csak begyötri 60-45.

3. perc: mi van itt, kérem. Sipaviciute sem tud hibázni, a vendégedző, Winnicki majd felrobban, megint időt kér 60-44. Az utolsó 15 pontot a Szeged dobta, 45-44-ről húzott el a Bencze-csapat!

2. perc: megy ez! Zserzserunova kosara jó, a bntetője is, 12 pontos a hazai előny 56-44. Megint az ukrán. Ez a 17. pontja 58-44.

1. perc: Németh Bernadett jó szokásához híven hármassal kezd 53-44. Időt is kér a Gdynia.

Nagyszerű játékkal, három negyedet megnyerve győzte le a Szeviép-Szeged a Gdyniát a női kosárlabda Euroliga D csoportjában. Fotó: Karnok Csaba (galéria)

III. negyed (50-44)

10. perc: Ciglarra játsszák ki a figurát, bevágja a triplát 48-44. Fürész büntetői jók, Matovics dobása nem. 50-44 az utolsó tíz perc előtt. Csak maradjon is így.

9. perc: Beard három büntetőből csak egyet dob be, Sipaviciute pedig megint pontos. Közben a finn bírónő morcosan néz mindenre és mindenkire 45-42.

8. perc: Jujka első kosara 41-39. Erről van szó! Hiába győtrik, a litván nem hibázik 43-39.

7. perc: kellenek a Sipaviciute-kosarak 41-37.

6. perc: Russai szerez szépen labdát, ám hármasa pontatlan.

5. perc: Pawlak negyedik hibája után Ciglar dobja be az egyik büntetőt 39-35.

4 perc: Russai először a pályán.

3. perc: sikeres az agresszív lengyel védekezés, a Szeged keresi a megoldást rá.

2. perc: kis segítség a gyűrűtől, Zserzserunova kosara már a vezetést jelenti 35-33. Sőt, a triplája is jó 38-33.

1. perc: Németh Bernadett nyitja a negyedet 33-33.

A szünetben a Szeviép utánpótlásáé a pálya. A fiatalok legalább akkora tapsot kapnak, mint a nagyok.

II. negyed (30-33)

10. perc: Matovics, majd Leciejewska gyors kosaraival zárul a félidő 30-33.

9. perc: kisebb szegedi holtpont, nem annyira gördülékenyek a szeviépes támadások. Laczi büntetői ettől még jók 28-29. Németh is pontos 30-29.

8. perc: először vezet a Gdynia 26-27.

7. perc: Laczi Edit triplájával jut kis levegőhöz a Szeged 26-23. Zserzserunova harmadik hibája után ül le a padra - ezekből még lehet gond.

6. perc: Matovics büntetőivel 0-0 után először egyenlő 23-23. Bencze Tamás kér időt.

5. perc: Bencze Tamás dühöng kicsit, Zserzserunovát bántják. Egy bent van 23-21. Nem velünk vannak a bírók...

4. perc: Németh Bernadettnek óvatoskodnia kell: már három személyi hibánál jár, ráadásul kötött kézzel játszik.

3. perc: egy érdekes bírói ítélet után Christon kosara pontos 20-19. Sipaviciute kosara érvényes, egyet még dobhat a litván. Az nincs bent 22-19.

2. perc: Laczi dobása szédül be 20-17.

1. perc: beindultak, Beard hármasa jó 18-15.

Szeviép-Szeged-Gdynia 71-58. Fotó: Karnok Csaba (galéria)
I. negyed (18-12)

10. perc: a csereként beálló Christon okoz némi gondot. Horváth Zsuzsa a pályán, 18-12 a negyed vége.

9. perc: Fürész labdaszerzés után zseniális asszisztot ad Sipaviciuténak 18-8.

8. perc: Vincze és Laczi a pályán.

7. perc: Fürész dobása kiperdül, Phillipsé nem 14-4. Zserzseunova remekül kezd, talán a fekete térdzokni teszi 16-6.

6. perc: a hazai gyűrű! Zserzserunova negyedik pontjával 11-2. Ciglar hármasa is jó, időt kérnek a vendégek 14-2.

5. perc: Ciglar harcossága és két pontot 9-2. Jól indul.

4. perc: megvannak Zserzserunova első pontjai és személyi hibája is 7-2.

3. perc: Leciejewskáé az első vendégkosár 5-2.

2. perc: eddig minden vendégdobás lepattant a gyűrűről, Fürész viszont érzi a kosarat 5-0.

1. perc: megvan a vezetés, Fürész 2-0.

18.00: kezdődik az összecsapás. Fehér-kékben a hazaiak, kék-sárgában a vendégek.

17.55: zajlik a bemutatás. A Szeviép egyébként a meccs előtt a Mentés a jövőért elnevezésű alapítványon próbált segíteni, a szegedi mentősök támogatásához a kosaras lányok, vezetők mellett a szurkolók is hozzájárulhattak a csarnokban kihelyezett gyűjtődobozokba dobva néhány forintot.

17.45: mindkét csapat a bemelegítés végén jár az Euroliga-meccs előtt. A hazaiak tudják, a továbbjutás szempontjából létfontosságú a mai győzelem, ennek szellemében már az első perctől mindent bele kell adniuk. A lelátón is gyülekezik a nép: a Gdynia-melegítőben feszítő kislányok mellett ott van a széksorok között Dragan Djukics, a Pick Szeged mestere is - a szerb tréner Katzirz Dávid, Simon Bence és Vancsics János társaságánban szurkol a Szeviépnek.

Fergeteges szurkolás és negyven perc szinte hiba nélküli játék – ez a két dolog biztos kell ahhoz, hogy a női kosárlabda Euroliga D csoportjában a Szeviép-Szeged ma 18 órától az újszegedi sportcsarnokban legyőzze aktuális ellenfelét, a lengyel Lotos Gdyniát.

Gyanítható, a kettő közül az első az egyszerűbb. A Sopron elleni bajnokin, valamint a francia Tarbes elleni legutóbbi hazai Euroliga-mérkőzésen úgy nyert a Szeviép, hogy a közönség végig űzte, hajtotta a szegedieket, akik pedig a siker csodás érzésével ajándékozták meg a nézőket. A feladat második része ugyan nehezebb, de nem végrehajthatatlan. És ezt éppen a már említett két találkozón bizonyították Fürészék, akik a Sopront 85–73-ra, a Tarbes-ot pedig 82–66-ra múlták felül. A két dolgot tegyük össze, és megvan a siker receptje: ha a csapat a meccs elejétől fegyelmezetten és pontosan játszik, a közönség hamar tűzbe jön, fergeteges biztatásuk közepette pedig a Gdynia sem állíthatja meg a Szeviépet.

Bencze edző ma is kulcsszerepet szán Sipaviciuténak. Fotó: Schmidt Andrea
Bencze edző ma is kulcsszerepet szán Sipaviciuténak.

– A lengyelországi első meccs tapasztalatai pozitívak, hiszen bár kikaptunk, ám két rossz periódustól eltekintve, amikor a hazaiak 8-10 ponttal elhúztak, partiban voltunk velük – emlékezett vissza a gdyniai összecsapásra a Szeviép-Szeged trénere, Bencze Tamás. – Azóta javultunk, és ha a játékot elkerülik a hullámvölgyek, összejöhet a második győzelem. Azonban csínján bánjunk az előzetes jóslásokkal, hiszen a Gdynia egyénileg nagyon jól képzett csapat. Elég, ha az amerikai Christont említem, aki öt hármast dobott nekünk Lengyelországban, vagy ott van az Európa-klasszis szerb center, Matovics, és az a szintén amerikai Beard, aki ellenünk még csak pár percet játszott, de azóta megbízható átlagot hoz. Ellenük csak csapatként lehet eredményt elérni, ha ez így lesz, akkor meglepetést szerezhetünk.

A szegedi keretből mindenki bevethető, és szükség is lesz az összes játékosra, mert kétpontos győzelem esetén ha a hátralévő fordulókban a Gdynia és a francia Tarbes is ugyanannyi győzelmet arat, mint a Szeviép, a szegedi alakulat továbbjuthat a tizenhat közé. A lengyel városban a vendégektől a litván Sipaviciute volt a legeredményesebb 14 ponttal, mögötte Fürész következett 13, Németh 10, Horváth Zs. pedig 9 ponttal. A mezőny legjobbjának akkor Christon és Leciejewska bizonyult 17-17 ponttal.