2017. 09. 20. szerda - Friderika 10°C | 18°C Még több cikk.

Vajda, Sík és Janics: ez már döntő!

Tegnap megkezdődtek a magyar szempontból nagyon várt kajakos- és kenusversenyek a pekingi olimpián. A magyar egységek közül négy egyből a döntőbe jutott, és örömteli, hogy a Démász-Szegedi VE három sportolója, Vajda Attila, Janics Natasa és Sík Márton is ezekben a hajókban lapátolt.
Csak a futamelső örülhet! – ezzel a jelszóval indult neki a kajakos és kenus nyitónapon a magyar válogatott a férfi egyeseknek. Hiszen K1-ben Benkő Zoltánnak, C1-ben pedig a szegedi Vajda Attilának jelenthetett szerdai pihenőnapot – ekkor rendezik ezer méteren a középdöntőket – a futamgyőzelem. Benkőnek ez az egyetlen száma az olimpián, így mivel második lett a brit Tim Brabants mögött, neki belefér a pluszmunka, Vajda viszont a rossz rajt után ledolgozta hátrányát a román Mironcic ellen, majd bő másfél hajóval meg is előzve lett futamában első.

Sokan még optimistábbak lettek, amikor meghallották, hogy a német női kajak négyes sztrókja (vezérevezőse), Leonhardt megbetegedett, így megbomlott a germán egység egysége. Nos, az előfutam alapján nem így tűnt, hiszen a helyettessel, Wassmuthtal is a legjobb időt húzta a kvartett. Persze, a magyar hajót sem kellett félteni, a negyedik beülőben a szegedi Janics Natasával simán hozta a selejtező első helyét, s a döntőbe jutást. Elnézve a mezőnyt, egyetlen kérdés marad a pénteki fináléra: magyar vagy német aranyérem születik?

Egy riválissal kevesebb – sóhajthatott fel a férfi kajakpárosunk, Kammerer Zoltán és Kucsera Gábor, amikor az első előfutamban az ezerméteres táv olimpiai (fél) címvédője, a svéd duó – Oscarsson ott volt az athéni győztes hajóban, mostani társa, Gustafsson viszont nem ebben a számban indult – a rajtot követően alig néhány csapás után megállt, majd hajójuk természetellenes módon elkanyarodott jobbra. Kiestek, Kameráék viszont magabiztosan lapátoltak elsőként és egyből a döntőbe.

Vajda öröme érthető: magabiztosan  jutott a döntőbe ezren. Fotó: MTI
Vajda öröme érthető: magabiztosan jutott a döntőbe ezren.
Fotó: MTI

Kolonics György emlékéért is kenuzott Kozmann György és Kiss Tamás, a rendkívül erős futamukban – ott volt a román, a német és kanadai hajó – a negyedik hely középdöntőt jelentett. A nap utolsó magyar és szegedi érdekeltségű számában, a férfi kajak négyesek mezőnyében a démászos Sík Márton sztrókolta hajó a németekkel nagy csatát vívva másodikként lett döntős.

A magyarok eredményei

Kajak-kenu, előfutamok, a magyarok eredményei, férfiak, K1 1000 m, I. előfutam: 2. Benkő Zoltán (középdöntő). C1 1000 m, I. előfutam: 1. Vajda Attila (döntő). K2 1000 m, II. előfutam: 1. Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor (döntő). C2 1000 m, I. előfutam: 4. Kozmann György, Kiss Tamás (középdöntő). K4 1000 m, I. előfutam: 2. Magyarország (Sík Márton, Beé István, Vereckei Ákos, Bozsik Gábor – döntő). Nők, K4 500 m, I. előfutam: 1. Magyarország (Kovács Katalin, Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Janics Natasa – döntő).

Vajda elfáradt

A Démász-Szegedi VE kenusa, Vajda Attila így nyilakozott: – Vártam már, hogy elkezdődjön nekem is az olimpia. Szélmentes, de meleg idő volt az ezres elődöntő alatt, így fárasztó és fullasztó futamon vagyok túl. Lassan, de biztosan felpörgök majd. A szerdai pihenőnap mindenesetre jól jön, hiszen egy kicsit elfáradtam. A mai 500 méteres futam pedig húzósabb lesz, és jó időket is teljesítettem az edzéseken, ám minden majd a pályán dől el. Bővebb információk Vajdáról: www.szegedkenu.hu.

• 1. CSJ 2008. augusztus 19. 13:28
    „Gyerekek mindent bele. Ti vagytok a legjobbak. Hajrá Magyarország, hajrá DÉMÁSZ. Megtudjátok csinálni az aranyérmet, és értetek szól majd a Hímnusz.”