2016. 12. 09. péntek - Natália -4°C | 8°C

Egyesült Államok Nagydíja: győzelmével újabb rekordot döntött meg Vettel

A 26 esztendős versenyző pályafutása 38., idei 12. futamgyőzelmét aratta, és sorozatban nyolcadszor intették le elsőként, ezzel megdöntötte honfitársa, Michael Schumacher 2004-es rekordját.
Sebastian Vettel, a Red Bull négyszeres világbajnok német pilótája nyerte meg a vasárnapi Forma-1-es Egyesült Államok Nagydíját a texasi Austinban.

A 26 esztendős versenyző pályafutása 38., idei 12. futamgyőzelmét aratta, és sorozatban nyolcadszor intették le elsőként, ezzel megdöntötte honfitársa, a hétszeres vb-győztes Michael Schumacher 2004-es rekordját. Schumacher a hetedik vb-diadala évében egymás után hét GP-n nyert.

A vasárnapi futamon Romain Grosjean, a Lotus francia pilótája lett a második, míg a dobogó legalsó fokára az idény végén az F1-ből visszavonuló Mark Webber, a Red Bull ausztrál versenyzője állhatott fel.

Vettel jól jött el a rajtnál, a harmadik helyről induló Grosjean az első kanyar előtt megelőzte Webbert, aki mellett aztán Lewis Hamilton (Mercedes) is el tudott menni. A német Adrian Sutil (Force India) az első kör felénél a szalagkorlátnak csúszott, s ugyan sértetlenül szállt ki az autójából, a baleset miatt a versenybíróság pályára küldte a biztonsági autót. Ekkor Vettel, Grosjean, Hamilton, Webber, Nico Hülkenberg (Sauber), Sergio Perez (McLaren) volt az első hat sorrendje. A safety car a negyedik kör végén hagyta el a pályát, Vettel az újraindulásnál megőrizte vezető pozícióját, sőt a következő körökben növelte előnyét Grosjeannal szemben.

Webber a 13. körben megelőzte Hamiltont, de az élmezőny sorrendjében ezen kívül nem történt változás, a 20. körben Vettel már több mint 8 másodperccel vezetett Grosjean előtt.

A kerékcserék sorát a mezőny első felében haladók közül a 22. körben Perez kezdte meg, négy körrel később Hamilton, a huszonhetedikben az ötödik helyről Fernando Alonso (Ferrari), majd a 28. körben Vettel és Hülkenberg járt a boxban. A 29. körben Webber autóján is kerekeket cseréltek, eggyel később pedig Grosjean kapott friss abroncsokat.

A kiállások után Vettel, Grosjean, Webber, Hamilton, Hülkenberg, Alonso sorrendben száguldottak az első hat helyen a pilóták. Vettelt a leintésig már senki sem tudta megszorongatni, Alonso viszont a hajrában megelőzte Hülkenberget, így az ötödik helyen ért célba.

A Forma-1-es világbajnokság idei szezonja egy hét múlva, a Brazil Nagydíjjal zárul.

Amerikai Nagydíj, végeredmény (56 kör, 308,405 kilométer)

16. Paul di Resta brit Force India-Mercedes
17. Pastor Maldonado venezuelai Williams-Renault 1 kör h.
18. Jules Bianchi francia Marussia-Cosworth 1 kör h.
19. Giedo van der Garde holland Caterham-Renault 1 kör h.
20. Charles Pic francia Caterham-Renault 1 kör h.
21. Max Chilton brit Marussia-Cosworth 2 kör h.

Kiesett: Adrian Sutil német Force India-Mercedes 0

Sebastian Vettel, a Red Bull négyszeres világbajnoka nyerte meg az Egyesült Államok Forma-1-es nagydíjának szombati időmérő edzését, így a vasárnapi futamon ő indulhat majd az első rajtkockából.

Vettel pályafutása 44., idei nyolcadik pole pozícióját szerezte meg. A Red Bull a szezonban ötödik alkalommal ért el időmérőn 1-2. helyezést.

Második helyen csapattársa, az ausztrál Mark Webber, harmadikon a francia Romain Grosjean (Lotus) végzett.

Jenson Button (McLaren) háromhelyes rajtbüntetést kapott, mert az első edzésen szabálytalan manővert hajtott végre, amikor piros zászlós jelzés alatt előzött. Ez azt jelenti, hogy három pozícióval hátrébbról, azaz a 16. helyről rajtolhat majd vasárnap.

A hátműtéten átesett Kimi Räikkönent a Lotusnál helyettesítő Heikki Kovalainen nyolcadik lett.

A nagydíj magyar idő szerint vasárnap 20 órakor kezdődik.