2017. 10. 22. vasárnap - Előd 10°C | 20°C Még több cikk.

Magyar Nagydíj: Hamilton komolyan gondolja

A Mercedes címvédő világbajnoka semmit nem bíz a véletlenre, az egész hétvégét jellemző dominanciáját sikerült a legfontosabb pillanatokban is megőriznie.

Lewis Hamilton senkitől nem zavartatva, 1:22.020-as időt autózva, több mint fél másodpercet vert csapattársára Nico Rosbergre a 30. Magyar Nagydíj szombati időmérőjén!

Pálya: Hungaroring
Pálya hossza: 4,381 km
Körök száma: 70
Versenytáv: 306,63 km
Körrekord: Michael Schumacher 1:19.071 (2004)

A brit pilóta ötödik mogyoródi pole pozícióját jegyzi, összességében pedig a 47. alkalommal indulhat Forma-1-es versenyen az élről. Csak az idén már a kilencediknél tart az eddigi 10 futamból! A forgatókönyv hasonlóan alakul az idénybeli többi versenyhez, hiszen csapattársa, Nico Rosberg vághat neki a második rajtkockából a vasárnapi 70 körös nagydíjnak. A német egyébként alulkormányozottságra panaszkodott és egyértelműen kellemetlenül érzi magát a csillagos autó volánja mögött.

A második sorból honfitársa, Sebastian Vettel várhatja a zöld lámpát holnap. A Ferrari négyszeres VB győztese korábbi Red Bullos csapattársát, Daniel Riccardot utasította maga mögé, az ötödik rajthelyre pedig a finn Kimi Raikkönen hozta be a másik piros autót. A további öt versenyző sorrendje: Valteri Bottas ( Williams ), Danyiil Kvyat (Red Bull ), Felipe Massa (Williams ), Max Verstappen (Torro Rosso ), Romain Grosjean ( Lotus). A McLaren kiválósága, Fernando Alonso alatt megállt a versenygép, így azon kívül, hogy csak a 15. kockából indulhat, még annak a terhét is viselheti, hogy a beígért Honda erőforrás javulása továbbra is várat magára.

Lewis Hamilton tavaly a bokszból indulva is varázsolni tudott, így most az élről rajtolva valóban nagy eséllyel pályázik a pódium legmagasabb fokára. A mogyoródi pálya közismerten nem előzés barát, így jó idő esetén egy technikai probléma vagy egy elkövetett hiba lehet Hamilton legnagyobb ellenfele. Bár holnap délelőttre esetleg még várható kisebb zápor, de délután kettőre már zavartalan napsütést jósol a meteorológia! A Mercedes pilótája egy újabb hungaroringi győzelemmel egyedüliként vezetheti a magyar pálya statisztikáját, hiszen Michael Schumacher összesen négyszer végzett itt az élen, csakúgy mint Hamilton ez idáig. A 30 esztendős brit eddig 79-szer állhatott dobogóra 157 futam során, melyből 38-at meg is nyert. A pontversenyt jelenleg 194 ponttal vezető versenyző nagyon komolyan gondolja, hogy nem engedi ki kezéből a végső győzelem esélyét. A tabellán egyébként, csakúgy mint a szombati időmérőn Rosberg (177 pont ) és Vettel (135 pont ) követi a címvédőt.

A szokásoknak megfelelően, vasárnap délután kettőkor vág neki a mezőny a jubileumi Magyar Nagydíjnak.

Megéri ez nekünk?

A Magyar Nagydíj több szempontból is rendhagyó helyzetben van. Így vagyunk ezzel akkor is, amikor arra a kérdésre keressük a választ, hogy gazdaságilag kifizetődő-e az országnak a rendezés?

A világ többi pontján az adott pálya köteles rendezni az igen borsos jogdíjat, nálunk az állam kezeli a kasszát, akinek ez ebben az évben megközelítőleg 9 milliárd forintjába kerül. Az összeg Bernie Ecclestone szándékai szerint évről-évre 7-10%-al nő,  így 2021-ig a jelenlegi 33-ról 51 millió dollárra nő majd a kifizetendő számla. A jegyeladásokból, a reklámbevételekből és a közvetítési jogokból mintegy 4 milliárdnyi bevétele származik a Hungaroringnek, így tehát több mint a költségek felét veszteségként is elkönyvelhetnénk. A teljes kép azonban árnyaltabb, hiszen az országnak jelentős járulékos bevételei származnak a vendégéjszakákból és a külföldiek itteni költéseiből. Sokan, sokféle gazdasági képlet alapján próbálták már meghatározni ezt az összeget, azonban bizonyíthatóan pontos számot természetesen senki nem tud mondani. A legpontosabb kalkulációk szerint körülbelül négyszeres megtérüléssel számolhat hazánk évről-évre a jelenlegi költségek mellett.

Ez a játék egyik oldalon sem olcsó! A csapatoknak, ha reális győzelmi esélyekkel szeretnének harcba szállni, akkor évi 500 millió dolláros költségvetést kell előteremteniük, aminek csak kb. a felét kapják vissza a közvetítési jutalékokból. Egy versenygép közel két milliárdba, míg egy elég fogyóeszköznek számító orrkúp is 40 millió forintba kerül."

Korábban írtuk:

A világbajnoki címvédő Lewis Hamilton, a Mercedes brit pilótája nyerte a 30. Forma-1-es Magyar Nagydíj szombati időmérő edzését, így a vasárnapi futamon ő indulhat az első rajtkockából.

A Hungaroringen korábban négyszer győztes, 30 éves versenyző mögött csapattársa és összetettbeli legnagyobb riválisa, a német Nico Rosberg végzett a második, míg a négyszeres vb-győztes Sebastian Vettel, a Ferrari német pilótája a harmadik helyen.

Hamiltonnak ez az idei kilencedik, pályafutása során pedig a 47. pole pozíciója, Mogyoródon pedig ötödször rajtolhat az élről.

Magyar Nagydíj: Hamiltoné a jubileumi pole pozíció. Galéria

Az időmérőre 32 Celsius fokos hőségben került sor, az aszfalt 53-54 Celsius fokos volt. A nagy meleg ellenére sok néző követte végig a helyszínen a kvalifikációt.

Az edzés első, 20 perces szakaszában a hétvége korábbi részében látottaknak megfelelően a két Manor Marussia és a két Sauber búcsúzott, ám a szabadedzéseken egészen jól szereplő Jenson Button (McLaren) kiesése valamelyest meglepő volt. A leggyorsabb kört ebben a szakaszban is Hamilton teljesítette.

A második, 15 perces etap feléhez közeledve a spanyol Fernando Alonso McLaren-Hondája a boxbejárat előtt - vélhetően műszaki hiba miatt - megállt, s a versenybíróság annyira balesetveszélyesnek ítélte meg a helyzetet, hogy piros zászlóval félbeszakította az időmérőt. Alonso nagyjából fél percig egymaga próbálta a boxutca felé tolni a versenyautót, majd megérkeztek a pályamunkások is, akiknek a segítségével aztán rövid idő alatt a garázsba került a McLaren.

A döntő szakasz kezdetére egyértelművé vált, hogy vagy az egész hétvégén fölényben lévő Hamilton, vagy csapattársa, Rosberg lesz az, aki megszerzi az első rajtkockát. A pole pozícióról döntő 12 percben aztán a brit vb-címvédő egy tökéletes, 1:22.020 perces kört futott, több mint fél másodperccel volt gyorsabb Rosbergnél, így kétség sem férhetett a sikeréhez.

A jubileumi, 70 körös Magyar Nagydíjat vasárnap 14 órától rendezik.