2017. 04. 29. szombat - Péter 7°C | 22°C Még több cikk.

Mercedes első sor Rosberg pole pozícióval Austinban

Egymást váltogatta az élen a két Mercedes, de a végén Rosberg idejével Hamilton már nem tudott mit kezdeni. A Sauber idén először tovább jutott a Q3-ba: Sutil végül a 10. helyen végzett.

*váltócsere miatt 5 rajthelyes büntetés
**részleges motorcsere miatt 10 rajthelyes büntetés, a fennmaradó részt viszi a Brazil Nagydíjra
***teljes motorcsere miatt a boxból rajtol

Q3

Kezdődik az utolsó, 12 perces szakasz a két Mercedesszel, McLarennel, Ferrarikkal, a Williamsekkel és Sutillal valamint Ricciardóval. Az ausztrál kezdi meg elsőként a mért körét.

Forma-1 Egyesült Államok Nagydíja: Mercedes első sor Austinban. Fotó: MTI/EPA/AP (galéria)

Bottas áll az élre 1:36.906-os idővel, de előbb Rosberg, majd Hamilton ugrik elé. A brit 161 ezreddel a német mögött.

Közben lefújják az edzést, még mindenki gyors körön. Rosberg tovább gyorsul magához képest, 215 ezreddel gyorsabb a saját idejénél. Hamilton már a 2. szektorban lassabb csapattársánál, a német nyeri az időmérőt, mögötte a két Williams, aztán Ricciardo, Alonso, Button, Magnussen, Raikkönen és Sutil.

Q2

Kvyat kezdi meg elsőként a második etapot. Hamiltont is kizavarják, elvégre szinte üres a pálya. Az első mért körök után Rosberg, Hamilton, Alonso, Button, Magnussen, Bottas, Ricciardo, Räikkönen, Massa, Kvjat a továbbjutók sorrendje. Hülkenberg, Sutil, Maldonado és Pérez a kiesőzónában, amikor már csak 8 perc van vissza.

Hamilton vibrációra panaszkodik a lágy gumikon. Amikor kizavarták, közölték vele, hogy ezt kell holnap is használnia. Ez így nem túl pozitív hír. Gyorsan kereket is cserél a Mercedes. A szabály ugyanis az, hogy azon a gumin kell rajtolni, amin az időmérőn elért idejét autózta.

Rosberg 1:37.099-es idejét senki sem veszélyezteti, mögötte majd két tizedre csapattársa, de a két Williams is fél másodpercen belül. Rosberg nem bízza a véletlenre, 1:36.290-es idővel biztosítja be az első helyet.

Sutil a 9. helyre jön fel, Raikkönen bejön ugyan elé, de a Sauber továbbjut a Q3-ba, idén először - ennek ők is nagyon örültek, elvégre pont nélkül állnak még 2014-ben. Maldonado, Pérez, Hülkenberg és Kvyat kiesők.

Sztárok a boxokban:

Q1

Hülkenberg kedzi meg elsőként az időmérő első, 18 perces szakaszát. Pérez jön utána, akinek sok mexikói drukker szorít a helyszínen.

Folyamatosan jönnek a versenyzők a pályára, Rosbergé jelen pillanatban a leggyorsabb kör 1:38.848-cal, de Bottas 37 ezredet ver a németre. Alonso és Raikkönen több mint 10 másodperccel vannak az első két helyezettől.

Kvyat is egy 10 rajthelyes büntetéssel számolhat, ugyanis az egyik erőforrásból már a hetediket kapja az orosz pilóta. Közben Hamilton és Rosberg váltogatja egymást az élen, mögöttük továbbra is a két Williams.

A két Ferrari közül Alonsóé táltosodott meg, a spanyol beékelődött a két Mercedes közé a második helyre. Még 2 perc az első szakaszból, Gutiérrez, Vergne, Vettel és Grosjean a kieső helyeken.

Hamilton az első, aki 38-on belüli időt repeszt, Massa mögötte 7 tizedre, utána Bottas, Rosberg és Alonso.

Vergne, Gutiérrez, Vettel és Grosjean az első szakasz távozói. Maldonado nagy meglepetésre a 8. helyen jut tovább.

1993-ban Mario Andretti volt az utolsó amerikai pilóta, aki utoljára dobogóra állhatott - mondjuk akkor is az Olasz Nagydíjon, és nem mellesleg világbajnok is.

36. EGYESÜLT ÁLLAMOK NAGYDÍJA

Helyszín: Austin
A pálya hossza: 5513 méter
Kanyarok száma: 20 (11 bal és 9 jobb)
A verseny hossza: 56 kör (308.405 km)
Gumitípusok: közepesen kemény, lágy
Körrekord: 1:35.657 (Sebastian Vettel, Red Bull, 2012)
Korábbi helyszínek: Watkins Glen (20), Indianapolis (8), Phoenix (3), Austin (2), Riverside, Sebring (1-1). Ezenkívül volt más néven 8 verseny Long Beachben, 7 Detroitban, 2 Las Vegasban és egy Dallasban. Továbbá 1950-től 1960-ig az Indy 500 is az F1-es versenynaptár része volt.

A Forma-1-es világbajnoki pontversenyben é

llovas Lewis Hamilton volt a leggyorsabb az Egyesült Államok Nagydíjának pénteki első szabadedzésén. A brit pilóta mögött csapattársa, az összetettben második német Nico Rosberg lett a második, a harmadik időt a brit Jenson Button (McLaren) autózta Austinban.

A Forma-1-es világbajnoki pontversenyben éllovas Lewis Hamilton volt a leggyorsabb az Egyesült Államok Nagydíjának összes szabadedzésén. A brit pilóta mögött, az első és a második gyakorláson is csapattársa, a német Nico Rosberg lett a második. A 2008-as világbajnok brit versenyző igazi erődemonstrációt tartott, ugyanis második helyen végzett csapattársára, a német Nico Rosbergre közel kilenc tizedet, a mezőny többit tagjára pedig egy másodpercnél többet vert.

A boxutcából rajtol a Forma-1-ben az Egyesült Államok Nagydíján vasárnap Sebastian Vettel, a Red Bull négyszeres világbajnoka. A német versenyzőnek motorcsere miatt kell majd a mezőnyön kívül megkezdenie az austini viadalt, ugyanis idén ez már a hatodik erőforrása. Christian Horner csapatfőnök elmondta, hogy a szezon végén távozó pilóta ennek ellenére - a szurkolók miatt - elindul a szombati időmérő edzésen, már csak a 107 százalékos limit miatt is. Mellette váltócsere miatt Jenson Button is 5 rajthellyel hátrébbról rajtol majd.

A szabadedzések végeredménye

1. szabadedzés: 1. Hamilton 1:39.941 perc 2. Rosberg 1:40.233 3. Jenson Button (brit, McLaren) 1:40.319 4. Danyiil Kvjat (orosz, Toro Rosso) 1:40.887 5. Kevin Magnussen (dán, McLaren) 1:40.987 6. Alonso 1:41.065

2. szabadedzés: 1. Hamilton 1:39.085 perc 2. Rosberg 1:39.088 3. Alonso 1:40.189 4. Ricciardo 1:40.390 5. Massa 1:40.457 6. Kimi Räikkönen (finn, Ferrari) 1:40.543

3. szabadedzés: 1. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 1:37.107 2. Nico Rosberg (német, Mercedes) 1:37.990 3. Felipe Massa (brazil, Williams) 1:38.214 4. Valtteri Bottas (finn, Williams) 1:38.437 5. Fernando Alonso (spanyol, Ferrari) 1:38.727 6. Daniel Ricciardo (ausztrál, Red Bull).

MTI/AP/Darron Cummings
Fotó: MTI/AP/Darron Cummings

4-4 autó esik ki az első két szakaszban

A csőd közelébe jutott Caterham és Marussia istállók távolmaradása miatt változik a szombati időmérő edzés lebonyolítása a Forma-1 Egyesült Államok Nagydíján. A Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) döntése értelmében - mivel 22 autó helyett csak 18 lesz a mezőnyben - a kvalifikáció első és második szakaszában négy-négy pilóta esik ki, így alakul ki a tízfős mezőny az időmérő harmadik, a pole pozícióról is döntő részére. Eddig az első és második szakaszban egyaránt hatan fejezték be a kvalifikációt.

A Forma-1-es világbajnoki pontversenyben a brit Lewis Hamiltontól 17 ponttal lemaradva második Nico Rosberg, a konstruktőrök között már vb-győztes Mercedes német pilótája úgy véli, saját kezében van a sorsa az összetett győzelmet illetően. A 29 éves versenyző a július 20-ai Német Nagydíj óta nem nyert futamot, bár Belgiumban, Olaszországban, Japánban és Oroszországban is második volt, csapattársa, a 2008-ban világbajnok Hamilton sorozatban négyszer győzött, így előnyre tett szert Rosberggel szemben. "A helyzet most már valamivel könnyebb, a konstruktőri pontversenyre nem kell koncentrálni, már csak az egyéni vb-címért versenyzünk, ezért erre fogok összpontosítani, ezért fogok harcolni" - mondta Rosberg a hétvégi Egyesült Államok Nagydíja helyszínén, a texasi Austinban. A német pilóta arról is beszélt, nem tartja jónak azt, hogy az idényzáró Abu-Dzabi Nagydíjon dupla pontokért versenyez majd a mezőny, és ezzel egyetértett csapattársa is. Ugyanakkor mindketten azt mondták az amerikai versenyhétvégét megelőző sajtótájékoztatón, hogy egyelőre nem foglalkoznak a szezonzáróval, most csak az aktuális feladatukra koncentrálnak. Az Egyesült Államok Nagydíja után a jövő hétvégén Brazíliába utazik a Forma-1, az abu-dzabi futamra pedig november 23-án kerül sor.

Kétszer is hátrányba került, de nyert a Dunaújváros

Második hazai mérkőzését is megnyerte a Dunaújváros a labdarúgó OTP Bank Ligában. Tovább olvasom