Tudja ön, hogy kiről nevezték el azt az utcát, ahol lakik vagy dolgozik? Teszteltük a szegedieket. Meglepő módon a sétálóutca neve okozta a legnagyobb fejtörést a megkérdezettek körében. A Kárász utcán nem az ott lakókat, hanem a sétálókat kérdezgettük: miről, kiről nevezhették el Szeged legnevezetesebb utcáját? A többségnek még tippje sem volt.
![]() |
Karancsi Eszter ismeri Kukovecz Nana nevét. Fotó: Schmidt Andrea |
– Kisteleki tanítónő volt, akit 1919-ben a Tanácsköztársaság bukása után kivégeztek, mert szocialista érzelmű volt – meséli egy neve elhallgatását kérő férfi, aki szerint kevesen tudják ezt. Karancsi Eszter tíz éve üzemeltet boltot a Kukovecz Nana utcában. Rajta sem tudtunk kifogni. A hölgy nagyon szereti a festészetet, ha teheti, minden ilyen témájú könyvet elolvas. Nem volt meglepő, hogy találkozott már a festőnő nevével. Juhászné Angéla kicsit homályosabban fogalmazott Kukovecz Nanát illetően.
– Valami jugoszláv hősnő, akinek emléktáblája is van Szegeden. Tizenöt éve költöztem ide, és érdekelt, kiről is kapta az utcám a nevét – mesélte Juhászné.
A Kárász utcán tippje sem volt a többségnek |
– Akkor nevezték el róla az utcát, addig itt mindent Makkosházi útnak hívtak. Amikor átkeresztelték, utánanéztem, kiről lehet szó. Bevallom, addig nem hallottam róla, pedig már akkor sem voltam mai gyerek – mesélte a férfi. Rostás László tudta azt is, hogy Hont Ferenc alapította a Szegedi Szabadtéri Játékokat.
Az Osztróvszky utcában már meg sem lepődtünk, mennyire tájékozottak az emberek az utca névadójáról, Osztróvszky Józsefről. Igaz, ők egy kis előnnyel indultak a teszten: az utca elején Szeged első polgármesterének szobra már évek óta köszönti az arra járókat.
– Amíg nem állt a szobor, nem tudtam, kicsoda Osztróvszky – amikor ideköltöztem, utánanéztem a lexikonban. Idegenül csengett a név, és meglepődve tapasztaltam: nem egy orosz költőről, hanem Szeged jelentős alakjáról nevezték el az utcát – mondta Nagy Andrea. A többi utcalakó is helyesen nevezte meg a névadót, és az a tény sem tudta zavarba hozni őket, hogy amíg a polgármester vezetéknevének második o betűje hosszú – az utcatáblákon mindenhol rövid magánhangzóval festették fel azt.
K.G.G.
hirdetés
Kövessen minket, kommentelje híreinket a Delmagyar.hu Facebook oldalán!
Lájkolom és követem a Delmagyar.hu-t
Megosztom a cikket a Facebookon