Szegeden és környékén is óriási az ellenállás a háziorvosok részéről a február 15-étől bevezetendő vizitdíjjal kapcsolatban. Szerintük a vizitdíj nem szorítja vissza a hálapénzt és az indokolatlan orvoshoz fordulást sem. A leginkább mégis azért tiltakoznak, mert állításuk szerint a vizitdíj nem pótolja a háziorvosi praxis kieső bevételeit.
![]() |
Egyre több az adminisztráció. Fotó: Schmidt Andrea |
Kálmán Antónia, algyői háziorvos szerint a vizitdíjnak nem lesz visszatartó ereje, mert a törvény nem fogalmaz egyértelműen a krónikus betegekkel kapcsolatban: – A notórikusan visszajáró betegeket, akik krónikus betegnek vallják majd magukat, ezután sem fogom tudni meggyőzni, hogy havonta csak egyszer jöjjenek vizsgálatra – panaszkodott az orvos. – Az is érthetetlen, hogy azoknak, akik fizetik az egészségbiztosítási alapot, az egészségügyi hozzájárulást és a szolidáris adót, vajon miért kell vizitenként újabb háromszáz forintot fizetniük?
A háziorvosok úgy érzik, nem pénztárosoknak kellene lenniük és nem azon kellene nyűglődniük, hogyan adjanak majd vissza tízezer forintból.
Kinek nem kell fizetni? Bővülhet azon betegek köre, akiknek nem kell megfizetni a február 15-étől bevezetendő vizitdíjat – mondta az Egészségügyi Minisztérium államtitkára. Valószínűleg mentesülnek a díjfizetés alól a dialízisre járók, az onkológiai és az AIDS-betegek, a hemofíliában szenvedők, a cukorbetegek, valamint a szervátültetésen átesettek – ismertette Horváth Ágnes. A tavaly év végén elfogadott törvény értelmében nem kell vizitdíjat fizetnie a gyermekeknek, a terhesgondozásra járóknak, a hajléktalanoknak, továbbá a kötelező népegészségügyi ellátások és a meghatározott szűrővizsgálatok után sem. |
Kocsmár Attila szegedi háziorvost egy átlagos napon 30-40 beteg keresi fel. – Minden bizonytalan, nagy káoszra számítok. Már a háziorvosi finanszírozás csökkenése is érzékenyen érintett bennünket. A számla kiállításával pedig biztosan nő majd a várakozási idő, és a mi költségeink is megnőnek a számlatömbök vagy a pénztárgép megvásárlásával – sorolta a problémákat.
A Kiskundorozsmán rendelő Czakó Anikó sem optimista: – Ebben a hónapban már kevesebb finanszírozást kaptam, és ez nagyon érzékenyen érintett. A vizitdíj sem segít rajtunk, mert az is rengeteg költséggel jár.
hirdetés
Kövessen minket, kommentelje híreinket a Delmagyar.hu Facebook oldalán!
Lájkolom és követem a Delmagyar.hu-t
Megosztom a cikket a Facebookon