![]() |
A mangalica most már nemcsak nemzeti kincs, de védett is. Fotó: Gyenes Kálmán |
A fölsorolások nincsenek kőbe vésve, módosításukat – kellően dokumentálva – bárki kezdeményezheti. A kezdeményezésről véleményt mond a létrehozandó őshonos haszonállatok génerőforrás bizottsága, ebben az őshonos fajták fönntartásában érdekelt szakmai szervezetek is részt vesznek. A Csongrád megyében is nagy területekkel rendelkező, őshonos magyar állatfajtákkal is foglalkozó Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságának szakértője, Kardos Mária elmondta: az országgyűlés több ősi, jellegzetesen magyar állatfajtát korábban már nemzeti kinccsé nyilvánított, például a szürke marhát. A Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Hivatal egyik munkatársától megtudtuk: az új változtatás várhatóan azt is jelentheti majd – azért csak „várhatóan", mert a tavalyi támogatási rendelet már nem, az idei pedig még nem él –, hogy a tenyésztők nagyobb támogatásban részesülhetnek, mint korábban.
Tenyésztésüket azért szükséges támogatással fönntartani, mert kisebb hozamúak, mint a „kultúrfajták", s így a velük foglalkozók kevesebb jövedelemhez jutnak. Ezt pedig ellensúlyozni kell, hogy ne tűnjenek el végleg. Csongrád megyében egyre többen tartanak például szürke marhát, mangalicát – s egyre nagyobb súlyt helyeznek arra, hogy az állomány törzskönyvezett legyen. Kendermagos tyúkból pedig az SZTE Hódmezővásárhelyi Mezőgazdasági Főiskolai Karának van legnagyobb tenyészete az országban; a szaporulatot szegedi és kiszombori keltetősök vásárolják. A nyurgaponty besorolásán – mondja egy szakértő – lehet, hogy változtatni kellene, hisz magyar mivoltára még tudományos elnevezése is utal. Tenyésztése néhány éve már szintén folyik a dél-alföldi régióban, és telepítik is az ívás sikerét nem mindig biztosító természetes vizekbe.
hirdetés
hirdetés
hirdetés
A címoldal témái

Gáspár Bea: Otthon is öröm a főzés
A konyhafőnök zsűrijében Gáspár Bea háziasszony-szemlélettel ad tanácsokat és segíti a versenyzőket a megmérettetések során. Maga is szeretettel főz, hiszen gasztronómiai kísérleteit lelkesen fogadja családja. Úgy véli, a hétköznapokban a nők néha kényszerből ragadnak fakanalat, míg a férfiaké az örömfőzés lehetősége.

,,Dolgoztak egy kicsit, aztán elmentek" - mondták a lakók a munkásokról: több utcában büdös a csatorna
A vásárhelyi Agyag utcában arra panaszkodtak: a betonnal bélelt csatornáknak nincs lejtése, megáll benne a víz, algásodik, büdös. Más utcákból is jelentkeztek olvasóink, hasonló észrevételekkel, azokban sem megfelelő a lejtés szöge, valamint a bejárókat is rosszul alakították ki.