Szegedi Tudományegyetem

2013.03.04. 23:15

Két szervezet is kitüntette Nagy Erzsébetet

Két rangos elismerésben is részesült Nagy Erzsébet, az SZTE ÁOK Klinikai Mikrobiológiai Diagnosztikai Intézetének professzora: júniusban San Franciscóban vehette át az Anaerobe Society for America (ASA) életműdíját, szeptemberben pedig a Magyar Infektológiai és Klinikai Mikrobiológiai Társaság Gerlóczy Zsigmond-emlékéremmel tüntette ki.

Arany Mihály

Nagy Erzsébet két évtizede foglalkozik az anaerob baktériumokkal, 1995 és 2009 között a Klinikai Mikrobiológiai Diagnosztikai Intézet vezetőjeként dollgozott. (Fotó: Gémes Sándor)

Nagy Erzsébet két évtizede foglalkozik az anaerob baktériumokkal, 1995 és 2009 között a Klinikai Mikrobiológiai Diagnosztikai Intézet vezetőjeként dollgozott. (Fotó: Gémes Sándor) - A Klinikai Mikrobiológiai Diagnosztikai Intézetben baktériumok, vírusok, gombák és paraziták okozta fertőzések széles spektrumú diagnosztikáját végzik. A professzor asszony oxigénmentes környezetben előforduló, azaz anaerob baktériumokkal
foglalkozik.

– Az ASA Lifetime Achievement Awardja az anaerob baktériumokkal és az általuk okozott megbetegedésekkel foglalkozó tudományterület legnagyobb kitüntetése.

- Hogyan jellemezné az önök szakterületét?

– Az anaerob baktériumokkal nem könynyű dolgozni, ezért alapvetően a kutatók külön és nagyon lelkes csoportja foglalkozik az antibiotikumokkal szembeni ellenálló képességükkel (rezisztenciájukkal), valamint azzal, milyen kórképekben játszanak szerepet.

– Mit kell tudni dióhéjban az anaerob baktériumokról?

 

 Névjegy

[namelink name="Nagy Erzsébet"] (1944) a SZOTE-n szerzett orvosi diplomát 1968-ban. 1983-tól a biológiai tudomány kandidátusa, 1994-től az orvostudomány doktora, 1995-től egyetemi tanár. 1968-tól a Mikrobiológiai Intézetben
dolgozik, 1995 és 2009 között a Klinikai Mikrobiológiai Diagnosztikai Intézet vezetője. Számos kitüntetés birtokosa (Manninger-, illetve Pándy-emlékérem, Pro Sanitate Díj stb.), 2012-ben ASA–életműdíjat és Gerlóczy-emlékérmet kapott.
– A nyálkahártyafelszíneken és a bőrön is megtalálhatóak az emberi szervezetben, komoly szerepet játszanak az emésztésben és a bél védőfl órájának képzésében. Ha azonban kikerülnek onnan, például egy műtét után bejutnak a hasüregbe, akkor ott gyulladást, tályogokat okozhatnak. A laboratóriumban egy speciális kamrában, az anaerob chamberben, oxigénmentes környezetben tudjuk őket tenyészteni.

– Két baktériummal különösen sokat foglalkoztak.

– Az egyik legfontosabb anaerob baktérium, a – főként nőgyógyászati, hasi sebészeti, orális műtéteket követő fertőzésekben előforduló – Bacteroides fragilis vonatkozásában európai szintű rezisztencia-felmérést végeztünk, foglalkoztunk az antibiotikumrezisztenciájuk genetikai hátterének vizsgálatával. Két cikket éppen most készülünk publikálni munkatársaimmal, Urbán Edit docenssel és Sóki József tudományos munkatárssal. Kezdettől fogva kutatjuk a Clostridium diffi cile pathogén szerepét is, amely kórházban szerzett (nozokomiális) hasmenést okoz. Többek között arra is kíváncsiak voltunk, hogy milyen típusú törzsek terjednek Magyarországon. Létezik olyan változata, amelyet komoly figyelemmel kísér a világ, mert
hipervirulens, azaz nagyon fertőző.

Az anaerob baktériumokat a laboratóriumban egy speciális kamrában, az anaerob chamberben, oxigénmentes környezetben tenyésztik. (Fotó: Gémes Sándor)

Az anaerob baktériumokat a laboratóriumban egy speciális kamrában, az anaerob chamberben, oxigénmentes környezetben tenyésztik. (Fotó: Gémes Sándor)
– Húsz éve foglalkozik ezzel a területtel, emellett mindig kiemelten támogatta az oktatást is, nemzetközi kurzusokat tartottak az intézetben olyan partnerekkel, mint például a hollandiai groningeni egyetem mikrobiológiai laboratóriuma.

– Ezekre a kurzusokra a világ minden részéről jelentkeztek hallgatók. Mi nem csak beszéltünk az anaerob baktériumokról, hanem meg is mutattuk, hogyan kell velük bánni.

– A laborban az anaerob kamra mellett egy másik érdekes készülékkel is dolgoznak, a MALDITOF MS-sel (Matrix-asisted laser desorption/ionization time-offlight mass spectrometry). A működése is olyan bonyolult, mint a neve?

Nézze meg a Szegedi Egyetem Magazin 2012. novemberi számát!

Nézze meg a Szegedi Egyetem Magazin 2012. novemberi számát! – Ez egy tömegspektrográf, a baktériumok identifi kálásához jelent hatékony segítséget. Egy fehérjeanalízisen alapuló módszert használ, softlézer-besugárzással tíz-tizenöt percen belül beazonosítja a
mikroorganizmust.

– A Magyar Infektológiai és Klinikai Mikrobiológiai Társasághoz ön "tette hozzá" a „klinikai mikrobiológiát", miért?

– A mikrobiológusokat sikerült a szervezethez vonzanom, ugyanis a súlyos fertőzések kezelésében az infektológusok a legtapasztaltabbak, de a minél jobb eredmények érdekében szoros szimbiózisban kell dolgozniuk a mikrobiológusokkal. Ezt mutatja a társaság európai megfelelője, a European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases is, aminek közel tíz évig voltam vezetőségi tagja.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!