BYD

2025.02.13. 14:35

Évente 300 ezer autó készül majd Szegeden, a BYD-gyár Magyarország legnagyobb ipari beruházása

Másfél éve tudjuk, hogy elektromosautó-gyár létesül Szegeden. A BYD-gyár építése Magyarországon ritkán látott tempóban halad. Összeállításunkban megnéztük, hogy az egy évvel ezelőtti első kapavágás óta mi történt a területen.

Magyarország legnagyobb ipari beruházása zajlik Szegeden: a BYD, mely első európai elektromosautó gyárát a városban építi fel, többezer munkahelyet teremt és új alapokra helyezi a teljes régió gazdasági fejlődését. A magyar gazdaságtörténet egyik legnagyobb beruházása a szemünk láttára zajlik, bárki megtapasztalhatja, hogy halad hónapról hónapra a BYD-gyár építése. Írásunkban összeszedtük, hogyan jutottunk el onnan, hogy elkezdtek pletykálni a városban egy lehetséges beruházásról, odáig, hogy már gőzerővel épül a gigantikus méretű gyárkomplexum.

BYD, autógyár, byd-gyár
 Pontosan egy éve kezdték a tereprendezést, mostanra már több csarnok szerkezete is elkészült a leendő BYD-gyár területén. Fotó: Karnok Csaba

Alig több mint másfél éve még csak pletyka volt

Hazákban ritkán látott tempóban halad ez a projekt, melyet jól mutat, hogy miközben év végére az ígéretek szerint már legördül az első autó a gyártósorról, másfél éve még csak sejtése sem volt a szegedieknek arról, hogy mekkora ipari beruházás van készülőben. A Magyar Közlönyben 2023 május közepén jelent meg, hogy a kormány a Modern Városok program lezárásának idején kijelölt Béketelepnél egy közel 200 hektáros ipari területet. Akkor azonban még azt sem lehetett tudni, hogy már egy meglévő beruházónak készült a hely vagy csak a lehetőségét teremtették meg, hogy a város iparosodhasson. 

byd-gyár
Az épülő BYD-gyár kapcsán folytatott tárgyalásokat gigaberuházásokról Lázár János építési és közlekedési miniszter Szegeden Botka László polgármesterrel. Fotó: Gémes Sándor

Szeptemberben megjelentek a kínaiak, karácsonyra lett hivatalos bejelentés

Szeptember végén aztán egy nap ellepték a Liliom lakókert szomszédságában lévő területet egy ázsiai delegáció tagjai: a béketelepi, újépítésű terület lakói számára ekkor vált bizonyossá, hogy szomszédjukba egy befektető érkezik. Október végén pedig megjelentek az első sajtóhírek arról, hogy a kínai BYD-gyár jöhet a városba. A hivatalos bejelentésre ezt követően még két hónapot kellett várni: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter karácsony előtt két nappal számolt be róla, megerősítve a hónapok óta zajló pletykákat, hogy a BYD a város határában lévő mintegy 300 hektáros ipari parkban, az ELI-ALPS lézeres kutatóintézet és a Science Park szomszédságában építi fel az elektromosautó-gyárát, ahonnan az európai piacot szolgálja majd ki. A Népszava értesülései szerint a beruházás értéke eléri az 5 milliárd eurót. A szegedi önkormányzat akkori sajtóközleményében kiemelte: több ezer új munkahelyet létrehozó BYD az akkumulátorgyártás és a vegyipari tevékenységek kivételével a teljes gyártási folyamatot Szegeden valósítja meg. A következő héten a Magyar Közlönyben megjelentek a beruházást támogató fejlesztési tervek is: a gyárépítéshez kapcsolódó infrastrukturális és energetikai beruházásokra a kormány 46 milliárd forintot szán. 

Facebook, Byd, byd-gyár

Egy éve kezdték meg az alapozást

Innentől felgyorsultak a folyamatok: a régészek azonnal elkezdtek dolgozni a területen, pontosan egy éve, 2024 februárjában pedig elkezdődött a BYD-gyár építésének előkészítése. A beruházás ekkor kapta meg az engedélyt az 1. és 2. ipari épületek mélyalapozására és 1. zóna tereprendezésére. Közben a régészek is dolgoztak: márciusra csaknem 250 kutatóárkot alakítottak ki 120 ezer négyzetméteren. 

Az építési anyagokat Kínából hajón szállítják európai kikötőkbe, majd onnan vasúton érkeznek Szegedre. Júniusban érkezett meg Kínából az első vasúti szállítmány a szeged-kiskundorozsmai PSP Terminalra. Ekkor azt is elárulták, hogy a következő három évben legalább négymillió tonna ömlesztett árut kell vasúton Szegedre szállítani. Ez környezetbarátabb megoldás, mint az eredetileg tervezett útvonal, miszerint a vonatok Budapestre érkeznek és onnan közúton szállítják tovább a szegedi építkezésre.

Októberben kiemelkedett a BYD-gyár a földből

Szeptemberben – befejezve az alapozást – a beruházó megkérte az engedélyt a magasépítési engedélyre, egy hónappal később pedig már kiemelkedtek az első épületek a talajszintből és felépült a munkások konténervárosa is. A kisebb épületek teljesen acélból készülnek, a nagyobbaknál viszont vasbeton cölöpalapokra a helyszínen öntik ki a vasbeton tartópilléreket, melyek aztán a szintén acélból készült, Kínában előregyártott vázat tartani fogják.

Az építkezést novemberben a kínai nagykövet, Gong Tao is megnézte Botka László polgármesterrel. A nagykövet elmondta, összesen négy nagy csarnok épül és ezek a lehető legtávolabb vannak a lakott övezettől. A legnagyobb épület, mely egyben Szeged legnagyobb ingatlana lesz, a 800 méter hosszú és 200 méter széles, 167 ezer négyzetméteres összeszerelő csarnok lesz. Decemberben pedig mindez már bárki számára láthatóvá is vált, a gyár ugyanis közzétett egy drónvideót, melyből egyértelműen kiderült, milyen gigantikus lesz ez a gyárkomplexum. 

A földmunkákat egyébként főként magyar munkások végezték, a csarnoképítésre viszont a gyár kínaiakat hoz, mert  azokkal a munkásokkal, és azokkal a technológiával akarja a BYD építeni ezt a gyárat, akik már építettek egy ilyet. Botka László polgármester a január végi, Közéleti Kávéházas beszélgetésen úgy fogalmazott, ezres számban fognak kínai építőmunkások megjelenni a következő hónapokban, ők döntő többségében a gyár területén kialakított szálláshelyeken laknak majd. 

Már egy éve kínálnak munkát

A gyár elindulásakor ugyanakkor elsősorban a magyarokra számítanak, a dolgozók 20 százaléka pedig a tervek szerint mérnök lesz. A munkaerő toborzást a gyár már egy éve megkezdte – akkor, amikor még egyetlen kapavágás sem történt a területen. Ekkor még csak néhány vezető posztra kerestek szakembereket, novemberben azonban már voltak nyitott 

  • mérnöki, 
  • informatikai, 
  • gazdasági, 
  • adminisztratív,  
  • gyártási-termelési, 
  • raktározási, 
  • karbantartási,
  • logisztikai pozíciók is. 

Információk szerint a BYD autógyár szegedi üzeme átlagosan 1800–2000 eurós havi fizetést kínál majd munkavállalóinak. Ez jelentős mértékben meghaladja a régióban jelenleg fizetett átlagbéreket, sőt a kecskeméti autógyárban elérhető pénzeket is.

A vállalat 2026-ra tervezi a magyar gyár indulását, vagyis az építkezést szakaszosan valósítják meg, és már megkezdik a működést, miközben még zajlik majd a területfejlesztés. A gyár működésének kezdetén napi kétszáz konténert tervez fogadni, ami a későbbieknek háromszáz konténerre is emelkedhet. Az első évben százötvenezer, majd a további években évi háromszázezer kész autó szállítását is vasúton tervezik.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!