2023.03.22. 06:00
Még egy ok, hogy soha ne küldjön intim képeket – még akkor sem, ha megvágta
És nem csak erotikus fotókról van szó: egy végzetes technikai hiba következtében az eredeti kép visszaállítható, hiába törölte, vágta le a mások szeme elé nem való részletét. Meg is mutatjuk.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Andrey Popov
Az internet túl nagy hely ahhoz, hogy vigyázatlanul útjára bocsássunk rajta bármit – szokták mondani. Sokan – joggal – úgy gondolták, hogy ha a digitális képen kitörölnek, levágnak valamit, akkor a megmaradt képet nyugodtan továbbíthatják, hiszen már nem rekonstruálható, eredetileg mi volt a fotón. Tévedtek.
Két biztonsági szakértő, Simon Aarons és David Buchanan megdöbbentő hibára bukkant a Google Pixel okostelefonok Markup fotószerkesztőjében.
Kiderült, hogy a megvágott, szerkesztett képek eredeti formájukban visszaállíthatóak.
Ilyenkor többnyire a pikáns fotók jutnak eszünkbe, de még az is bajos lehet, ha feltöltött valaki egy szerkesztett-vágott képet valamelyik igazolványáról, ugyanis visszaállítható a törlés előtti teljes fotó. Kiderülhetnek az igazolvány egyéb személyes adatai: ha valakinek például látható volt a vágatlan képen a neve, címe, kártyája.
A kutatók közzétették az ide kattintva elérhető weboldalt, amely bemutatja a problémát. Aki ellenőrizni akarja, nincs más dolga, mint a legördülő menüből kiválasztja a kérdéses mobil típusát, feltölt egy Markupban kivágott Google Pixel fotót, és máris láthatja a teljes eredeti verziót.
A találóan aCropalipse-nek elnevezett sebezhetőséget azóta javította a Google, de amit egyszer feltöltöttek az internetre, az ott is marad, és a mai napig kis hozzáértéssel visszaállítható.
Hogyan lehetséges ez? Sajnos nagyon egyszerűen: a Markup ugyanoda menti az eredeti képernyőképet, ahová a szerkesztett kerül, és soha nem törli az eredeti verziót.
A biztonsági szakértők szerint a hiba körülbelül öt éve, a Markup megjelenése és az Android 9 Pie 2018-as kiadása óta létezik. És ez a legnagyobb baj. Mert ugyan a Google márciusi biztonsági javítása megakadályozza, hogy továbbra is ellenőrizetlen képek kerüljenek ki ezekről a készülékekről az internetre, de a Google Pixel-felhasználók által korábban megosztottakon ez már nem segít. Hátborzongató képek keringenek a weben az óvatlanul közzétett felvételekkel.
Számos módja van annak, hogy magánéletünk ne kerüljön közszemlére – frissen kell tartani a szoftvereket, erős jelszavakat használni és így tovább. De a legjobb talán, ha bizonyos képek soha nem kerülnek ki – még megvágott formában sem – az internetre.
Digitália
- Eldugtak a Windowsban egy kapcsolót, a „Maximális teljesítményt”. Pörgesse fel a PC-jét!
- Miért nem csacsiság a Halálóra alkalmazás, ami megjósolja, mikor halunk meg?
- Kiderült, hogy az idő gyorsabban telik a Holdon, mint a Földön
- Már a LinkedInen is átvernek: hogyan védekezhetünk?
- Aggasztóan hosszú kommunikációs csönd után végre hazatelefonált az űrhajó