Napszínes

2025.02.10. 16:20

A vakablak kilátásai

Több érdekes építészeti megoldás létezik. Az egyik ilyen a vakablak, amelynek több jelentése is van nyelvünkben.

Vasárnapi sétámat Kisteleken ejtettem meg, nem volt sok időm, ezért csak a központban, a Szent István tér környékén tettem egy kört. Utána bementem még a boltba, tejet, konzervet és pézsét venni, még a balástyai busz indulása előtt. Valószínűleg nem a kisteleki kilátásokat tükrözi az a vakablak, ami Kisteleki Ede Városi Könyvtár épületszárnyának a végén, a százforintos bolt közelében látható, ott fedeztem fel. Persze, nem először „botlottam bele”, de most tűnt fel, most volt arra időm, hogy észrevegyem.

vakablak, Kistelek
A központban az egyik ablak vakablak, de Kisteleken azért nem ilyenek a kilátások. Fotó: Imre Péter

Vakablakok a falban

A vakablakokat sokszor emlegetjük, de vajon, tisztában vagyunk a jelentésével, a funkciójával? A választ nem tudom, de nézzük a megoldást. A vakablak az ablakhoz hasonló formájúra alakított mélyedés vagy üreg, fülke a falban. Több mindenre használták, főleg a belső kialakításúakat, például szerszámokat és könyveket tartottak bennük.

Gúnyos és ismert szólás is megőrizte nyelvünkben: világos, mint a vakablak formában, ami ugye azt jelenti, hogy egyáltalán nem világos, hanem nagyon is zavaros, érthetetlen. A magyar nyelv szépségéről és árnyaltságáról árulkodik, hogy ennek a szólásnak a bizalmas, tréfás verziója éppen azt jelenti, hogy olyan dologról beszélünk, amin nem érdemes töprengeni, mert nyilvánvaló, könnyen, magától értetődő. Világos, nem? Gondolom, legalább annyira, mint a vakablak...

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!