2019. 02. 17. vasárnap - Donát -2°C | 12°C Még több cikk.

Euro 2008: Spanyolország-Olaszország 0-0, 11-esekkel: 4-2

Három kapura lövéssel nem lehet továbbjutni ezen az EB-n: az olaszok 120 percig játszottak 11-esekre, de Casillas kifogott rajtuk, így negyedikként Spanyolország jutott az elődöntőbe. VIDEÓVAL

Negyeddöntő: Spanyolország-Olaszország 0-0, 11-esekkel: 4-2
Bécs, Ernst Happel Stadion, 20.45 óra. Vezeti: Fandel (német).

Spanyolország: Casillas - Sergio Ramos, Puyol, Marchena, Capdevila -  Senna, Iniesta, Xavi, David Silva - David Villa, Fernando Torres.

Olaszország: Buffon - Zambrotta, Panucci, Chiellini, Grosso - De Rossi, Aquilani, Ambrosini, Perrotta - Toni, Cassano.

Nem hozott diadalt ez az EB a catenacciónak: az olaszok végigvergődték a kontinensbajnokságot, a negyeddöntőben sem találták a helyüket, háromszor lőttek kapura 120 perc alatt. A spanyolok többet tettek a győzelemért, megérdemelték a továbbjutást - mondja Varga Péter. Német-török és orosz-spanyol elődöntő következik szerdán és csütörtökön.

Fabregas lövi tovább a spanyolokat: 4-2-re nyernek a spanyolok. A Casillas- Buffon különpárbaj 2-1-re végződik. A spanyol egyes két 11-est is megfogott.

Di Natale sem tud gólt rúgni.

Casillas a hős, a spanyol kapus két büntetőt is hárított a 11-es párbaj során

Güiza kihagyja, Buffon is hárít egy büntetőt.

Camoranesi higgadt marad, 3-2.

Senna magasan lövi, védhetetlen, 3-1.

De Rossi kihagyja! Casillas véd.

Santi Cazorla messziről fut neki, gól. 2-1.

Grosso egalizál, 1-1.

Villa magabiztosan értékesíti az első büntetőt, 1-0.

Videón a büntetőpárbaj.

Jönnek a 11-esek!

120. perc. Az utolsó helyzet is Güiza előtt adódik, ám balról, kisodródva, 9 méterről mellé gurít.

- Mindjárt jön a lottó-sorsolás: kihúzzák-e az öt számot vagy sem? - teszi fel a kérdést Varga Péter.

119. perc. Güiza lövi ki a rendezőket az olasz kapu mögül.

113. perc. Santi Cazorla sárgát kap, miután földhöz vágta a labdát.

Azon gondolkodunk: szereti-e egyáltalán Udinétől északra bárki is ezt a színtelen-szagtalan olasz válogatottat? S hogy a spanyolok miért gyakorolták edzésen a "még három csel a 16-oson belül"-figurát?

110. perc. Silva lukpassza találja meg Villát, ám a támadó hosszan veszi át a labdát, így Buffon kivetődve szögletre ment.

108. perc. Del Piero a színen: Aquilani 14 kilométert rohant, mostmár megállhat.

99. perc. Villa pókfocizik az olasz 16-oson belül: ülve, sarokkal továbbít Fabregashoz, aki azonban hosszan tolja meg a labdát, nem tud kapura lőni.

97. perc. Most Toni kobakja kerül főszerepbe: az olasz szöglet a rövidre érkezik, a talján kilences a kapunak háttal állva fejel, alig fölé.

95. perc. Casillas-bravúr: Zambrotta beadását Di Natale fejeli kapura, nagyot tornázott a Real egyese.

93. perc. Güiza bólint vissza egy beadást Villa elé: a gólkirály-jelölt 12 méterről, középről lő, de belelépnek a löketbe; a labda Silvához pattan - ő 16-ról, ballal alig lő a rövid sarok mellé.

92. perc. Silva tekeri be a labdát 30 méterről, szabadrúgásból, jobbról, a játékosok azonban egymás gyömöszölésével foglalkoznak.

Értékelésfélét kellene írni ide nekünk, de ahhoz túlzottan el vagyunk kenődve: jobb meccsre számítottunk. Sajnáljuk.

90+3. perc. Güiza ívelését Villa légstoppal szelídítené meg az olasz 16-oson belül - Zambrotta azonban felszabadít előle.

Hol van Del Piero?

88. perc. Güiza szelídit meg kézzel egy beadást, így hiába védi Buffon bravúrral a közelről leadott lövést, Fandel már előbb lefújta a szabálytalanságot.

Buffon ezúttal is az olasz védelem bástyája volt

85. perc. Aragones a váratlan cserék mestere - vagy balekja, majd kiderül: Torres helyett Güiza rohamoz tovább.

83. perc. Toni felszabadít az érkező Grosso elől: ha nem ér bele az ötösön a labdába, a lyoni balhátvéd előtt ígéretes helyzet adódott volna.

Az olaszok bekotornak egy szerencsés gólt - jövendöli a spanyol helyzetek után Varga Péter.

81. perc. Buffont a Madonna őrizte a góltól: Senna életerős löketét előrevetődve fogná, ám a labda átcsorog hóna alatt: csak a kapufa menti meg a hálóőrt.

80. perc. Senna tüzel szabadrúgásból, 30 méterről: az olasz egyes öklöz.

78. perc. Silva húzza vissza háttal a labdát a kapura: Buffon megoldja.

75. perc. Di Natale a pályán, Cassanót váltja.

73. perc. Sergio Ramos oson fel a jobb oldalon, rásuhintja 20-ról, jócskán mellé megy lökete.

72. perc. Villa műesésnek látszó hasraesését díjazza sárgával Fandel.

71. perc. Toni fejelhet - veszélytelen.

70. perc. Villa 29-ről elvégzett szabadrúgása megpattan a sorfalon - a labda a háló tetején landol.

65. perc. Aquilani lő kapásból, 20-ról: jócskán elkerüli a kaput a kísérlet.

65. perc. Silva belépőjétől lett lila Camoranesi lába.

61. perc. Óriási olasz helyzet: egy pattogó labdát Camoranesi eldőlve szúr kapura középre, 6 méterről, Casillas lábbal véd, nagy bravúr volt.

A két cserejátékos, Camoranesi és Fabregas alaposan meggyötörték egymást

60. perc. Meglepő kettős csere a spanyoloknál: Aragones kiveszi a barcelonai tengelyt, Xavi és Iniesta helyén Santi Cazorla és Fabregas.

59. perc. Spanyol szöglet után Silva szúrja rá a kipattanót - mellé, fölé.

58. perc. Csere, Perrotta helyett Camoranesi a pályán.

53. perc. Villa nyargal a jobb szélen, beadásának azonban csupán az olasz kapu mögött ülők tudnak örülni.

Mediterrán rangadóhoz méltóan rengeteget fetrengenek a játékosok: három perc alatt előbb Torres, majd Toni tölt el hosszabb időt a földön - vízszintesben.

49. perc. Silva húzogat az olasz 16-oson belül, lövésébe Chiellini veti bele magát.

Nem erőltetik túl magukat a csapatok, ez az olaszoktól mondjuk nem meglepő, a spanyoloktól viszont többet vártam. A taljánoknak kedvezhet a hosszabbítás és a tizenegyes-párbaj, az ifjonti hév inkább a hispánokat hajthatja bele abba, hogy eldöntsék a találkozót - ám ha hibáznak, Toniék kegyetlenül kihasználhatják ezeket.

44. perc. Iniesta és Villa kényszerítőzik a 16-oson belül, a visszagurított labdát előbbi lövi 14-ről, de a labda elkerüli a kaput.

38. perc. Megint érett Silva gólja, balosa 18-ról alig megy mellé.

36. perc. Cassano húzza meg a bal oldalon, beadását Toni fejelné - de Marchena búbján lelassul a labda, veszélytelen.

Donadoni ezúttal hiába adott tanácsot Cassanónak, a csatár képtelen volt gólt rúgni

33. perc. Xavi 20-ról eleresztett lövésébe lépnek bele - mellé.

32. perc. Silva szlalomozik az olasz védők között, végül jobbról, 17-ről, laposan lő a jobb sarok felé, de Buffont nem tudja meglepni.

31. perc. Ambrosininek is jár a sárga, miután földbe döngölte Sennát.

24. perc. Spanyol szabadrúgás 25 méterről: Villa jobbra, laposan lő, Buffon vetődve blokkol.

19. perc. Ambrosini teszi középre balról, Perrotta csúsztat 15-ről, Casillas kezébe.

17. perc. Villa cselezget a 16-oson belül, szerelik, de a spanyol támadó földre kerül. - Adtak már ilyenért 11-est - kommentálja Varga Péter.

11. perc. Iniesta sárgul be: Grossónak pakol oda.

9. perc. Buffonnak először kell dolgoznia: Silva megpattanó lövését húzza le.

7. perc. De Rossi ível a kapu elé egy szabadrúgást, de Casillas magabiztosan lehúzza a labdát.

Akiknek eddig szorítottam, mind kiestek, ezért ma az olaszoknak drukkolok - vallja meg Varga Péter, a Szeged Beton VE vízilabdacsapatának kapitánya, aki tehát a portugálok, horvátok és hollandok után voltaképpen most a spanyolok továbbjutását várja.

A spanyolok remek formában várják az olaszok elleni derbit, immár 19 mérkőzés óta veretlenek, ráadásul az Eb-n mutatott eddigi teljesítményük is meggyőző volt - az oroszokat kiütötték, s svédeknek sem kegyelmeztek, a görögök legyőzése pedig még a tartaléksort pályára küldve sem jelentett akadályt.

A spanyolokkal ellentétben az olaszok alaposan beragadtak a rajtnál: simán kikaptak a hollandoktól, majd következett a románok elleni nyögvenyelős 90 perc, amelynek végén a büntetőt hárító Gianluigi Buffon tartotta versenyben a squadra azzurát, amely az utolsó csoportmeccsen már mutatott valamit abból, miért lett világbajnoki aranyérmes 2006-ban.

Del Piero az edzéseken is az elsők között teljesít, meglehet mégsem kezd a spanyolok ellen

A gyenge olasz kezdés nem jelent újdonságot, midőn az is a szokásos koreográfia része, hogy Itália a nagy tornák végén lendül játékba, míg a spanyol együttes az utóbbi világversenyek tapasztalata szerint viszont éppen a „legrosszabbkor" pukkad ki.

Hogy időben ne menjünk olyan messzire: két esztendővel ezelőtt szintén hibátlan teljesítménnyel zárta Spanyolország a csoportját a világbajnokságon, a kieséses szakasz első körében aztán kiderült, feleslegesen, mivel simán, két góllal kikapott a franciáktól, máris csomagolhatott. „Sokat tanultunk azóta. Akkor fiatal, tapasztalatlan csapatunk volt, ma már tudjuk, miképp kell játszani az tornákon, és nagyon elszántak vagyunk" - mondta Xabi Alonso.

„Igaz, hogy némi szerencsével jutottak el ideáig, ettől függetlenül tisztelnünk kell az olaszokat, félnünk viszont nem szabad tőlük, és mi nem is félünk. Már bizonyítottuk, hogy remek csapatunk van" - vette át a szót a klubtárs, Fernando Torres.

„Vélhetően nálunk lesz többet a labda, de nagyon kell figyelnünk, hogy ne veszítsük azt el veszélyes helyen, és a szabadrúgásokat is tanácsos elkerülnünk. Amennyiben okosan futballozunk, továbbjuthatunk" - így a 24 éves támadó, akinek teljesítményén bizony sok múlhat vasárnap este, és mellette a góllövőlistát négy góllal vezető David Villa lehet a spanyolok kulcsembere.

Csak lazán: Iniesta és társai nem gőzölnek be az olaszoktól

A másik oldalon a sokat tapasztalt Christian Panucci latolgatta az esélyeket: „Meggyőződésem, hogy mi megyünk tovább, jóllehet, valóban nagyon kemény erőpróba vár ránk vasárnap Bécsben. A spanyol csapat a fizikailag erősebb csapatok ellen hajlamos szenvedni, mi ugyan inkább technikásak és taktikusak vagyunk, mint erősek, ámbátor ez is a mi malmukra hajthatja a vizet."

A veterán védő helye biztos a csapatban, Gennaro Gattuso és Andrea Pirlo viszont eltiltás miatt biztosan nem játszhat, helyükre minden bizonnyal az Ambrosini, Camoranesi kettős léphet. Toni éktársa pedig – akárcsak a franciák ellen - Antonio Cassano lesz. Aragones a legjobb csapatát küldi csatába, miután Carlos Puyol sérülése is rendbe jött.

• 1. ciro blazevic 2008. június 22. 20:29
    „Én ma sok dugót várok. Jazz2, szerinted lesz dugó?”