Offshore hátterű, uniós támogatásokkal gazdálkodó cégeket vizsgált tavaly ősz óta a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség: április elsején 276 cégről mondták ki, hogy tulajdonosi hátterük nem átlátható.
Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető és az uniós fejlesztések felügyeletével is megbízott államtitkár az ellenőrzések után úgy nyilatkozott, azok a vállalkozások, amelyek offshore cégek érdekeltségében állnak, nem pályázhatnak a 2014–2020 közötti EU-költségvetési időszakban.
Csepreghy Nándor, a fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkár azt mondta, jó erkölcsbe ütközik, hogy az uniós forrást használták fel arra, hogy pénzeket mentsenek ki az országból.
Csongrád megyéből 7 cég került az NFÜ-listára. A fejlesztési ügynökség szerint a szegedi Szeplast Zrt., a nagylaki Kello Kft., a hódmezővásárhelyi SK SAS Projekt Kft. (ami jogelődje a négycsillagos szállodát üzemeltető Ginkgo Hotel és Konferencia Kft.-nek), a kisteleki Aqua Hotel Kft., a mórahalmi Móra-Group Kft., a szegedi Burkolólap 2000 Kft., és az algyői Elektrotech Kft. gazdasági háttere nem átlátható. A vállalkozások összesen több mint 800 millió forint uniós támogatást nyertek.
Közép-Amerikai offshore cég Kisteleken, Mórahalmon és Szegeden. A kisteleki Aqua Hotel 2009-ig Nagy Sándornak, a település jelenlegi polgármesterének tulajdonában állt, amelyet 2010-ben eladott egy magánszemélynek, majd a szállodát 2011-ben továbbadták a Weinenberg Vagyonkezelő Kft.-nek. Utóbbi 2013 április végig tartotta a hotelt, majd eladta a Maya Invest Kft.-nek.
A Weinenberg tulajdonosi köre több kft.-n keresztül a belize-i székhelyű Alesandro Finance Ltd.-ig vezet. Belize egy kis ország Közép-Amerika keleti partján. Egy offshore cégek alapítására specializálódott vállalkozás szerint az ottani törvények lehetővé teszik, hogy a vállalkozások valódi tulajdonosának kiléte titokban maradhasson. A belize-i cégek teljes adómentességet élveznek.
A mórahalmi Móra-Group Kft. mögött az Aqua Hotelből már ismert, Weinenberg Vagyonkezelő Kft. áll, a cég tulajdonosa a Kisteleken már felbukkant Alesandro Finance Ltd. Az átláthatósági szűrésen fennakadt Burkolólap 2000 Kft.-nek 2008–2013 között tulajdonosa volt az A. F. Investment Kft., ennek pedig az Alesandro Finance Ltd.
A Móra-Group Kft. inkubátorházat üzemeltet Mórahalmon, és új vállalkozások támogatása a profilja. Korábban felhívtuk telefonon Gyenge Tamás ügyvezetőt, aki azt mondta, nem kíván az üggyel kapcsolatban nyilatkozni. Telefonon értük el a Burkolólap 2000 Kft. tulajdonosát, aki szintén nem kívánt nyilatkozni. A kisteleki Aqua Hotelt vezető Gilicze Edinát telefonon és e-mailben is kerestük, kérdéseinkre lapzártánkig nem kaptunk választ.
Nem volt kizáró ok az offshore háttér. Az Opten adatai szerint a nagylaki Kello Produkt Kft.-nek idén február óta újra Kello Csaba Tibor a tulajdonosa, viszont 2008 és 2014 között a panamában bejegyzett Grupo Bogatell SA volt, aminek szintén Kello Csaba volt a tulajdonosa.
– Átláthatósági nyilatkozatot is kitöltettek velünk a pályázatkor, ahol a külföldi cég tulajdonosáról is nyilatkozni kellett. A támogatás mellé mi legalább annyit hozzátettünk, létszámot bővítettünk, gépeket vásároltunk. Most is dolgozunk, nem vittük ki a nyereséget sem – nyilatkozott lapunknak Kello Csaba Tibor.
Az algyői Elektrotech Kft. viszont családi vállalkozás. Kovács László, a cég tulajdonosa azt mondta, „bizonyára hiba csúszott a rendszerbe, amit korrigálni kell”.
A hódmezővásárhelyi Hotel Ginkgo Sas 2008-ban kapott uniós támogatást, a szállodát 2013 júniusában a Varga Mihályhoz köthető KÉSZ Holding Zrt. vette meg.
– Az SK SAS Projekt Ingatlanhasznosító és Fejlesztő Kft. teljes mértékig átlátható. Vélhetően adatrögzítési hiba történt, melyet az érintett cég és a Nemzetgazdasági Minisztérium közösen kezel – reagált megkeresésünkre Pityőke Marcell, KÉSZ csoport kommunikációs vezetője.
– Minden bejelentési kötelezettségnek eleget tettünk, a 30-50 százalékos uniós támogatásokból gépeket vásároltunk, ezek ma is termelnek. Úgy gondolom, a kiírásnak megfeleltünk, érthetetlen számunkra ez a listázás – mondta lapunknak Csíkos Attila, a Szeplast Zrt. elnök-vezérigazgatója. Hozzátette, nem éltek vissza a támogatással. – Meglehetősen nagy anyagi és erkölcsi kár, hogy a listára kerültünk. Kértük, hogy a nevünket távolítsák el – mondta Csíkos Attila.
Egy neve mellőzését kérő, uniós pályázatokban jártas forrásunk elmondta, az eredeti feltételek között sehol sem szerepelt, hogy a tulajdonosi háttérben nem lehet offshore cég. Hozzátette, a pályázókat a szerződéskötéskor, a folyósítás után, majd a fenntartás során is ellenőrzik.
Visszafizettetnék az uniós támogatást. A Miniszterelnökség lapunknak küldött válaszában kifejtette, a 2007–2013-as ciklus több mint 46 ezer kedvezményezettje közül eddig 276 cégről derült ki, hogy gazdasági hátterük nem felel meg az uniós pályázatokhoz szükséges átláthatósági feltételeknek. További 2000 cég vizsgálata azonban még folyamatban van, tehát ez a szám még tovább nőhet.
– Az átláthatatlannak minősített cégek esetében a támogatóként eljáró minisztérium hamarosan elindítja a szabálytalansági eljárást, amely elállással végződhet. Az elállási folyamat eredményeképpen a támogatási szerződés annak megkötésére visszamenőleg megszűnik, a korábban a kedvezményezetteknek átutalt uniós forrásokat kamatostul visszaköveteli az intézmény – hangsúlyozta a Fejlesztéspolitikai Tájékoztatási Főosztály.
Hozzátették, jogerős döntés esetén több mint 800 millió forint uniós forrást követelhetnek vissza a Csongrád megyei vállalkozásoktól.