2024.11.20. 16:35
Jövőre élénkülés várható az ingatlanpiacon
Az ingatlanpiac idei visszafogott eredményei ellenére a jövő évi kilátások már biztatóak, a szektor 2024-ben elérte a mélypontot, de megkezdődött a visszarendeződés, 2025-ben már élénkülés várható – ismertette Takács Ernő, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) elnöke a november 20-i, XII. Ingatlanfejlesztés napja alkalmából készített szerdai közleményében.
Az ingatlanpiac idei visszafogott eredményei ellenére a jövő évi kilátások már biztatóak
Forrás: Szabad Föld
Fotó: Németh András Péter
A legnagyobb magyarországi ingatlanfejlesztőket tömörítő egyesület elnöke hozzátette: a folyamatos külföldi működőtőke beáramlás jelzi az ország iránti erős bizalmat, és tükrözi a kedvező befektetési lehetőségeket valamennyi ingatlanszegmensben.
Takács Ernő kifejtette: az ingatlanbefektetések megtorpanása nem magyar jelenség, globálisan is a kivárás jellemezte a befektetőket.
A negyedik negyedév Közép-Európában az ukrajnai háború kitörése óta a legjobb negyedév lehet, és erre „a vonatra mi is fel tudunk ülni jövőre”
– közölte. A szakember a 2025-ös évet a piaci helyreállás és a növekvő beruházások évének prognosztizálja, ami a stratégiai ipari fejlesztésekre és a lakáspiac élénkülésére épülhet.
A világ vezető ingatlantanácsadó vállalata, a CBRE adatai alapján ismertette, hogy 2024-ben 400 millió euró körül lehet a befektetési forgalom. Jelezte ugyanakkor, hogy jelentős fejlesztések vannak előkészítés alatt vagy induló fázisban, így jövőre a piac akár 800 millió euróra bővülhet, 2026-ra pedig már felpattanást várnak.
Kitért arra, hogy Magyarország elhelyezkedése és infrastruktúrája szinte tökéletes az ipari fejlesztésekhez, de azokat megakasztotta a vártnál lassabb kilábalás az ukrajnai háború, az energiakrízis és a magas infláció okozta recessziós sokkból.
A felépülés nagyobb kihívás, mint korábban várható volt, elsősorban a külpiacok, különösen az autóipar gyengélkedése, ezen belül az elektromosautó-kereslet visszaesése miatt
– tette hozzá.
Úgy vélte, közép- és hosszú távon a kilátások kedvezőek,
a negyedik negyedévben már élénkült a kereslet az elektromos hajtású autók iránt, a külpiacok izmosodnak, így a magyar kilátások is egyértelműen javulnak.
Eddig a belföldi fogyasztás sem vezérelte a bővülést, ám a gazdasági növekedés megindulása, a visszaeső infláció, a reálbérnövekedés és a fogyasztást támogató kormányzati döntések az utolsó negyedévtől már látványos eredményre vezethetnek – fejtette ki Takács Ernő.
Jelezte, hogy a
beruházási ráta továbbra is magas, és nagyipari közvetlen külföldi befektetési projektek jönnek Magyarországra, összességében az új külföldi működőtőke-beruházások (FDI) 2024-ben meghaladhatják az előző évi 13 milliárd eurós rekordot.
Az IFK elnöke kedvezőnek tartja, hogy a BYD autógyártó Szegedet választotta első európai gyára helyszínéül, a BMW Debrecenben épít gyárat, a Mercedes pedig Kecskeméten terjeszkedik. Hosszú távon az elektromos járművek jelentik a jövőt, így az autógyártók bővítik kapacitásaikat, ami óriási lökést ad az ipariingatlan-fejlesztéseknek ezekben a térségekben – jelezte.
Az egyesület elnöke a lakáspiacról elmondta, hogy a reálbérnövekedés jelentősen javította a háztartások pénzügyi helyzetét, de ez nem a fogyasztást, hanem a megtakarítási hajlandóságot erősítette. Ennek hatása megjelent a lakásfejlesztések első félévi teljesítményében, ám a hitelkamatok csökkenése, az önkéntes banki THM, a lejáró PÁM állampapírok kamatainak megjelenése a piacon, az önkéntes nyugdíjcélú megtakarítások egy részének becsatornázása a lakáspiacra, vagy a 21 pontos gazdasági akcióterv építőipart támogató intézkedései tovább erősítik jövőre az idei második fél évben már megindult élénkülést.
Példaként említette, hogy
2023-ban a budapesti újlakáspiacon 3000 tranzakció történt, ezt a nagyságrendet már 2024 első hat hónapjában elérték, és a harmadik negyedévben is megmaradt a lendület.
Az év végéhez közeledve az eladási sebesség tovább nőtt, köszönhetően a kormány keresleti oldalt élénkítő intézkedéseinek.
Közölte, az építés alatt álló 500 000 négyzetméter irodaterület 3 százalékkal magasabb, mint egy éve, jövőre pedig további 177 500 négyzetméter új irodaterület jöhet létre, amelynek 62 százalékát már előre bérbe adták.
Takács Ernő
az egyik sikerágazatként említette az ipariingatlan-fejlesztéseket, ezen a piacon ugyanis töretlen a bővülés: az idén várhatóan a tavalyinál 30 százalékkal több fejlesztés zárul le.
Magyarország teljes modern ipari állománya 2024 szeptemberére elérte az 5 millió 292 ezer 700 négyzetmétert. Vidéken van most a legnagyobb mozgás, elsősorban folyamatban lévő kelet-magyarországi és hamarosan várható dél-magyarországi ipari fejlesztések miatt - tette hozzá.
Az IFK elnöke kiemelte, hogy
most a szektor legizgalmasabb "lába" a hotelszegmens, amelynek erősödését a turizmus robusztus fejlődése támogatja és alapozza meg.
Megerősítette, 2024 a felkészülés és a visszaépülés éve volt az ingatlanbefektetési piacon, az év első felében érkezett 160 millió eurós ingatlanbefektetés ugyan elmaradt a tavalyitól, de figyelembe véve az előkészítés alatt álló 400-500 millió eurónyi további tranzakciót, az idei eredmények 10-15 százalékkal is túlszárnyalhatják a tavalyit.