2025.06.06. 17:39
Továbbra sem engedi be Magyarország az ukrán mezőgazdasági termékeket (videó)
Az orosz-ukrán háború kitörését követően döntött úgy Brüsszel, hogy korlátlanul és vámmentesen engedi be az ukrán mezőgazdasági termékeket az Európai Unió területére - emlékeztetett a közösségi oldalán Nagy István. Az agrárminiszter hangsúlyozta: a magyar gazdák érdeke az első, ezért hazánk a Brüsszel és Kijev közötti szabadkereskedelmi megállapodás lejárta után is fenntartja az ukrán mezőgazdasági termékekkel szembeni behozatali tilalmat

Egy kombájn gabonát rak egy teherautóra búzaaratás közben egy kijevi területen, 2024. július 16-án
Forrás: AFP
Az agrárminiszter szerint, az intézkedésnek következtében ellenőrizetlenül, nagy mennyiségben áramlott be a kétes minőségű ukrán gabona és más mezőgazdasági termékek az EU területére, ellehetetlenítve ezzel a magyar gazdák megélhetését és jövőjét.
Ebben a helyzetben a magyar termelők érdekeinek védelmében hazánk behozatali tilalmat vezetett be ezekkel a termékekkel szemben
– tette hozzá a miniszter.
Nagy István kifejtette, június 5-én lejárt az ukrán import korlátlan és egyoldalú uniós engedélyezése, és ezután ideiglenesen a háború előtti kereskedelmi megállapodás lép életbe Ukrajna és az Európai Unió között - olvasható a Világgazdaság oldalán.
Ennek értelmében meghatározott kvóták szerint hozhat be vámmentesen Ukrajna mezőgazdasági termékeket az EU területére, ezek kimerülését követően pedig vámot kell fizetnie. Hiába csökken a behozható mennyiség, továbbra sincs semmi garancia arra, hogy az EU-ba érkező import ne ragadjon be a határmenti tagállamokban, újra hatalmas piaci zavarokat okozva, erről bővebben ITT olvashat.
Brüsszel az ukrán csatlakoztatással tönkretenné a magyar gazdákat
Brüsszel kénytelen volt visszavonulót fújni az ukrán élelmiszerdömping ügyében, de ez csak ideiglenes engedmény lehet. Cseh Tamás Zoltán, az Alapjogokért Központ energiapolitikai tanácsadója szerint a mezőgazdasági vita mögött egy súlyosabb brüsszeli stratégia húzódik, mégpedig Ukrajna erőltetett csatlakoztatása, amely az európai – és különösen a magyar – gazdaság számára beláthatatlan következményekkel járhat – írja a Magyar Nemzet.
Magyarország sokat támadta ezeket az intézkedéseket. Sokszor hívtuk fel a figyelmet arra, hogy ez semmiképpen sem a magyar gazdák, illetőleg az európai gazdák érdeke
– nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Cseh Tamás Zoltán, az Alapjogokért Központ energiapolitikai tanácsadója annak kapcsán, hogy az Európai Bizottság korlátozásokat vetett ki az ukrán agrártermékekre. A szakértő szerint Brüsszel lépése későn jött, és könnyen lehet, hogy csak átmeneti, erről bővebben ITT olvashat.