2024.11.24. 11:00
Pont egy ilyen filmre van most szükségünk
Miközben forrong a világ, Herendi Gábor legújabb filmje képes arra, hogy kiszakítsa nézőit az ijesztő valóságból. A Futni mentem az év feelgood mozija, amiben még a totális happy end kiszámíthatóságát is meg tudjuk bocsájtani. Mit megbocsájtani? Egyenesen tapsolunk hozzá!
Herendi Gábor családi filmjében egyetlen mozzanat van csupán, amire nem számít az ember (már ha nem olvas utána a sztorinak), ez pedig nem más, mint a családfő hirtelen és váratlan halála, még a film legeslegelején, az intro közben. Ez már csak azért is éri meglepetésszerűen az embert, mert az idős férfit nem kisebb név alakítja, mint Csuja Imre. Tehát Herendi Gábor és kedvenc forgatókönyvírója, Divinyi Réka seperc alatt kiiktatja a filmből korunk élő legendáját; még szerencse, hogy a másik legenda, a feleséget játszó Udvaros Dorottya túléli az első perceket. Persze Udvaros túléli aztán a játékidő legvégét is, de hát ez már csak ilyen: a Futni mentemben a tragédia bekövetkezte után semmi olyan nem történik, amit ne lehetne jó előre megjósolni.
Az év feelgood mozija
Cukormázas feelgood filmmel állunk szemben, édes sziruppal nyakon öntve, csipetnyi drámázással, csak hogy a mézédes ízek végül jobban összeérjenek. Alkotói még arra is ügyeltek, hogy a családi bohóckodás ne múljon el tanulság nélkül, úgyhogy dobjuk is el gyorsan a nagy adag popcornt meg a kólát, hiszen a Futni mentem némileg a motivátor szerepét is felveszi. Hősei a film címéhez hűen felhúzzák a tornadresszt, aztán usgyi, irány a futópálya! Nem kisebb cél lebeg a szemük előtt, mint a maraton, ennek lefutása ugyanis a néhai férj-édesapa utolsó tétele a bakancslistán, amit ő már nem teljesíthetett ugyan, de hát itt van még a felesége és a három leánygyermek.
A feleség a film egészében a háttérbe húzódik, a fókusz sokkal inkább Katára, Dorinára és Emmára helyeződik. Az alkotók érdeme, hogy nagyjából arányos a felépítés, a három fiatal nő mindegyike megkapja a maga mélységét: szerethetőek, drukkolhatunk nekik (még úgy is, hogy tudjuk, mindennek csak jó vége lehet). Három különböző sors, amiket összeköt a maratonra való felkészülés, emellett pedig az is, hogy a nők boldogságra vágynak, konkrétan egy boldog párkapcsolatra. Mind a hármójuk története egy-egy különálló sztori, bonyodalommal, tetőponttal és persze megoldással. Ami a film humorát illeti, azért szó mi szó, Herendiék nem erőltették meg magukat túlzottan, részemről inkább csak mosolyokra futotta, jóllehet a velem egy teremben ülők között akadtak néhányan, akik több ízben is fel-felkacagtak.
Szerencsére a Futni mentem egy pillanatra sem idézi a bárgyú, ostoba vígjátékok világát, nincs benne Zimmer Feri- vagy Ace Ventura-szerű karakter. Sőt, itt kell megjegyeznem, hogy a színészi játék igazán elismerésre méltó, de talán ennek az a legfőbb oka, hogy tehetséges színészeink végre nem papírízű mondatokkal bajlódnak, hanem természetes, életszerű szituációkban, dialógusokban vesznek részt. A Dorinát alakító Tenki Rékát én eddig még nem igazán láttam jól játszani, de most ő is bizonyít. Testvéreit Lovas Rozi és Trill Beatrix alakítják, élményszerűen, átérezhető módon. A férfiak tábora is erős, jóllehet ők ezúttal „csak” fontos mellékszereplők hősnőink életében. Csányi Sándor, Ember Márk és Bányai Kelemen Barna alakítják a csajok pasijait, és egytől egyig remek partnereik női társaiknak.
Mindent összevetve elmondható, hogy a Valami Amerika, a Kincsem és a Toxikoma után Herendi ismét bizonyítja, hogy ha profi szórakoztatásról van szó, akkor ő rá mindig lehet számítani.
8/10