Természet

2024.11.10. 19:50

Ismét darvak ezrei vendégeskednek nálunk

A hétvégéken ismét Darvadozásra várnak mindenkit a Fehér-tóhoz és Sándorfalvára. A darvak minden évben ebben az időszakban lepik el a környéket, és sokezres létszámban éjszakáznak a sekély, mocsaras vízfelületeken.

Nem véletlen, hogy minden év november elején daruünnepet szerveznek a Fehér-tónál. Ezek a nagytestű, védett madarak ebben az időszakban érkeznek hozzánk hatalmas tömegben: a darvak a vonulást megszakítva pihennek és táplálkoznak a számukra ideális területen. Igazán közelről azonban csak kevesen figyelhetik meg őket, hiszen a fokozottan védett területre csak engedéllyel lehet belépni. Ezért Tokody Bélát, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Csongrád-Csanád vármegyei szervezetének titkárát kértük meg, hogy meséljen arról, hogyan töltik a következő pár hetet.

darvak
A darvak mostantól napról napra egyre nagyobb számban gyülekeznek a Fehér-tónál. Fotó: Török János

Több mint 10 ezer darura számíthatunk hétvégén

– A darvak Északkelet-Európában költenek, a telet azonban meleg helyen töltik. A keleti populáció a Boszporuszon keresztül Izraelbe és Etiópiába repül, az északi populáció pedig Olaszországon keresztül Tunéziába vonul. Mindkét csapat együtt halad a Kárpát-medencéig, így első pihenőhelyükön, a Hortobágyon hatalmas tömegben figyelhetők meg. Idén, bár nem döntött rekordot a számuk, így is 120-130 ezren gyűltek össze – mesélte a szakember. Ott október végéig maradtak, és jelentős részük onnan a Dél-Alföldre érkezik.

A pusztaszeri szikes tavak, a tömörkényi Csaj-tó, valamint a sándorfalvi és a kardoskúti Fehér-tó szolgálnak gyülekezőhelyként, de Kardoskút most nem jöhet szóba, mert kiszáradt 

– mondta Tokody Béla. 

A szegedi Fehér-tavon viszont napról napra több daru figyelhető meg. Mivel hetente egyszer számlálást is tartanak, azt is tudni lehet, hogy múlt héten 5 ezer madár éjszakázott itt. – Ez a szám a mostani hétvégére 10-15 ezerre emelkedik – tette hozzá.

A darvak akár 40 kilométerre is elmennek táplálkozni

A vonulás a darvaknál – ahogy más költöző madaraknál is – evolúciós mintázat. A hosszú utat azonban csak pihenőkkel képesek megtenni.

Olyan területeket választanak ehhez, ahol csekély vízmennyiség vagy iszap található. Itt nyugodtan tudnak éjszakázni, mert a ragadozó állatok nem tudják őket észrevétlenül megközelíteni. A cuppogó hangot, amit a talajon mozgó lábuk ad, egyből meghallják az őrszemek, és riasztják társaikat 

– magyarázta Tokody Béla.

A sekély víz tehát az éjszakai biztonságot, valamint az ivási lehetőséget szolgálja. Napközben a darvak a gyepek mellett learatott kukoricatáblákon táplálkoznak, hiszen amíg mélyszántással nem készítik elő a földet, sok elhullott magot találnak. – Számukra egyébként a 30-40 kilométer sem távolság, így gyakran átjárnak a vajdasági földekre is. Sötétedéskor pedig csapatostól húznak vissza az éjszakázóhelyre. Ez az, amit Szegeden is rendszeresen látni és hallani lehet, hiszen a V alakban repülő darvak hangoskodva szállnak – mondta a szakember.

Akár egész télen is nálunk maradhat néhány csapat

A belvárosban azonban csak a magasban repülő madarakat lehet megfigyelni, ezért érdemes csatlakozni a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai által az őszi hétvégéken rendezett darunéző túrákhoz. A csoportokat olyan helyre viszik, ahol szerencsés esetben akár a fejük felett is elrepülhet egy-egy madárcsapat. A Szalakóta Látogatóközpont kilátójából pedig, ha messziről is, de látni lehet a gyülekező darvakat. Még heteken át csatlakozhatunk az induló túrákhoz, amelyek időpontját a Magyar Madártani Egyesület Facebook-oldalán és a Kiskunsági Nemzeti Park honlapján is meg lehet nézni.

darvak
Fotó: Török János

– A vonuló darvakat sok esetben még a karácsonyi vásár idején is lehet hallani a Dóm téren. Az, hogy mikor indulnak tovább, elsősorban attól függ, mikor köszönt be a kemény tél. Tokody Béla azonban hangsúlyozta, hogy nem minden daru repül már tovább tőlünk. – A klímaváltozás miatt egyes példányok már nálunk telelnek. Az előző szezonban például még januárban is 15 ezer példányt számoltunk. És bár nagyon ritka, 2017 óta előfordul, hogy Magyarországon költenek. Idén például 5 pár döntött úgy, hogy a Dunántúlon rak fészket – árulta el.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában