Havasi Katalin válaszol

2024.11.15. 13:55

Kéz-láb-száj vírus, szamárköhögés és COVID: Hogyan védekezhetnek a szülők?

Kéz-láb-száj vírust kapott el két hódmezővásárhelyi gyermekintézmény több bölcsődése és óvodása. A gyermekek hamar meggyógyultak, és nem alakult ki járvány. Havasi Katalin lapunknak elmondta, hogy Vásárhelyen a COVID-vírus is újra felélénkült; a legújabb variáns hányással és hasmenéssel jár. Szamárköhögés is előfordult idén a városban, szerencsére enyhébb tünetekkel.

Kovács Erika

Havasi Katalin gyermekorvostól megtudtuk, hogy idén is számos betegség jelent meg a gyermekközösségekben.

Havasi Katalin, covid, gyermekorvos
Havasi Katalin azt javasolja, hogy az immunrendszer erősítése érdekében a gyerekek mozogjanak sokat a szabad levegőn, a vitaminokat pedig zöldségekből és gyümölcsökből nyerjék. Illusztráció: Frank Yvette

Kéz-láb-száj betegség – ezt is vírus okozza

„A kéz-láb-száj vírus egy ártalmatlan vírus. A gyermekek kezén, lábán apró, piros kiütések jelennek meg, a szájban pedig afták alakulhatnak ki. Bár kellemetlen, nem súlyos betegség. A kiütések olykor felhólyagosodnak, fájnak és viszketnek. Mivel a betegséget vírus okozza, a tünetek megjelenésekor a fertőzés már terjed a gyermekközösségben, így azok is elkapják, akik korábban nem estek át rajta” – mondta Havasi Katalin, házi gyermekorvos, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának főtitkára és a Házi Gyermekorvosok Egyesületének tanácsadó elnöke.

„A mostani szezonban más vírusfertőzésekkel is találkoztunk” – tette hozzá.

„Nem az egész városban, hanem egy-egy óvodai csoportban bukkant fel a lepkehimlő. Ez ijesztő és hirtelen jelentkező tünetekkel jár, a gyermek kiütéses lesz. Szintén ártalmatlan vírusbetegség, amely attól kezdve, hogy a kiütések megjelennek, már nem fertőz. Aki átesik rajta, tartós védettséget kap” – részletezte.

Havasi Katalin: Szamárköhögés is előfordult

A szamárköhögés is megjelent Hódmezővásárhelyen.

„A múlt század elején még súlyos betegséget mára hatékony védőoltási rendszerrel sikerült visszaszorítani. Harminc éve gyermekorvosként dolgozom, és azt hittem, ezzel a betegséggel már nem találkozom. Sajnos az oltásellenesség miatt a környező országokban fellazult az oltási fegyelem, és behurcolták a fertőzést Magyarországra. Bár az oltott gyermekek is megfertőződhetnek, náluk nem jelentkeznek súlyos tünetek. A még oltatlan kisbabákra viszont nagyon veszélyes lehet. Idén én is diagnosztizáltam néhány szamárköhögéses esetet oltott gyermekeknél” – mondta a gyermekorvos.

COVID és influenza: együtt még veszélyesebb

„Szerencsére a COVID legújabb mutációjából a gyerekek könnyen kigyógyulnak. Gyakran előfordul, hogy 1-2 napos hasmenést követően légúti tünetek jelentkeznek” – jegyezte meg Havasi Katalin.

A gyermekorvos figyelmeztetett, hogy ha a COVID és az influenza egyszerre fertőz, az egyik legyengíti a gyermekek szervezetét, a másik pedig súlyosabb tüneteket okozhat. „Ezért javaslom az influenza elleni védekezést, mert ha legalább az egyik vírus ellen védettek, kevésbé erősítik egymást a betegségek. A gyermekek számára orrspray formájú védelem is elérhető, nem csak oltás” – tette hozzá.

Az immunrendszer erősítése kulcsfontosságú

Havasi Katalin hangsúlyozta: „Megelőzésképpen fontos, hogy a gyermekek minél többet legyenek a szabad levegőn, sokat mozogjanak, és egészséges ételeket fogyasszanak. A vitaminpótlás elsősorban természetes úton, zöldségekkel és gyümölcsökkel történjen. Nagyon lényeges a higiéniai szabályok betartása és a rendszeres kézmosás is.”

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában