2025.02.27. 10:00
Kertek sztárja vagy veszélyes betolakodó: Sipos gazda elárulta, miért tiltott növény a babérmeggy
Örökzöld növényről van szó, vagyis télen, nyáron pompázik a kertekben, közterületeken. A babérmeggynek ráadásul saját, csak erre a növényre jellemző kártevője sincs, és jól tűri az időjárási viszonyokat is. Nem hiába szeretjük. Svájcban azonban nem kívánatos lett a babérmeggy. Tiltólistára került. Mi bajuk van a svájciaknak a babérmeggyel?
Az elmúlt években nagy bajba kerültek a kerttulajdonosok. A szárazság miatt sorra pusztulnak ki az eddig szép látványt nyújtó tuják, de a puszpáng, vagyis a buxus is sok helyen már csak a múlté. Néhány éve ugyanis Magyarországon is megjelent a puszpángmoly, amelynek hernyói napok alatt kipusztítottak számos bokrot. Több kertbe is ekkor került babérmeggy.

Az ültetőgödröt áztassuk be jól
– A babérmeggy népszerű és nagyon elegáns cserje. Bokorként és sövényként is szeretik a kerttulajdonosok. Sötétzöld, fényes levelei nagyon látványos, lelket megnyugtató képet mutatnak. Ami még lényeges ebben a felgyorsult világban, hogy minimális gondozást igényel. A babérmeggy gyors növekedésű, ha bokornak hagyjuk meg, akár 3-4 méteresre is megnő. Az ültetése legideálisabb időszaka a tavasz. Általában földlabdásan lehet vásárolni babérmeggyet, amelyhez megfelelő ültetőgödröt kell készítenünk, amelyet jól be kell áztatni és el kell látni tápanyaggal, hogy elősegítsük a gyökeresedés folyamatát – mondta hírportálunknak Sipos József növényorvos.
Kezeljük le az ág sebét
Sipos gazda arra is felhívta a figyelmet, hogy a babérmeggyet rendszeresen metszeni kell, különösen tavasszal és ősszel tudjuk jól formázni.
– Távolítsuk el az elhalt ágakat. Ha kicsit vastagabb az ág, akkor kezeljük le a sebet, mert ez olyan, mint az emberi bőrnek a horzsolás, vagyis az elhalt ág letörésével kaput nyithatunk a kórokozóknak – mondta jó tanácsként Sipos József.
Bár saját kártevője nincs a babérmeggynek, de előfordul, hogy levéltetvek jelennek meg a fiatal hajtásrészeken, amelyeket célszerű lecsípni, vagy ha ez nem megoldható, akkor le kell permetezni a növényt.
Levélbarnulással üzen a babérmeggy
– Néha bebarnul a babérmeggy levele, vagy halványabb zöld lesz. Ez akkor fordulhat elő, ha például sok vizet kapott. Ha ezeket az átszíneződéseket látjuk, akkor azt üzeni, figyeljünk oda, mert nem érzi jól magát – mondta Sipos gazda.
Jó tanácsként a szakember arról is beszélt, hogy ha majd nyáron, a nagy melegben megöntözzük a babérmeggyet, a levelére ne kerüljön víz, nehogy égési sérüléseket szenvedjen a naptól. Ha a port szeretné a levelekről lemosni a kerttulajdonos, akkor ezt csakis az esti órákban tegye, hogy legyen elegendő idő reggelig, hogy a vízfoltok felszáradnak.
Sok szépet meséltünk a babérmeggyről, amit a svájciak tavaly szeptemberben betiltottak. Ugyan, mi bajuk van vele? Sipos gazda erre is tudja a választ.
– A legfőbb ok az volt, hogy invazív növényként tartják számon, vagyis nem őshonos. Nálunk viszont szépen megtalálta a babérmeggy a környezeti feltételeit, és nem kell félnünk, hogy betiltják – mondta.
delmagyar.hu podcast
- Van valami, amiben a szegediek nem hajlandók a magyar átlagot követni
- Megfejtettük, tragédia-e a kiesés a Nemzetek Ligájában
- Szakadék széle, vízilabdacsoda és futballdráma a Sporthangban
- Sorsdöntő időszak előtti esélylatolgatás a Sporthangban
- Őshonos? Nem őshonos? – Már annak is örülünk, ha valami megmarad a kertünkben...