2025.02.12. 14:20
A szegedi szögletes titka: a magyar gasztronómia egyik ikonikus süteménye – galériával, videóval
A farsangi időszak egyik legnépszerűbb édessége. A fánk története egészen az ókorig nyúlik vissza, és számos változata létezik. Magyarországon a szalagos fánk a legismertebb, de modern variációk is hódítanak, mint például a szegedi szögletes.
Ez az ősmagyar étel, a fánk – és általában minden olajban sült tésztaféle – ebben az időszakban kerül igazán reflektorfénybe, különösen azok számára, akik vallási vagy népi hagyományokat követnek. A fánkevés farsang idején, a húsvétot megelőző böjti időszak előtt évszázadok óta kiemelt jelentőségű.

Fánk története: az ókortól napjainkig
Története az ókorig nyúlik vissza: már az ókori rómaiak és görögök is készítettek fánkszerű édességeket, melyeket mézzel édesítettek. A középkorban az arabok élesztős tésztát sütöttek olajban, majd édes szirupba mártották. Európában a 15. századtól vált népszerűvé, ekkor a tésztát gyakran sós vagy édes töltelékkel gazdagították. A fánk Magyarországon a 19. században vált igazán népszerűvé, és azóta is szorosan összefonódik a farsangi időszakkal, amely vízkereszttől hamvazószerdáig tart. A farsang a mulatságok, bálok és lakomák ideje, amikor a bőséges, laktató ételek kerülnek előtérbe – így a fánk is, amelyet hagyományosan bő olajban sütnek.
A legismertebb magyar fánk a szalagos
A legismertebb magyar fánk a szalagos fánk, amely nevét a sütés során kialakuló világosabb „szalagról” kapta, ami a tészta oldalán húzódik. Élesztővel készült, könnyű tésztáját gondosan kelesztik, majd forró olajban sütik ki, hogy elérjék a tökéletes állagot. Hagyományosan porcukorral meghintve és baracklekvárral kínálják. A sikeres elkészítés egyik kulcsa az olaj megfelelő hőmérséklete, amely biztosítja a jellegzetes szalag megjelenését.
A farsangi fánk hagyománya Magyarországon
A szalagos fánkon kívül számos más fánkféle is népszerű Magyarországon. A csörögefánk vékonyra nyújtott, csavart formában kisütött tészta, amelyet porcukorral szórnak meg. A rózsafánk látványos, rózsaalakú sütemény, amelyet szintén porcukorral és lekvárral tálalnak. A képviselőfánk eltérő technológiával készül: égetett tésztából sütik, és vaníliakrémmel, valamint tejszínhabbal töltik meg. A fánk a magyar gasztronómia egyik ikonikus süteménye, amely különösen farsang idején népszerű, de az év más időszakaiban is szívesen fogyasztják változatos formákban. A fánk tehát egy sokoldalú és nemzetközileg kedvelt édesség, amelynek számos változata létezik, és különböző kultúrák gasztronómiájában is megtalálható.
Ki hallott már szögletes fánkról?
Szegeden is találhatunk egy igazi különlegességet, és nem is kell érte messze menni csak a Mars térig. Ki hallott már szögletes fánkról? A szegedi Box Donut fánküzlet bebizonyította, hogy lehet valami egyszerre hagyományos és innovatív. Itt a fánk nem a szokványos cukormázas édesség, hanem valódi csokoléburokkal fedett, minőségi alapanyagokból készülő különlegesség. A tulajdonosok egy budapesti látogatás során találkoztak először ezzel a páratlan koncepcióval, majd úgy döntöttek, hogy Szegedre is elhozzák. Ez 2019-ben történt. – Megkóstoltuk, és azt mondtuk, hogy ez nagyon tetszik. Kell ide egy ilyen – mesélik. Az üzletben minden frissen készül, a fánkok mogyoróolajban sülnek, ettől könnyedebbek és kevésbé zírosak, mint a hagyományos fajták. A végeredmény pedig egy légiesen puha, belga csokoládéba mártott, gazdag ízvilágú fánk.
A siker titka: minőségi és különlegesség
A kínálatban különleges ízkombinációk is megtalálhatók. A brownie fánk csokikrémmel van töltve, tejcsokoléval borítva és brownie-kockákkal megszórva, majd karamellel megspékelve. A málnás variáció fehér csokibevonattal és liofilizált málnával készül, ami egy igazi ízorgia a gyümölcsös ízek kedvelőinek. A legérdekesebb, hogy az egyik tulajdonos eredetileg ügyvéd, de annyira megszerette ezt a fánkot, hogy családi vállalkozásként belevágtak az üzletbe. Már hat éve működik az üzlet, ami azóta is nagy népszerűségnek örvend. A tulajdonos szerint a siker titka az, hogy nemcsak a minőségi hozzávalókra figyelnek oda, hanem arra is, hogy minden egyes fánk egy kicsit különleges legyen. Aki eddig csak a hagyományos farsangi fánkokat próbálta, annak mindenképp érdemes ellátogatnia, hogy megtapasztalja, milyen az igazi, csokoléburokba mártott szögletes fánk élménye.
Legendák és érdekességek
A fánk története számos érdekes legendát és tényt rejt magában. Íme néhány különleges érdekesség. Marie Antoinette és a fánk: A legenda szerint Marie Antoinette francia királyné egy farsangi álarcosbálról megszökve egy utcai árustól vásárolt fánkot, amely annyira ízlett neki, hogy a palotába hívatta a mestert, és elterjesztette a fánk fogyasztását az udvarban. A fánk lyukas közepének eredete: Az 1800-as évek közepén egy amerikai hajóskapitány, Hanson Gregory, állítólag azért készített lyukat a fánk közepébe, hogy az egyenletesebben süljön át, mivel a tömör tészta közepe gyakran nyers maradt.
Szegedi kockafánk
Fotók: Karnok Csaba
Szegedi hírek
- Elvesztette Szeged az egyik turisztikai látványosságát, kivágták a disznófejű platánt
- Kadétosztály indul szeptemberben az Eötvösben – galériával, videóval
- Már nemcsak pénzt akarnak a kéregetők, agresszívan kényszerítik a járókelőket
- Indul az Ágota futás, hatszoros világbajnok segít a bemelegítésben
- Permetezik a városi fákat, erre a néhány dologra érdemes most különösen odafigyelni