2025.02.08. 12:20
Kérem a következőt! – ezek a modern kori társkeresés csapdái
Miért kimerítő érzelmileg a párkereső oldalak használata? Miért olyan nehéz ma az összetartozás? A sarkon túl tényleg mindig jön egy jobb lehetőség? Miért veszélyes a túlkínálat illúziója? Mit tehetünk kapcsolatainkért? Szakembert kérdeztünk a Házasság hete apropóján.
Napjainkban úgy éljük a kapcsolatainkat, mint a boltban, ahol végig szaladunk a sorok között, és nem nézzük meg igazán, mit veszünk le a polcról – állítja egy lapunknak nyilatkozó szakértő. És bár a digitális technológia folyamatos kommunikációra ad lehetőséget, paradox módon éppenhogy elnehezíti a mély és tartalmas kapcsolatok kialakítását és fenntartását. – Ma naponta annyi emberrel beszélünk, amennyihez régen egy egész élet kellett. Ez a modern világ velejárója, de nem segíti a kapcsolataink elmélyítését – nyilatkozta Csaholczi Kádár Annamária pszichológus-jelölt, életvezetési tanácsadó, aki hamarosan a szex és a házasság témáját veti fel a PsziHód következő előadásán a Házasság hete apropóján.

A házasság hete és a "melós" kapcsolatok
A rengeteg impulzus, a felszínes kapcsolódások sok energiát visznek el, és kevesebb időnk marad a valódi, minőségi együtt töltött időre. Az érzelem- és energiaigényes, ám felszínes interakciók egyik példájaként említi a népszerű társkereső oldalt. – Párhuzamosan ismerkedhetünk több emberrel és észre sem vesszük, hogy mire eljuthatnánk egy mélyebb kapcsolathoz, addigra érzelmileg teljesen kimerültünk. Éppen ezért olyan nehéz kialakítani és fenntartani egy kapcsolatot, mert egyszerűen nincs időnk rá – magyarázta.
A fogyasztói társadalom üzenete
A kapcsolatokat nehezítő tényezőként említi, hogy a fogyasztói társadalom azt sugallja: ma minden és mindenki pótolható, lecserélhető. A szakember szerint, amikor egy kapcsolat úgymond igazán "melós" lesz, amikor lanyhulni látszik a korábban lobogó láng, sokan választják a könnyebb utat és inkább új kapcsolatot keresnek. A nagy kínálat pedig annak illúzióját kelti, hogy könnyen jöhet a következő.
– A túl sok ember, a túl sok inger miatt elrohanunk egymás mellett. Úgy éljük a kapcsolatainkat, mint a boltban, ahol végig szaladunk a sorok között, és nem nézzük meg igazán, mit veszünk le a polcról. Ezért válik nehézzé egy valódi és mély kapcsolat kiépítése és fenntartása. Ehhez nagyfokú tudatosságra van szükség, hogy a saját életközösségünket értsük és ápoljuk. Ehhez pedig meglegyen a közös szándék – mondta Csaholczi Kádár Annamária.
Vajon megfelelünk a másiknak?
Úgy látja, a túlzott individualizmus ugyancsak akadályozza a kiegyensúlyozott kapcsolatokat. Gyakran akaratlanul is önös érdekeink mentén a saját igazunkat hajszoljuk minden áron. Folyton azt a kérdést tesszük fel, vajon megfelel-e nekünk a másik ember? Nem azt kérdezzük, vajon mi megfelelünk-e a másiknak? A kiindulási pont önmagunk, ahelyett, hogy egyenrangú partnerként tekintenénk a másikra.
Ahogy az is felmerült: a vádlás olykor azért könnyebb, mert nem akarunk szembesülni a saját hibáinkkal. Pedig a szakember szerint egy kapcsolat üzenet lehet saját magunk számára is az önismeret fontosságáról. Arról, hogy mivel érdemes szembenéznünk, mit érdemes tanulnunk, fejlődnünk. Egy kapcsolat nem csupán hetek alatt alakul ki, hanem hosszú évek alatt formálódik, és akár életünk végéig is tarthat. Rajtunk múlik, merre és hogyan változik.
A flörtök és az illúziók tengerén
A szakember úgy véli, nem szabad illúziókat kergetni ahelyett, hogy a valóságot élnénk. Nem csak a "flörtöt" kell hajszolni, hanem azt is, hogy mennyire tűrjük a nehézségeket, és együtt túljutunk-e rajtuk. Ha jön egy nehezebb időszak, ami egy kapcsolat természetes velejárója, akkor együtt kell megoldani a problémákat, nem pedig az első kanyarban más irányba fordulni. Gyakran ahelyett, hogy megvizsgálnánk, mit tanulhatnánk ebből, inkább menekülünk.
A február 9-én kezdődő Házasság hete apropóján Csaholczi Kádár Annamária és Koha Roberta család- és párterapeuta a gyakran még mindig tabunak számító témát választott. Így közös előadásukban a párkapcsolatok energiájáról, a szexualitás témájáról lesz szó. A február 12-én, szerdán 17 órakor kezdődő Egymásra hangolva című program ingyenes. Helyszíne a vásárhelyi könyvtár olvasóterme.