2025.02.14. 10:20
A Notre Dame tragédiájából a legnagyobbaktól tanulhattak a fiatalok
A párizsi Notre-Dame székesegyház tetőszerkezetének újjáépítési munkálatainak bemutatásán vettek részt a HSZC Sághy Mihály Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiumának diákjai Budapesten. A faiparos tanulók és oktatók kíváncsian várták a nem mindennapi előadást, ahol bepillanthattak a Notre-Dame kulisszái mögé.
A Notre-Dame 2019. április 15-én késő délután gyulladt ki, az oltáshoz pedig legalább 400 tűzoltó érkezett a helyszínre. A lángok a templomépület felső részében csaptak fel, ahol felújítási munkálatok zajlottak. A tűz következtében összeomlott a katedrális kúp alakú tornya, a huszártorony, a tetőszerkezet kétharmada pedig megsemmisült. A tűzeset után Macron elnök azt a célt tűzte ki, hogy öt év alatt állítsák helyre a templomot. A székesegyház végül 2024. december 7-én nyitotta ünnepélyesen újra kapuit.

A helyreállítás részleteibe kaptak betekintést a diákok
A budapesti program keretében először Wolfgang Schafitel (Németország), az Ács Képzőközpont nemzetközi projekt-koordinátora röviden bemutatta az intézmény szakmai alap- és felnőtt-továbbképzésben végzett munkáját, különös tekintettel az ácsszerkezetek restaurálására vonatkozó képzéseiket.
Ezt követően Andreas Beck, a Württembergi Ács Szövetség biberachi Ács Képzőközpontjának oktatója áttekintést adott a Notre-Dame tetőszerkezetének a tragikus tűzesetet követő újjáépítési munkálatairól. Beck úrnak egy tanulmányút keretében lehetősége nyílt a tetőszerkezet újjáépítési munkálatainak tanulmányozására, az építési helyszínen, valamint a szerkezeti elemeket előkészítő műhelyben folyó munkálatok megtekintésére.
A Notre-Dame huszártornyához 400 m³ tölgyfát használtak fel
Elsősorban a huszártorony (la fleche) munkálatait tekinthették meg a csongrádi diákok, rengeteg praktikus információval és technológiai megoldással színesítve. Az eredeti állapotot állították helyre, öt esztendő alatt, szinte a nulláról. 60 méter magas lett végül a torony, amelyhez 400 m³ tölgyfát használtak fel, és hagyományos kézi szerszámokkal (pl. bárddal) munkálták meg. A templom eddigi felújítása egy milliárd eurót tett ki, amelyet adományokból fedeztek.
„Egy igazán magával ragadó előadást tekinthettünk meg, a szakmaiság csúcsa volt. Oktatók és tanulók is elégedetten konstatálták a végén: „Na ez igen!” Jövőbeli terveink között szerepel Erasmus+ program keretében tovább gazdagítani tudásunkat a németországi Képző Központban!” – derül ki az iskola összefoglalójából.