Fehér törpe

2025.03.25. 20:41

Pusztító termonukleáris robbanás terítheti be az eget napokon belül

Napokon belül óriási robbanás rázhatja meg az űrt, ami még a Földről is jól látható majd.

Tegnap este egy rejtélyes spirál jelent meg az égen, a napokban egy újabb látványos jelenségnek, egy termonukleáris robbanásnak lehetünk szemtanúi. A csillagászok már 78 éve várják T Coronae Borealis – írja az IFLScience cikkére hivatkozva a HVG. 

termonukleáris robbanás
Emberöltőnként egyszer figyelhetünk meg ilyen termonukleáris robbanást. Illusztráció: Pixabay

 A T Coronae Borealis (T CrB), más néven Blaze Star egy bináris csillagrendszer, amely egy fehér törpéből és egy vörös óriásból áll. A fehér törpe folyamatosan anyagot von el a vörös óriástól, és amikor az összegyűlt anyag hőmérséklete és nyomása eléri a kritikus szintet, egy termonukleáris robbanás következik be. Ennek hatására a csillag hirtelen felfényesedik, és akár egy héten keresztül szabad szemmel is látható lesz az éjszakai égbolton.

A termonukleáris robbanás kiszámítható

A T Coronae Borealis kitörésének pontos időpontja nem meghatározható, de a korábbi dokumentált események – 1787, 1866, 1946, valamint egy feltételezett 1217-es észlelés – segítenek a csillagászoknak a becslésekben. 

A jelenlegi előrejelzések alapján az első várható robbanás 2025. március 27-én következhet be, de alternatív dátumként szóba jöhet 2025. november 10. vagy 2026. június 25. is. Sőt, az sem kizárt, hogy csak 2027-ben lesz megfigyelhető ez az egyedülálló égi jelenség.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!