Ingatlanbazár

2025.04.06. 16:00

Ha mindig is csodás sziklakertről álmodoztál, nincs több idő a halogatni

Ha Ön is gyönyörű és változatos kertet, akkor itt a megoldás és néhány tipp.

Pár méretes terméskő, egy-két talicska föld, virágzó pozsgások, kaktuszok, és máris kész a sziklakert. Ha tartós, mutatós kertépítészeti remekművet szeretne saját kertjébe, íme az Ingatlanbazár összefoglalója, hogyan érdemes megépítenie.

sziklakert
A kert éke lehet egy gyönyörű sziklakert. Fotó: Shutterstock

Minden kertet díszíthet aprócska hegyvidéki táj, még az alföldön is. A mutatós, könnyen gondozható sziklakertnek az a feladata, hogy különleges növényeivel, egyedi formájával az udvarok, kertek ékköveként virítson. Kis rákészüléssel szemet-lelket gyönyörködtető remekművek születhetnek. Jópár példát az Ingatlanbazár oldalán is találhat.

Tavaszi építés, őszi ültetés

Ha már a köveknél tartunk: érdemes fagyálló sziklaköveket beszerezni, kőbánya közelében élve ez nem nehéz. Egyébként kertészeti áruházakban is lehet venni. Ha csak 1-2 négyzetméteres kertet építünk, a drágább, színesebb követ válasszuk. A föld tömörödése miatt a terület kialakítására a tavasz a legideálisabb, igaz, a növényeket jobb ősszel ráültetni, főleg a gumósokat és a hagymaféléket.

Talajt a növényhez

Induljunk ki abból, hogy egy viszonylag mesterséges környezetbe, a ház kertjébe készülünk ugyancsak mesterséges környezetet kialakítani sziklakerti (sokszor hegyvidéki) növényekkel tarkítva, amelyek nem nyílnak a háznál. Éppen ezért törekedjünk arra, hogy a felhasznált felső talajréteg kimondottan tápanyagdús legyen. A mészkőtartalmú kőzethez mészkedvelő növényeket ajánlott választani, a savas talajt kedvelő növényekhez a szilikátot tartalmazó altalaj passzol.

A sziklakert növényzetére általánosságban jellemző, hogy alacsonyra nő. Például a kúszó növények, amelyek jól bírják az időjárás viszontagságait. Ilyenek a szőr- és bőrszerű pozsgások. Locsolni ezeket is kell, saját kis öntözőrendszer kiépítésével, de ennek híján az öntözőkanna is megteszi. Azonban a kövek elhelyezésénél fontos szempont, hogy a közéjük szórt talaj jól elvezesse a vizet, és ne pangjon a növényzet gyökerénél a folyadék. Ez a legkönnyebben természetes lejtéssel oldható meg, illetve az ültetett növények közé szórt apró kavicsokkal.

Ültetés tájolás szerint

A sziklakert déli és a nyugati oldala a legmelegebb és legszárazabb, a hőingadozás is ezeken a részeken a legjelentősebb. Ezért ide a fényt, meleget kedvelő, szárazságot tűrő növényeket telepítsünk: varjúhájféléket, kövirózsát, madárhúrt, Veronica- féléket, amelyek mutatósak is. A keleti oldal napos, de nyirkos, ezért ide a déli oldalra is telepíthető növényeket tegyük: például sárga ibolyát, havasi ikravirágot.

Általánosságban elmondható, hogy a növényeket arányosan ültessük el: se kőből, se virágból nem legyen zsúfoltság, és az is jó, ha a sziklakert- jelleget a jól látható kövek bizonyítják.

 

További érdekes és hasznos témákért kattintson az Ingatlanbazár oldalára! 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!