2025.05.24. 10:20
Akár ingyen is elérhető Szegeden a legmodernebb műtéti technológia
Elkezdtek operálni Szegeden a térdsebész robottal. A szolgáltatás még nem közfinanszírozott, de száz ingyenes műtétet is végeznek, hogy az orvosok megtanulhassák a robotsebészeti rendszert.
December végén hozta nyilvánosságra a Szegedi Tudományegyetem, hogy egy új precíziós robotsebészeti rendszert tesztelnek. Az eszköz néhány hónappal korábban volt először elérhető Magyarországon, annak Szegedre hozásával az volt a cél, hogy az egyetem nemzetközi szinten is vezető szerepet töltsön be az innovatív sebészeti technológiák oktatásában és alkalmazásában. Decemberben még csak a rendszert tesztelték egy bemutató műtéttel, melyet élőben közvetítettek zártláncú televízión keresztül, de már akkor tudott volt, hogy az egyetem tervezi egy ilyen robot megvásárlását. Ez meg is történt az egyetem magánegészségügyi szolgáltatóján, a Mediversalon keresztül, május 8-án pedig elvégezték vele az első operációt. Az egyetem magánegészségügyi szolgáltatójánál, a Mediversalnál azóta elérhető ez az eljárás: aki szeretné, robottechnológiával műttetheti meg magát Szegeden. Ennek költsége 700 ezer forinttal több, mint a hagyományos térdprotézis műtétnek, ha azt valaki magánellátásban veszi igénybe. Emellett az egyetem megkezdte a robot közfinanszírozásba való bevezetését is.

Mesterséges intelligencia számolja ki a legtökéletesebb illesztést
– A műtéti technológia lényege, hogy a több százezer betáplált adatból a mesterséges intelligencia pontosan kiszámolja, hol kell elvágni a csontot ahhoz, hogy a lehető legtökéletesebb módon tudjuk beilleszteni a protézist. A tervet egy monitorra felrajzolja, ha pedig azon alakítunk, élőben kiszámolja, hogyan változnak a komponensek. Ennek megfelelően pontosan be tudjuk állítani, hogy a térdnek a műtét után is pont olyan mozgásterjedelme legyen, mint egészséges korában – magyarázta Hován Csaba ortopéd-traumatológiai szakorvos. Hozzátette: a térd feszességének ideális beállítása azért fontos, mert ha az instabil marad, az korai kopást okoz.
A Mediversal ortopéd szakorvosa szerint a robot egyértelmű előnye, hogy lágyrészt nem tud elvágni, vagyis ezzel a módszerrel kizárható az olyan emberi hiba, mint a szalag vagy a tok megsértése. – A műtét eredményessége mindenképpen jobb a precízen, tizedmilliméterre megtervezett operációnak köszönhetően és a rehabilitációs időszak is lerövidülhet, mivel nem kell annyi lágyrészt leválasztani, illetve nincs annyi csontveszteség, mint a hagyományos eljárásnál. Maga az operáció viszont nem tart kevesebb ideig, hiszen ez a gép kalibrálása és a csontok feltérképezése miatt jóval több előkészületet igényel – mondta. Hován Csaba azt is hangsúlyozta, hogy a robot nem hoz döntést és nem mozog önállóan: azt az orvos irányítja és kontrollálja számításait. Vagyis csupán precíziós segítség az operatőrnek, továbbra is emberek végzik a műtéteket.
Száz ingyenes műtéten tanulják meg az orvosok a robotsebészeti rendszert
A robottechnológia alkalmazására Szegeden egyelőre három szakorvosnak van engedélye, ők azok, akik korábban külföldön vagy a fővárosban már megszerezték a szükséges akkreditációt. A többiek oktatása a napokban kezdődött meg, a cél ugyanis az, hogy ne csak a magánellátásban, hanem a NEAK által finanszírozott módon is elérhető legyen ez a modern technológia.

– Az oktatásra jelenleg 100 fős műtéti létszám áll rendelkezésre, ezeket a beavatkozásokat pedig az államilag finanszírozott ellátórendszerben végzik el, előkészítve a NEAK finanszírozásba való befogadást. Ennek költségeit - vagyis az egyszer használatos eszközök árát a Mediversal állja – mondta el Watfa Csilla, a Mediversal fekvőbeteg osztály vezetője. Vagyis néhány, szigorú szempontok által kiválasztott beteg számára már most is ingyenesen elérhető a robottechnológia, ha vállalja, ezzel a módszerrel végzik el a térdprotézis műtétjét, oktatva a SZTE orvosait. Állami ellátásban egyébként sehol máshol az országban nem vehető igénybe a robotasszisztált térdprotézis beültetés.