Szomorú adatok

2025.05.21. 07:30

Szúnyoggal jön a betegség, ami szó szerint a kutya szívét támadja meg

A szívférgesség súlyos problémákat okoz hazánkban, amely kedvenceink életét is veszélyeztetheti.

Egyre nő a szívférgesség gyakorisága a kutyák esetében, amely akár négylábú kedvencünk életébe is kerülhet. Elsősorban szúnyogcsípéssel terjed a betegség, amely komoly veszélyt jelenthet a kutyák számára. A férgek kedvenceink szívében telepednek meg és elzárhatják az ereket. A szívférgek különösen a tüdőartériában halmozódhatnak fel, amely a vért a szívből a tüdőbe szállítja. Ez korlátozza a vér és az oxigén áramlását a test többi részébe, ami kifejezetten káros a többi szervre egyaránt - például a vesére és a májra. 

szívférgesség
Az egyik legalattomosabb betegség, a szívférgesség. Akár kedvencünk életébe is kerülhet.Megfelelő védekezéssel megelőzhetjük a betegségek. Illusztráció: Shutterstock

Ezekre a tünetekre figyelj

A betegség sokáig lappanghat - akár 6-8 hónap is eltelhet, mire kifejlődnek a szívférgek és panaszokat okoznak kedvenceinknél. A szívférgesség gyakran száraz köhögést, fáradékonyságot, légzési nehézséget és dezorientációt is okoz. Emellett az étvágytalanság is árulkodó tünet lehet, főleg ha drasztikus fogyás kíséri. Fontos, hogy ha bármelyik tünetet tapasztaljuk, sürgősen konzultáljuk egy állatorvossal, aki a vizsgálatok után dönt a háziállatunk terápiájáról. 

Hogyan védhetjük meg kedvenceinket a szívférgességtől?

Rengei Antal, kisállat-specialista, klinikus szakorvos véleménye szerint a legjobb gyógyír a megelőzés. Rengeteg olyan szer létezik, ami már 2 hetes kortól adható a kutyáknak, annak érdekében, hogy megóvjuk őket. Emellett különböző repellens hatású készítményt is alkalmazhatunk, hogy fokozzuk kedvencünk védelmét a szúnyogoktól. Amennyiben kisállatunk már megfertőződött - ez egy gyors teszttel, vérből megállapítható - egy hosszú és meglehetősen drága kezelés vár hűséges házőrzőnkre. A terápia komoly terhet róhat kutyusunkra, hiszen minden kezelés alapja, a mozgáskorlátozás, ami akár egy éven keresztül is tarthat. 

A gyógyítás részeként kezdetben preventív szert kell csepegtetni az állat testére, ezt követően a terápia kiegészül antibiotikumos kezeléssel, viszont végső esetben, amikor már nagyon rosszul van a kutya, katéterrel eltávolítjuk a férgeket a szívből - mesélte Rengei Antal a kezelések módjairól. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában