“Nem büszke, nem törődik a presztízzsel, mert neki már van presztízse. Hadd nyerjen a partner, az egyszerű kávéházi vendég, ő veszíthet, mert ő számára van más, amiben nyer” – idézik a szegedi Déri-szakközépiskolában a Nagy Lajos könyvében rögzített anekdotát, jellemezve Szent-Györgyi Albert közvetlenségét. Szeged Nobel-díjasának sakktábláját, a munkájához használt két UV-lámpát, továbbá az eddig nem ismert röplabdázós fotót az iskolában kialakított Szent-Györgyi emlékszobának adományozta Molnár József. Az SZTE emeritus professzora a Szegedi Rákkutatásért Alapítvány ajándékát december 10-én nyújtotta át. Ugyanis most 76 éve vette át a Nobel-díjat Szent-Györgyi Albert azért a kutatói eredményért, amit épp az iskolának otthont adó épület falai között ért el 81 évvel ezelőtt. Az évfordulók alkalmából egész héten át Szent-Györgyire emlékeznek a diákok, akik között idén először sakkversenyt is hirdettek.
![]() |
Szent-Györgyi Albert sakktábláján csap össze a Déri-szakközépiskola három diákja: Kardos Andor, Kis Balázs és Komócsin Kond. Fotó: Frank Yvette |
„Pihenésképpen sakkozott a Nobel-díjas tudós” – mondja Szent-Györgyi Albertről Szőke Márta igazgató. „Itt lakott és dolgozott Szent-Györgyi Albert 1932 őszén, amikor kimutatta a paprika C-vitamin tartalmát, és itt sikerült először a világon nagy mennyiségű C-vitamint előállítania” – magyarázza a tanárnő, miért nevezik az épületüket a C-vitamin szülőhelyének. Ez az egyetlen hely Magyarországon, ahol Nobel-díjjal jutalmazott felfedezés született.