Védekezés

2024.11.06. 17:20

Nem kell lemondanunk a dióról: van megoldás a dióburok-fúrólégy ellen

Fekete, rothadó, nyálkás dió – sokan találkozhatnak ezzel a jelenséggel a kertjükben. Ennek okozója egy nem őshonos rovarfaj, a nyugati dióburok-fúrólégy, amely ellen nem egyszerű védekezni. Összegyűjtöttünk néhány tippet, amelyek segíthetnek minimalizálni a kártevő számát.

A nyugati dióburok-fúrólégy nem őshonos Európában; Észak-Amerikából érkezett. A szakértők szerint elterjedéséért a globalizált kereskedelem is felelős. Az első példányok a ’80-as évek környékén jelentek meg Európában, Magyarországon pedig a 2010-es évek elején dokumentálták először.

dióburok-fúrólégy, rovar, kártevő, védekezés
A dióburok-fúrólégy lárvái teljesen tönkreteszik a termést. Fotó: Shutterstock

Ez a rovar különösen nagy károkat okozhat. A dióburok-fúrólégy lárvái a dió zöld burkában rágnak, ezzel roncsolva a termés minőségét. Az így keletkező baktériumok és gombás fertőzések miatt feketedik, rothad és nyálkássá válik a zöld burok alatti dióhéj.

A dióburok-fúrólégy: otthoni védekezési lehetőségek 

Gál Tamás, a Füvészkert munkatársa, kiemelte, hogy nincs olyan módszer, ami teljes mértékben megoldja a problémát, de odafigyeléssel csökkenthető a kártevők száma. A gazdaboltokban kapható sárga ragacslapok segíthetnek a fúrólégy egyedeinek gyérítésében. Ezen kívül kaolinpor is használható: ez a biológiai anyag réteget képez a fejlődő diókon, és védelmet nyújt a fúrólégy ellen. Léteznek továbbá mikrobiológiai készítmények, amelyek a talajba juttatva elpusztítják az ott telelő lárvákat, nyüveket.

dióburok-fúrólégy, rovar, kártevő, védekezés
Sok kellemetlenséget tud okozni ezt a kártevő rovar. Fotó: Shutterstock

A diófa alatti terület kezelése szintén kulcsfontosságú, hangsúlyozta a szakértő.

Az egyik álláspont szerint a fa alatti részt tisztán kell tartani, vagyis a lehullott leveleket összegyűjteni, majd elégetni vagy elszállítani. Egy másik megközelítés szerint viszont a leveleket helyben kell komposztálni, hogy ezzel életteret biztosítsunk olyan hasznos rovaroknak és élőlényeknek, amelyek a kártevők egyedeit elkapják. Kiskertekben bevett szokás, hogy a tyúkokat kiengedik a diófa alá 

– tette hozzá.

Gál Tamás arról is beszélt, hogy már léteznek alacsonyabb növésű, nemesített diófák. Azt tanácsolta, hogy diófa ültetésekor érdemes előre gondolkodni: az alacsonyan ágazó koronájú fákat könnyebb kezelni a kártevők elleni védekezés során.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában