2024.12.18. 18:40
Gabona, állattenyésztés, támogatások: Merre tart a magyar agrárium?
A magyar agrárium 2024-ben a kihívások ellenére is előrelépést mutatott a feldolgozott termékek exportjában, az öntözésfejlesztésben és a fiatal gazdák támogatásában, miközben az ágazat modernizációja és a fenntartható növekedés továbbra is kiemelt cél.
A világgazdaság nagyinterjút közölt Nagy István agrárminiszterrel, amelyben az agrárpolitika és a 2024-es év elemzése is szóba került.

Az interjúban Nagy István agrárminiszter értékelte a 2024-es év agrárgazdasági eredményeit és kihívásait. Kiemelte, hogy bár az aszály továbbra is súlyos gondokat okozott a növénytermesztésben, a gabona- és olajosnövények piacán stabilizáció volt tapasztalható, amit az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó importtilalom is támogatott. Az állattenyésztési ágazatok, különösen a baromfi-, sertés- és tejtermelés, európai szinten is kiemelkedően teljesítettek, részben az alacsonyabb gabonaáraknak és a kormányzati támogatásoknak köszönhetően. Ugyanakkor problémaként említette a madárinfluenza és a kukoricatermesztés toxintartalmával kapcsolatos minőségi problémák rendezésének szükségességét.
Az agrárminiszter hangsúlyozta, hogy a mezőgazdasági beruházásokra és modernizációra irányuló pályázati túligénylések azt mutatják, hogy a gazdák hisznek a jövőjükben, és felismerik a hozzáadott érték növelésének jelentőségét. Az élelmiszeriparban már érzékelhetőek a korábbi uniós támogatások hatásai, a feldolgozott termékek arányának növekedése az agrárexportban előrelépést mutat. Ugyanakkor az agrárium kihívásai között szerepel az utánpótlás biztosítása és az öntözés fejlesztése, ahol a fiatal gazdák támogatását célzó új konstrukciókat emelte ki, valamint a vízgazdálkodás fejlesztésének szükségességét.
Az EU-s elnökség agrárszempontból jelentős eredményeket hozott, mivel a tagállamok egységesen támogatták a magyar javaslatokat, amelyek versenyképes, fenntartható és gazdaközpontú mezőgazdaságot céloznak meg. Nagy István figyelmeztetett az uniós támogatások jövőbeli veszélyeire, és hangsúlyozta, hogy továbbra is az élelmezésbiztonság biztosítása és a gazdák érdekeinek képviselete marad a középpontban.