2025.02.15. 12:20
Elszállhat a PET-palackok ára
A szigorodó környezetvédelmi előírások miatti áremelkedés akár hazánkat is elérheti. Drágulhatnak a PET-palackok az újrahasznosított alapanyagok kötelező használata miatt. Mit gondolnak erről vajon a vásárlók?
A következő években több lépcsőben szigorodnak a műanyag csomagolóanyagokra vonatkozó uniós környezetvédelmi előírások. Ennek egyik legsúlyosabb következménye lehet, hogy várhatóan emelkedik a PET-palackok ára. Idén januártól ugyanis az egyszer használatos palackokhoz kötelező 25 százalék újrahasznosított alapanyagot használni. Ez jelentősen növeli a költségeket, hiszen így drágább lesz a gyártás is. Egyúttal a betétdíj is drágulhat.

Drágulhat a PET-palack
Szódagéppel oldotta meg a pet palack problémát Kiss Bálint és családja. Ők éppen az otthon felhalmozódó utolsó adag palackokat váltották vissza az egyik vásárhelyi bevásárlóközpont automatájánál. Mit mondták: elsődlegesen nem az áremelkedés miatt döntöttek így. Rengeteg szénsavas vizet fogyasztanak, de valahogy nem alakult ki a rutinjuk a folyamatos visszaváltásra. Így költséghatékonyabb és praktikusabb is lesz, ha otthon gyártják maguknak a buborékos vizet. Fröccsnek nem az igazi, de kompromisszumot kell kötni. Őket tehát a drágulás ilyen szempontból nem érinti.
Egy másik vásárló ehhez úgy csatlakozott, hogy ő a visszaváltós szódára szokott rá pont ugyanezért, de egyre gyatrább minőségűnek érzi. A nyolcas rekeszben rendszeresen van egy-kettő, amelyikből egyáltalán nem, vagy csak félig jön ki a beletöltött szóda. Ugyanott egy harmadik vásárló pedig azt mondta: az ember általában a könnyebb megoldást választja. Úgy van vele, hogy bár kényelmetlen volt eleinte a szelektív gyűjtés új formája, de legalább rákényszerülünk a környezettudatos gondolkodásra.
Megdőlt a tavalyi palack rekord
Az elmúlt fél évben több mint egymilliárd műanyag palackot, fémdobozt és üveget váltottak vissza Magyarországon; tavaly karácsony és újév között több napon is 10 millió felett volt a napi visszaváltások száma, ami megdöntötte az addigi tavaly augusztusi 8 milliós rekordot – közölte a MOHU az MTI-vel. Ráadásul a főváros után a legtöbb palackot Debrecenben, Szegeden és Miskolcon váltották vissza.
A legnépszerűbb visszaváltási nap pedig a szombat. A vásárlók körében továbbra is a bolti utalvány a legnépszerűbb visszaigénylési mód, ilyen formában több mint 40 milliárd forintot fizetett vissza a MOHU. Európában egyedülálló módon a visszaváltási díj közvetlenül bankszámlára is kérhető, a fogyasztók mintegy 16 százaléka él ezzel a lehetőséggel.
A zöldségpultot is érinti a változás
A zöldség-gyümölcs kereskedelmet ugyancsak érinti az új uniós szabályozás: a nagy üzletekben másfél kilogramm alatt tilos lesz műanyag csomagolást használni. Emiatt arra számítanak, hogy vagy megszűnnek az egységcsomagok, vagy pedig elterjednek az alternatív, főként papíralapú csomagolóanyagok.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat tavaly októberben közölt és az MTI-hez eljuttatott adatai szerint:
- 83,4 millió tonna csomagolási hulladék keletkezett 2022-ben. Lakosonként 186,5 kilogramm, ami 3,6 kilogrammal kevesebb, mint 2021-ben. De 31,7 kilogrammos növekedés 2012-höz képest.
- Az unióban a 2022-ben keletkezett összes csomagolási hulladék 41 százaléka papír és karton volt, 19 százaléka műanyag, 19 százaléka üveg, 16 százaléka fa és 5 százaléka pedig fém.
- Minden uniós lakos 2022-ben átlagosan 36,1 kilogramm műanyag csomagolási hulladékot termelt, ebből 14,7 kilogrammot hasznosítottak újra.
- Tízéves viszonylatban, 2012 és 2022 között a keletkező műanyag csomagolási hulladék mennyisége fejenként 7,6 kilogrammal, annak újrahasznosított mennyisége 4 kilogrammal nőtt.