2025.03.24. 19:08
Ez a kis eső nem ment meg bennünket, az Alföld továbbra is küzd az aszállyal
Nagyon komoly aszályhelyzet alakult ki az Alföldön, ami veszélyezteti a gazdák termelését is, ezért a kormányzat nagy hangsúlyt fektet az öntözésfejlesztésre – mondta el lapunknak Farkas Sándor miniszterhelyettes. Az aszályt enyhíti a napokban hulló csapadékmennyiség, de a téli tározott víz mennyisége még így is minimális.
A gazdálkodók félnek, hogy ez az év is olyan lesz, mint az elmúlt néhány év, amikor alig termett valami a földeken, mindent tönkretett az aszály. Farkas Sándor, agrárminiszter-helyettes azonban bizakodó, és reméli, hogy éveken keresztül nem ismétlődik meg az a nehéz helyzet, hogy a gazdáknak az aszályos körülményekkel kell megküzdeniük.

Óriási az aszály, 150-170 milliméter hiányzik
Jelenleg 150-170 milliméter csapadék hiányzik a földekről, ami jelentős vízhiányt eredményez a termőterületeken. Az aszály egyre súlyosabb méreteket ölt, különösen az Alföldön és az ország középső részein, ahol a talaj már most rendkívül száraz. Farkas Sándor kifejtette, hogy az elmúlt év decemberéig aránylag megfelelő volt a csapadék mennyisége, de utána alig esett. A múlt héten esett 20-30 mm eső ez arra volt elég, hogy a tavaszi trágyázás hatására a növények megélénkültek, megzöldültek és a koratavaszi vetéseknek egy jó magágyat tudnak biztosítani. A mélyebb rétegekben azonban továbbra is komoly vízhiány van.
Veszélyben a tavaszi és nyári vetés
Tekintettel arra, hogy a talaj mélyebb rétegei gyakorlatilag teljesen kiszáradtak, a tavaszi és a nyári gabonák helyzete is bizonytalan. A téli tározott csapadékmennyiség nem áll rendelkezésre, aminek a hatásait majd később fogjuk megérezni. A nyári időszakban, ha nem lesz elég csapadék, akkor a növények a talajban lévő nedvességet sem fogják tudni felszívni, hiszen már most száraz a föld.
A folyók vízállása is extrém alacsony
Ugyan az elmúlt pár napban emelkedtek a megyei folyók vízszintjei, március eleje óta szinte folyamatosan csökken például a Tisza vízhozama, ezért a szokásos tavaszi áradás helyett idén rendkívül alacsony vízállás jellemzi a Tiszát. A Homokhátságból az évek óta tartó aszály félsivatagot csinált, és nem valószínű, hogy az időjárás egyhamar megváltozik.
Már a kutak is kiszáradnak
Vannak olyan kutak, amelyek teljesen kiszáradtak. Ilyet a 36-37 éve tevékenységem alatt nem tapasztaltam! A 2025-ös gazdasági évnek úgy indulunk neki, hogy a talajnak nincs nedvesség-tartaléka. Ha nem kapunk jelentős mennyiségű esőt, akkor nagy baj lesz – nyilatkozta lapunknak Ribárszki István, az Agro-Gárda Zrt. elnöke.

A kormány öntözésfejlesztési programot indított
Az öntözést nevezte a biztonságos élelmiszer-ellátás alapjának a közösségi oldalára feltöltött videójában Nagy István agrárminiszter, aki bejelentette, hogy két új pályázat keretében is lehet öntözésfejlesztési támogatást igényelni. Ezek keretösszege csaknem 66 milliárd forint, és egyebek mellett a víztakarékos öntözési technológiák bevezetésére lehet vissza nem térítendő forráshoz jutni.
A két kiírás közül az egyik a kisebb termelőknek szól: ennek keretében a mezőgazdasági termelők legfeljebb 200 millió forintot igényelhetnek. A másik felhívás a nagyobb, komplex fejlesztéseket célozza, ahol minimum 200 millió, maximum 5 milliárd forintra lehet pályázni.