2025.03.25. 10:20
Álomotthonból rémálom? Ezeket a rejtett buktatókat ismerned kell ingatlanvásárlás során
Álmaink otthonát nem egyik napról a másikra vásároljuk meg. Az ingatlanvásárlás során ezért érdemes időt szánni a jogi és rejtett tényezők feltérképezésére, mert ezek figyelmen kívül hagyása megakadályozhatja a sikeres vásárlást. Összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés a vásárlás végén.
Ingatlanvásárlás nem egyszerű feladat. Évekig gyűjtünk rá, majd amikor már majdnem a miénk az álomotthon, egy apró figyelmetlenség miatt akár el is bukhatjuk. Egy tulajdoni lap, egy térképmásolat, de még egy szomszéd és megakadályozhatja a sikeres vásárlást.

Ingatlanvásárlás buktatói, amik nincsenek szem előtt
Az első és talán a legfontosabb lépés, amit meg kell tennünk ingatlanvásárlás előtt az a tulajdoni lap és a térképmásolat lekérdezése. A tulajdoni lapból kiderül, hogy hány tulajdonosa van az ingatlannak, és ha több személy is birtokolja, azok elérhetősége nem mindig egyszerű. Gyakori probléma például, hogy egy lakásnak több tulajdonosa van, akik közül néhányan külföldön élnek, így az adásvételi szerződés lebonyolítása nehézségekbe ütközhet. A térképmásolat pedig kiemelten fontos, ha hitelből vásárolnánk, hiszen megmutatja, hogy az épület egyáltalán fel van-e tüntetve a telken. Ha nincs, a bank nem ad rá hitelt - tudtuk meg Barna József ingatlanszakértőtől.
- Sokan már csak a foglaló kifizetése után szembesülnek azzal, hogy nem kaphatnak hitelt az ingatlanra, mert az nem alkalmas rá, vagy a vásárlónak már túl sok egyéb hitele van. Ebben az esetben a foglaló összege elvész és a vevő még hitelt sem kap. Az is előfordulhat, hogy a vevő nem ismeri a társasház alapító okiratát, amely tartalmazhat olyan korlátozásokat, amelyek tiltják az Airbnb létesítését vagy az egyéb rövidtávú lakáskiadást.
- Ha valaki építkezni szeretne, érdemes az építési osztálynál kezdeni a szükséges intézkedéseket. A helyrajzi szám alapján kideríthető, hogy az adott telekre lehet-e építeni, vagy esetleg védett régészeti területről van szó. Fontos szempont továbbá a beépíthetőség, az építménymagasság korlátozása és az övezeti besorolás. Érdemes tisztában lenni azzal, hogy mekkora és milyen típusú épület építhető, valamint mennyit kell elhagyni a telekhatártól jobbra és balra, mivel ez meghatározza az ingatlan méretét. A telken való építés előtt talajmechanikai vizsgálatot is célszerű elvégeztetni, hiszen egy laza talajon történő építkezés hosszú távon problémát okozhat. Omlásveszély állhat fenn.
Előleg vagy foglaló? Nem mindegy!
Az ingatlanvásárlás során a foglaló a biztonságosabb megoldás, mert az elköteleződést teremt. Ha a vevő meggondolja magát, elveszíti a foglalót, ha pedig az eladó áll el az ügylettől, neki kell a foglaló kétszeresét visszafizetnie. Az előleg ezzel szemben nem jelent valódi elköteleződést, így ha egy jobb ajánlat érkezik egy másik vevőtől, az eladó visszaadhatja az összeget, és másnak adhatja el az ingatlanát. Az általunk megkérdezett ingatlanszakértő ügyfeleinek minden esetben a foglalót ajánlja.
Az eddig felsorolt buktatókon felül lehetnek még rejtett költségek és egyéb tényezők, amik nem biztos, hogy pozitívan befolyásolják az ingatlanvásárlást. Az egyik ilyen az ingatlanadó. Az önkormányzatnál érdemes utánanézni, hogy van-e az adott ingatlanra vonatkozó ingatlanadó. A szomszédok személye is kulcsfontosságú lehet, hiszen őket nem lehet lecserélni. Emellett a telek elhelyezkedése is lényeges szempont: például, hogy a szomszédok mennyire látnak be a kertbe. Szintén gyakori probléma, hogy egy haszonélvező, aki már elhunyt, még mindig szerepel a tulajdoni lapon, és ez jogi akadályokat gördíthet a vásárlás elé.
A tanulság minden esetben az, hogy nem csupán az ingatlan esztétikai szempontjaira kell összpontosítani. Számos rejtett buktató akad, amelyek jelentős problémákat okozhatnak a vásárlás során. Ha nem vagyunk elég körültekintőek, könnyen elveszíthetjük az álmaink otthonát. Az alapos tájékozódás és a szükséges dokumentumok beszerzése elengedhetetlen egy sikeres ingatlanvásárláshoz.
Az ingatlanvásárlás során elengedhetetlen például a tulajdoni lap alapos ellenőrzése. Fotó: archív